Kde se spálíte snáz: Hory nebo pláž?

New York - Už víte, kam se letos vydáte na dovolenou? Nemáte rádi sluníčko, horké pláže a opalování? Možná jste proto zvolili túry po horách. I tam se však můžete dokonale "opálit". Opalovací krém je nutno přibalit i do těch nejchladnějších hor. Čím výše totiž stoupáte, tím je intenzita slunečních paprsků silnější.

Kde je větší riziko, že se při pohybu na sluníčku spálíte? Na slunných plážích, nebo na hřebenech hor? Pro zodpovězení této otázky je nutné vědět, kde působí UV paprsky nejsilněji. Sama intenzita záření však pro odpověď nestačí, důležitý je také fakt, které prostředí toto záření lépe odráží.

Ze světa vědy víme, že UV záření je nejintenzívnější, čím blíže jsme Rovníku. Plánujete-li si tedy dovolenou například do Indonésie nebo do Brazílie, měli byste zpozornět. Nejméně intenzívní je pak záření například v Norsku nebo v Kanadě. Na intenzitu slunečního záření má ale vliv i druhá proměnná, a tou je nadmořská výška.

Podle studie z roku 1999 amerického časopisu o dermatologii (Journal of the American Academy of Dermatology) je tak intenzita paprsků v americkém městečku Vail v Coloradu, které leží v nadmořské výšce kolem 2 590 metrů, asi o 60 procent silnější, než na pobřeží Atlantiku u New Yorku. Intenzita, s jakou Slunce praží v coloradském Vailu, je stejná, jako v Orlandu, které je zhruba o 1250 kilometrů blíž k Rovníku.

Podle vědců by se lidé, kteří se nenamazali opalovacím krémem, v poledne za intenzívního slunečního svitu spálili už za 6 minut. Ve stejný čas v New Yorku by vám kůže zrudla až po 25 minutách. V Orlandu se pak spálíte za čtvrt hodinky.

Co se týče výšky, tam intenzita UV záření roste s větší razancí. Za každý kilometr výšky jeho intenzita vzroste o 10 procent. Tento jev je způsoben tím, že čím výše člověk stoupá, tím ubývá zemské atmosféry, která záření blokuje.

Ve výsledku tak i na hřebenech hor, které ještě pokrývá sníh, můžete přijít k nepříjemnému spálení. Sníh je totiž jedním z největších jakýchsi „odrazových skel“. Sníh dokáže odrážet 80 až 90 procent UV záření přímo na člověka. Voda je taktéž účinným reflektorem. Někdy dokáže reflektovat celých 100 procent UV záření. Mořská pěna „jenom“ 25 procent a horký písek na pláži 15 procent. Nejméně těchto paprsků odrazí zpět na člověka trávník. Jenom 3 procenta.

Související

Více souvisejících

Opalovací krémy dovolená Slunce hory

Aktuálně se děje

před 6 minutami

před 39 minutami

před 40 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 4 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy