Migraci v poslední době řeší všichni. Ať už to je situace v Evropě nebo Donald Trump, který by rád vystěhoval mexické přistěhovalce za svou zeď. Historie se tak do určité míry opakuje – v roce 1954 byl podobným způsobem odsunut více než milion Mexičanů.
Operace Wetback byl anti-imigračni program, který vstoupil v platnost v květnu 1954 a stal se rychle jedním z nejpalčivějších témat diplomatických vztahů mezi Spojenými státy a Mexikem. A to i přesto, že původně byl spuštěn na žádost Mexika, jehož ekonomika kvůli odlivu pracovní síly velmi trpěla. Masivní přísun mexických pracovníků začal v průběhu druhé světové války v rámci programu Bracero. Operace Wetback však byla mířená především proti těm, kteří přišli ilegálně a neměli povolení v USA pracovat.
Tento krok proti imigraci byl výsledkem nátlaku široké koalice farmářů a podnikatelů, kteří se obávali dopadů, které by tito ilegální imigranti mohli mít na americkou ekonomiku a pracovní příležitosti pro Američany. Při deportaci zřejmě došlo také k mnoho chybám a byli odvezeni i legální občané USA, kteří však nedostali možnost prokázat své občanství.
Původ slova
Slovo wetback vychází se složeniny anglických slov wet (mokrý) a back (záda). Bylo používáno jako negativně zabarvený výraz pro Mexičany žijící v USA. Vznik termínu se odvozuje od dvou možných skutečností. Ta první je, že mexičtí imigranti často plavali do Spojených států přes řeku Rio Grande a přirozeně z řeky vylézali mokří. Druhá odkazuje na práci na polích, při které byly z ohnutých mexických pracovníků vidět akorát zpocená záda. Termín byl oficiálně užíván americkou vládou včetně prezidenta země.
Trump na program vzpomíná v dobrém a chtěl by ho zopakovat
Jedním z iniciátorů operace byl americký prezident Eisenhower. Toho nedávno chválil současný prezident Trump když řekl, že ‚Ike‘ (jak se Eisenhowerovi přezdívalo) úspěšně „přesunul milion a půl ilegálních imigrantů pryč z této země. Přišli zpět, odsunul je zas. Daleko na jih. Pak už se nikdy nevrátili.“ Vlastní situace však nebyla tak jednoduchá. Operace Wetback nebyla jen o „pouhém“ vynucování imigračních zákonů – zároveň to byla kampaň plná strachu z imigrantů. Jejím úkolem bylo nakreslit jasnou linii kdo je Američan a kdo není.
Operace byla spuštěná ve velkém – 12 velitelských týmů, autobusy, letadla, 750 mužů z pohraničních jednotek, 300 jeepů. Základním úkolem bylo proces co nejvíce zrychlit. Hlavním cílem byly hranice Mexika s Texasem a Californií. Celkově bylo zachyceno více než milion imigrantů. Ilegální imigrace však pokračovala a operace byla nakonec ukončena. Výsledkem však byla organizovanější, trvalejší a strategičtější přítomnost amerických jednotek na hranici a tedy i lepší kontrola hranic.Média neukázala všechno
Ze začátku se však zdálo, že je program úspěšný. Americká média oslavně ukazovala autobusy plné Mexičanů opouštějící území Spojených států. Zapomněla však už na to, že mnoho z nich bylo prostě jen odvezeno do pouště 25 kilometrů za americké hranice a zanecháno na pospas. Jeden z mexických lídrů popsal deportaci jako naložení „náklaďáků dobytkem.“ Při jednom z transportů 88 cestujících zemřelo na následky vysokých teplot.
Někteří byli převáženi také lodí dopravou. Historik Mae Ngai napsal, že připomínají „otrokářské lodě z 18. století.“ Ve zprávách se vynechával také fakt, že mnohdy byli lidé sebráni aniž by měli šanci dát zprávu svým rodinám.
Návrat do minulosti
Amerika se v současné době vrací do 50. let minulého století. Donald Trump věří, že prosazení anti-imigrační politiky USA pomůže a vrátí práci do rukou Američanů. Nesouhlasí s ním profesor historie Louis Hyman z Cornell University. Podle něho takové akce americké ekonomice nepomůžou a práci Američanům nezajistí. Naopak, prý vrátí rasový podtext k americkému občanství a přinesou zpět „bělost jako základní podmínku, aby někdo mohl být opravdový Američan.“
Související
Sestřelení U-2 ukončilo špionážní lety USA nad SSSR, dodnes se pohřešuje 130 letců
Dwight D. Eisenhower , Donald Trump , Operace Wetback , migrace , Mexiko , USA (Spojené státy americké)
Aktuálně se děje
před 18 minutami
Kampaň v USA jde do finále. Ani jeden z kandidátů nezklamal, zbytek zůstává na voličích
před 26 minutami
Změna klimatu u vztah k Číně. Voliči rozhodují o budoucnosti USA i celého Západu
před 1 hodinou
Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky
před 1 hodinou
Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu
před 2 hodinami
Tisíce mrtvých, přes 10 tisíc zraněných. Libanon zveřejnil počty mrtvých ve válce Izraele s Hizballáhem
před 2 hodinami
Donald Trump: Polarizující postava, která se chce vrátit k moci. Obdivuje autoritáře a chce porážet ostatní
před 2 hodinami
Kamala Harrisová: Ostřílená právnička a politička, zastánkyně práv žen a menšin
před 2 hodinami
Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy
před 3 hodinami
Co bude s NATO, pokud volby vyhraje Trump? Rutte se budoucnosti nebojí
před 3 hodinami
Harrisová i Trump zakončili předvolební kampaň po boku celebrit. Hlasovalo už 81 milionů lidí
před 4 hodinami
Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou
před 5 hodinami
Výhled počasí do konce listopadu: Meteorologové řekli, zda hrozí výrazné změny
včera
Princ Harry je černá ovce, říká Trumpův syn. Zavzpomínal i na Alžbětu II.
včera
RECENZE: Dcera národa reviduje národní obrození mladistvou perspektivou. Daří se to?
včera
Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou
včera
Můžeme brát Trumpa vážně? Kontrast s Harrisovou je nebývale silný, analyzuje expert Smith volby v USA
včera
Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně
včera
Ochraňují nás duše zemřelých příbuzných? Naši předci tomu věřili
včera
Netradiční policejní práce. Strážci zákona dnes začnou střílet divočáky na Liberecku
včera
Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie
Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.
Zdroj: Libor Novák