Celosvětový průzkum: Trump je nebezpečný, oblíbenost USA prudce klesla

Washington - Jak ukázal průzkum institutu Pew Research Center, míra oblíbenosti USA ve světě se po nástupu republikánského prezidenta Donalda Trumpa oproti jeho demokratickému předchůdci Baracku Obamovi výrazně zhoršila.

Institut provedl průzkum ve 37 zemích. Ze středoevropských zemí se dotazoval na názor občanů Polska a Maďarska. ČR ani Slovensko do sondáže nebyly zahrnuty.

Oblíbenost USA v zahraničí byla na konci Obamova mandátu po osmi letech prezidentování na úrovni 64 procent, nyní je na 49 procentech. Za oblíbenou zemi nyní považuje Spojené státy 30 procent oslovených Mexičanů, na konci Obamovy éry jich bylo 66 procent. V případě Kanaďanů je to 43 procent, za Obamy jich bylo 65 procent, z Němců pak k USA jako k oblíbené zemi vzhlíží 35 procent respondentů, za Obamy jich bylo 57 procent.

Nový americký prezident, který se do Bílého domu nastěhoval před pěti měsíci, se potýká s výraznou nedůvěrou. Pro srovnání, Obamovi na konci jeho funkčního období důvěřovalo 49 procent oslovených Mexičanů, Trumpovi jen pět procent. Z Kanaďanů Obamovi věřilo 65 procent dotazovaných, Trumpovi 43 procent. Ještě větší rozdíl je mezi německými respondenty, z nichž 86 procent důvěřovalo Obamovi a pouze jedenáct procent Trumpovi, a u Švédska, kde propast činí 83 procentních bodů.

Rozdíl v důvěře mezi Obamou a Trumpem je značný i v Polsku a Maďarsku, kde činí 35, respektive 29 procentních bodů v neprospěch republikánské hlavy státu.

Mezi 37 státy jsou pouze dva, kde se důvěra v amerického prezidenta po odchodu Obamy zvýšila, a to v Izraeli a Rusku. V Izraeli Obamovi důvěřovalo 49 procent účastníků ankety, Trumpovi však věří 56 procent. Z oslovených Rusů republikánskému prezidentovi důvěřuje 53 procent respondentů, o Obamovi to mohlo říct jen jedenáct procent.

V celosvětovém srovnání pak měl Obama důvěru 64 procent oslovených, zatímco o Trumpovi to nyní řeklo 22 procent lidí. To je, jak připomněla agentura Reuters, méně než v případě ruského prezidenta Vladimira Putina (27 procent), jeho ruského kolegy Si Ťin-pchinga (28 procent) nebo německé kancléřky Angely Merkelové (42 procent).

Pokud jde o charakteristiku Trumpa, celosvětově se 75 procent respondentů shodlo, že je arogantní, 65 procent, že je nesnášenlivý, a 62 procent uvedlo, že je nebezpečný.

Související

Více souvisejících

Donald Trump Barack Obama Prezident USA průzkumy USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 23 minutami

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pátek poděkoval maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi za jeho podporu, když uvedl, že by Netanjahua pozval do Maďarska i přes zatykač, který na něj vydal Mezinárodní trestní soud (ICC).

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy