Kongres mluvil o Česku a Češích, nový velvyslanec King prošel grilováním v Senátu

Washington - Stephen King bude novým velvyslancem USA v Česku. V úterý proběhlo slyšení v Senátu amerického Kongresu. Mluvilo se o protiruských sankcích, demokratické tradici Čechů i Václavu Havlovi.

V úterý podstoupil příští velvyslanec Spojených států v Česku Stehpen King slyšení v Senátu. King nahradí Andrewa Schapira, který neměl nejlepší vztahy s českou hlavou státu. Shapiro ve funkci skončil letos v lednu, když Donald Trump usedl do Bílého domu. 

King ve své úvodní promluvě zmínil Václava Havla, který prý "bojoval proti tyranii celý svůj život". Jednou z priorit bude pro nového velvyslance důraz na demokratické hodnoty a prosazování demokracie. To King spojil s demokratickou tradicí Čechoslováků, jejíž počátky vidí na půdě Spojených států. Zmínil Pittsburskou dohodu, která byla uzavřena 30. května roku 1918. Podepsali ji zástupci Slovenské ligy v Americe s Českým národním sdružením a Svazem českých katolíků. Nejdůležitějším signatářem byl Tomáš G. Masaryk, jež smlouvu zformuloval. Smlouva v podstatě ustanovovala společný stát Čechů a Slováků. 

„Kdysi tak rozhodný a nesmazatelný vliv demokracie, která se v 90. letech šířila střední Evropou, ustupuje v některých oblastech proudu skepticismu a zpochybňování se. Dlouholetí odpůrci svobody záměrně podkopávají demokratické hodnoty a ekonomické svobody a píší za ně otazníky,“ uvedl ve své řeči King. Narážel tím na skepticismus  některých zemí vůči demokratickým principům a principům Evropské unie. 

King by rád viděl Českou republiku jako spolehlivého partnera v NATO a i v boji proti samozvanému Islámskému státu (IS). Neméně důležitým úkolem bude také nalezení společné řeči v otázce protiruských sankcí. Česko by podle Kinga v první řadě mělo posílit svůj obranný rozpočet na stanovené procento HDP. V otázce protiruských sankcí si je vědom, že otázka bude pro českou reprezentaci složitá, jelikož Česko a Rusko má obchodní vztahy navázané od nepaměti. Dodal však, že Česko má se Sovětským svazem svou negativní zkušenost a tu by mělo mít na paměti. 

VIDEO ze slyšení dostupné: ZDE

Ambasador přiznal, že v České republice nikdy nebyl a česky neumí. Slíbil ale, že bude chodit na lekce češtiny. 

Mluvilo se i o skeptických výrocích prezidenta Miloše Zemana vůči Evropské unii a NATO. Zeman by se nebránil ani referendu o vystoupení Česka z EU. Podle Kinga je důležité, aby si Česko zachovalo a obhajovalo demokratické hodnoty. Připomněl, že Češi budou příští rok slavit pětadvacáté výročí od vzniku „nového národa“. V souvislosti s demokratickými hodnotami připomněl i přímou prezidentskou volbu, která se bude konat příští rok v lednu. Spletl se ale, když řekl, že Česko čekají letos na podzim kromě voleb sněmovních také ty do Senátu.

 Stephen King je pětasedmdesátiletý rodák z Wisconsinu, je členem Republikánů. V posledních prezidentských volbách otevřeně podpořil Donalda Trumpa. King má na kontě i několik kontroverzních výroků na adresu žen. 

Související

Mike Pompeo a americký velvyslanec v ČR Stephen King.

King skončí ve funkci velvyslance USA v Česku, Biden navrhne nového ambasadora

Americký velvyslanec v České republice Stephen King skončí ve funkci nejpozději 20. ledna, na kdy připadá inaugurace nového prezidenta USA Joea Bidena. Ambasádu dočasně povede jeho zástupkyně Jennifer Bachusová, dokud prezident nenavrhne a Senát neschválí velvyslance nového. Na dotaz ČTK to uvedlo tiskové oddělení velvyslanectví.

Více souvisejících

Stephen King (velvyslanec) Kongres USA Senát USA Československo

Aktuálně se děje

před 15 minutami

před 44 minutami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 3 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy