Spolupráce USA a Ruska je možná: Trump by se měl inspirovat Reaganem, míní odborník

NÁZOR - Vztah mezi velmocemi by se podle experta Zalmay Khalilzada mohl časem zlepšit. Jak americký prezident Donald Trump, tak jeho ruský protějšek Vladimir Putin prý jsou ochotni o možné spolupráci vyjednávat. Trump by si mohl vzít příklad z minulosti, kdy prezident Reagan sáhl po postupném vyjednávání s Ruskem, které bylo ve výsledku prospěšné pro obě země.

Podle serveru The National Interest existuje možnost, že vztah mezi Spojenými státy a Ruskem se přeci jen zlepší. Zalmay Khalilzad je poradcem Centra strategických a mezinárodních studií a pro tento předpoklad předkládá tři teze.

Zaprvé má prý americký prezident Donald Trump stále zájem na tom, aby Spojené státy nějakou formou s Ruskem spolupracovaly. S Putinem se shodnou na boji s terorismem, očekává se i vyjednávání ve věci války v Sýrii a na Ukrajině. Dohoda o omezeném příměří v Sýrii, k níž dospěli prezidenti Trump a Putin během summitu G-20, může v konečném důsledku vést ke zlepšení vztahů Ameriky s Ruskem. Trump si ostatně takový cíl předsevzal ještě ve své předvolební kampani. 

Zadruhé i Putin bere spolupráci se Spojenými státy mnohem vážněji. Začíná hlasitěji artikulovat své zájmy a cíle, což za Obamovy éry nedělal. Tehdy se soustředil zejména na kritiku Obamových kroků. Prvním produktivním hovorem po dlouhé době tak bylo setkání Trumpa a Putina v Hamburku. Je otázkou, jak velká šance dohody na nějakém politickém řešení existuje. 

Zatřetí Trumpova administrativa může formulovat základní a funkční strategii pro vztah s Ruskem namísto melodramat, kdy USA obviňují Rusy z ovlivnění prezidentských voleb. Taková strategie by měla tři základní aspekty. Co se týče zásahů do amerických voleb, USA by skutečně měly vyšetřit celou záležitost. Mělo by to poskytnout vyjasnění, které pomůže americkým politikům pochopit ruskou taktiku a schopnosti. To jim následně pomůže k posílení bezpečnostních opatření a zajištění, aby se tomu tak již nikdy nestalo. 

USA by se také měly snažit o nastolení regionální rovnováhy sil. Jedním z důvodů, proč jsou rusko-americké vztahy tak napjaté, je totiž i ekonomický úpadek Ruska, s kterým se Putin těžko vyrovnává. Spojené státy by tak měly "dohlížet" na ruský úpadek a volat po rovnováze moci, která by měla snížit riziko eskalace. Washington musí podporovat demokratické reformy, aniž by narušoval ruskou hrdost nebo představu o mocenském postavení Ruska. Administrativa Trumpa činí správně, když vyzývá Evropany, aby dělali více pro svou vlastní obranu. Ekonomicky na to mají,  jde o mnohem větší ekonomiku než představuje Rusko. 

Washington by měl brát v potaz ruské zájmy a měl by hledat zejména ty, na kterých panuje shoda a které by byly přínosné pro obě země. Mezi takovéto klíčové zájmy může spadat boj s terorismem, snížení počtu zbraní hromadného ničení, spolupráce v rámci OSN, snaha o ukončení občanských a regionálních konfliktů. 

V roce 1983 se administrativa prezidenta Reagana rozhodla přebudovat americké vojenské kapacity, ale následně dospěla k přesvědčení, že musí zahájit hovory s Moskvou. Trvalo to sice řádku let, ale ze snah těžily obě země. Trumpova administrativa by se tak podle Khalilzada měla právě tímto příkladem inspirovat. 

Související

Více souvisejících

Rusko diplomacie USA (Spojené státy americké) Vladimír Putin Donald Trump Washington, D.C., USA

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy