NÁZOR - Vztah mezi velmocemi by se podle experta Zalmay Khalilzada mohl časem zlepšit. Jak americký prezident Donald Trump, tak jeho ruský protějšek Vladimir Putin prý jsou ochotni o možné spolupráci vyjednávat. Trump by si mohl vzít příklad z minulosti, kdy prezident Reagan sáhl po postupném vyjednávání s Ruskem, které bylo ve výsledku prospěšné pro obě země.
Podle serveru The National Interest existuje možnost, že vztah mezi Spojenými státy a Ruskem se přeci jen zlepší. Zalmay Khalilzad je poradcem Centra strategických a mezinárodních studií a pro tento předpoklad předkládá tři teze.
Zaprvé má prý americký prezident Donald Trump stále zájem na tom, aby Spojené státy nějakou formou s Ruskem spolupracovaly. S Putinem se shodnou na boji s terorismem, očekává se i vyjednávání ve věci války v Sýrii a na Ukrajině. Dohoda o omezeném příměří v Sýrii, k níž dospěli prezidenti Trump a Putin během summitu G-20, může v konečném důsledku vést ke zlepšení vztahů Ameriky s Ruskem. Trump si ostatně takový cíl předsevzal ještě ve své předvolební kampani.
Zadruhé i Putin bere spolupráci se Spojenými státy mnohem vážněji. Začíná hlasitěji artikulovat své zájmy a cíle, což za Obamovy éry nedělal. Tehdy se soustředil zejména na kritiku Obamových kroků. Prvním produktivním hovorem po dlouhé době tak bylo setkání Trumpa a Putina v Hamburku. Je otázkou, jak velká šance dohody na nějakém politickém řešení existuje.
Zatřetí Trumpova administrativa může formulovat základní a funkční strategii pro vztah s Ruskem namísto melodramat, kdy USA obviňují Rusy z ovlivnění prezidentských voleb. Taková strategie by měla tři základní aspekty. Co se týče zásahů do amerických voleb, USA by skutečně měly vyšetřit celou záležitost. Mělo by to poskytnout vyjasnění, které pomůže americkým politikům pochopit ruskou taktiku a schopnosti. To jim následně pomůže k posílení bezpečnostních opatření a zajištění, aby se tomu tak již nikdy nestalo.
USA by se také měly snažit o nastolení regionální rovnováhy sil. Jedním z důvodů, proč jsou rusko-americké vztahy tak napjaté, je totiž i ekonomický úpadek Ruska, s kterým se Putin těžko vyrovnává. Spojené státy by tak měly "dohlížet" na ruský úpadek a volat po rovnováze moci, která by měla snížit riziko eskalace. Washington musí podporovat demokratické reformy, aniž by narušoval ruskou hrdost nebo představu o mocenském postavení Ruska. Administrativa Trumpa činí správně, když vyzývá Evropany, aby dělali více pro svou vlastní obranu. Ekonomicky na to mají, jde o mnohem větší ekonomiku než představuje Rusko.
Washington by měl brát v potaz ruské zájmy a měl by hledat zejména ty, na kterých panuje shoda a které by byly přínosné pro obě země. Mezi takovéto klíčové zájmy může spadat boj s terorismem, snížení počtu zbraní hromadného ničení, spolupráce v rámci OSN, snaha o ukončení občanských a regionálních konfliktů.
V roce 1983 se administrativa prezidenta Reagana rozhodla přebudovat americké vojenské kapacity, ale následně dospěla k přesvědčení, že musí zahájit hovory s Moskvou. Trvalo to sice řádku let, ale ze snah těžily obě země. Trumpova administrativa by se tak podle Khalilzada měla právě tímto příkladem inspirovat.
Související
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
Rusko , diplomacie , USA (Spojené státy americké) , Vladimír Putin , Donald Trump , Washington, D.C., USA
Aktuálně se děje
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
včera
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák