Místo, kde nic nežije. Největší mrtvá zóna je v Mexickém zálivu. Jak vznikla?

Washington - "Mrtvá zóna" v Mexickém zálivu v oblasti, kde ústí řeka Mississippi, je největší takovou zónou pobřeží Spojených států. Podle vědců za to můžou hlavně zemědělci, kteří používají hnojiva, která se následně dostanou do odpadních vod a dál do řeky.

Podle zpravodajské stanice CBS News je největší mrtvou zónou vůbec ta, která se nachází v Mexickém zálivu v oblasti ústí řeky Mississippi. Podle vědců mohou za její vznik zejména hnojiva a odpadní vody, které stékají ze zemědělských oblastí a zařízení do řeky a následně putují až do moře. Látky z hnojiv a odpadních vod pak nasávají mořské řady a bakterie a v důsledku toho dochází k vcucávání veškerého kyslíku z vody.  

Vědci uvádějí, že v současnosti je velikost této zóny na 9 tisících mil čtverečních, což představuje zhruba velikost celého New Jersey. Pro CBS News to uvedl vědec Jeff Glor.

Za zvětšení zóny mohou vydatné deště, které letos na jaře spadly na americkém středozápadě a smyly spolu i odpadní vody a hnojiva z farem a zemědělských zařízení přímo do zálivu. To je v důsledku i špatná zpráva pro rybáře v Luisianě, kteří produkují až 40 procent celé národní produkce ryb. 

Typicky nazelenalé dno tamního "živého" moře se postupně zbarvuje do "mrtvé" černé. Je poté tak tmavé, že potápěči musí používat speciální světlo, aby vodami propluli. Mrtvý příkop se táhne podél amerického pobřeží v enormní délce. "Tohle je největší mrtvá zóna jako jsme kdy změřili. A severní část Mexického zálivu je druhou největší mrtvou zónou v oceánech, kterou způsobil člověk," říká Nancy Rabalaisová, expertka na takovéto oblasti v moři.

"Je jasné, že je velká, nezmenšuje se a snahy o řízení živin a dusíku zejména z řeky Mississippi nejsou nijak účinné, velikost se nezmenšuje," dodává. Mrtvé zóny vznikají tehdy, když jsou ze zemědělských oblastí odplavována hnojiva bohatá na dusík přímo do moře. Těmito látkami se živí škodlivé bakterie a řasy, následně dochází k odstraňování kyslíku z vody. Ryby, kraby, krevety a další živočichové tak jsou nuceni uniknout, nebo zemřou. 

"Řešení leží proti proudu povodí, jde o lepší postupy hospodaření v zemědělství - přechod na plodiny, které mají hlubší kořeny a nepotřebují tolik hnojiv a jsou stále stejně ziskové jako kukuřice,"  vysvětluje Rabalaisová."Když jste potápěč, obvykle kolem vás plavou ryby. Od 30 stop pod vodou ale nevidíme ani jednu rybu - nic," doplňuje. 

Stav v Mexickém zálivu má vliv například i na ceny krevet, které jsou čím dál vyšší. Americká Agentura na ochranu životního prostředí založila pracovní skupinu, která se má snažit o snížení velikosti mrtvé zóny v zálivu. Agentura doufá, že do roku 2025 sníží výtoky do zálivu bohaté na živiny o 20 procent.

Související

Ilustrační fotografie

Téměř tři čtvrtiny odpadu v Česku se dají dále vytřídit

Téměř tři čtvrtiny odpadků, které Češi vyhazují do popelnic na směsný komunální odpad, by se daly dále vytřídit. Vyplývá to z analýz společnosti JRK a Institutu cirkulární ekonomiky provedených v letech 2021 a 2022. Nejčastěji lidé nesprávně vyhazují bioodpad, zejména pak odpadky z kuchyně. S velkým odstupem následují plast, papír a textil.
Evropský parlament

Europoslanci schválili přísnější pravidla pro vývoz odpadu do třetích zemí

Evropští poslanci chtějí, aby sedmadvacítka přestala vyvážet plastový odpad do zemí za hranicemi EU a více dbala na to, jak se vyvezený odpad dokumentuje a zpracovává. Návrh nových pravidel dnes schválili na zasedání ve Štrasburku. Evropská unie se zbavuje čím dál většího objemu odpadu tak, že jej vyváží do třetích zemí.

Více souvisejících

odpady Moře Oceán životní prostředí USA (Spojené státy americké) Mexiko

Aktuálně se děje

před 24 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy