Amerika se pře o konfederační symboly. Měly by se ničit? Prý jde o kulturní čistku

Washington - Po občanské válce v USA se ve veřejném prostoru objevilo nejméně 1503 pomníků uctívajících Konfederaci. Jsou mezi nimi sochy, památníky, vlajky, ale i jména škol, měst a mostů. V současnosti jich je přes 700, a to především na jihu USA. Po násilnostech v Charlottesville minulou sobotu je některá města likvidují.

Většinu památníků příznivci Konfederace především kvůli nedostatku peněz postavili až několik let po skončení občanské války v roce 1865. Památníky se začaly ve větším počtu rozšiřovat na přelomu 19. a 20. století, kdy v jižních státech USA vstoupily v platnost segregační zákony, kterým se také občas říkalo Zákony Jima Crowa. Druhá vlna výstavby nastala v 50. a 60. letech minulého století, kdy bojovníci za občanská práva požadovali desegregaci a stejná práva pro Afroameričany.

Některé sochy představují řadové vojáky Konfederace, jiné generály konfederačních vojsk. Například město Charlottesville ve Virginii se rozhodlo odstranit pomník jižanského generála Roberta Leeho z městského parku, město Baltimore ve státě Maryland odstranilo jezdecké sochy Leeho a generála Thomase Jacksona. V New Orleans ve státě Louisiana odstranili čtyři konfederační pomníky, socha generála Leeho byla jedním z nich.

Proč symboly Konfederace vyvolávají kontroverze?

Zatímco zastánci konfederačních pomníků či vlajek tvrdí, že tyto symboly jsou součástí bohaté americké historie, jejich odpůrci v nich vidí přežité symboly bělošské nadřazenosti. Američtí historikové většinou souhlasí s tím, že památníky jsou připomínkou otroctví a nikoliv "vznešenějších" cílů, jako jsou práva amerických států nebo osobní svoboda.

Podle profesorů Blain Robertsové a Ethana Kytleho z univerzity v kalifornském Fresnu by konfederační pomníky mohly být zachovány, jen by k nim musely přibýt popisné tabulky, které je vsadí do správného kontextu, případně vztyčeny pomníky nové.

Vlna odstraňování konfederačních symbolů začala v USA po rasovém útoku v červnu 2015 v Charlestonu v Jižní Karolíně, kde střelec zabil devět černochů a vyfotografoval se s historickou vlajkou Konfederace. Památníky Konfederace tak přestaly být považovány za neškodné kulturní symboly připomínající vzdor. Když Jižní Karolína konfederační vlajku odstranila z budovy zákonodárného sboru a sídla guvernérky, následovaly s odstraňováním konfederačních symbolů další státy.

Nyní se koná druhá vlna odstraňování symbolů vyvolaná víkendovým násilím v americkém Charlottesvillu, kde se rozhodli odstranit pomník generála Leeho.

Guvernér státu Maine Paul LePage prohlásil, že pokud se památníky odstraní, dojde k vymazání historie pro budoucí generace. Mezi odpůrce odstraňování soch patří i Liga jihu, která vznikla v roce 1994. Její předseda Michael Hill přirovnává odstraňování památníků ke "kulturní a etnické čistce". Odstraňování konfederačních památníků z amerických měst kritizoval také prezident Donald Trump.

V průzkumu, který provedl tento týden Marist College Institute, se 62 procent oslovených Američanů domnívá, že by památníky Konfederace měly být zachovány jako symboly připomínající historii USA.

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) historie Sochy

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy