USA jako Rusko v 90. letech? Profesor mluví o tragédii a varování

NÁZOR - Rusko 90. let není mrtvé, jen se nachází v Americe, tvrdí profesor Mark Galeotti v komentáři pro server Moscow Times. Expert na Rusko z UCL School of Slavonic & East European Studies konstatuje, že zatčení pochybných byznysmenů sovětského původu Lva Parnase a Igora Frumana při pokusu utéct ze země ukazuje přetrvávající korupční kulturu v USA.

Parnas a Fruman jsou obviněni z mnoha zločinů, ale klíčovým je spiknutí s cílem převést peníze volebnímu výboru na podporu současného amerického prezidenta Donalda Trumpa a dalších politiků, a to způsobem, který porušuje zákon o financování amerických volebních kampaní, vysvětluje Galeotti. Poukazuje, že muži věnovali vlastní peníze - včetně 325 tisíc dolarů přímo protrumpovskému výboru Amerika především - skrze společnost Global Energy Producers a usměrňovali příspěvky třetích stran dalším kandidátům, včetně milionového daru od nejmenovaného ruského obchodníka.

Jako by to nebylo málo, Trumpův osobní právní Rudi Giuliani požádal oba muže o pomoc při vyšetřováním aktivit syna demokratického politika Joe Binena, Huntera, na Ukrajině, nastiňuje expert. Dodává, že Trump tvrdí, že "tyto pány nezná", ačkoliv se s nimi fotil na benefiční akci a jeho syn s nimi posnídal.

Americký příběh

Někteří budou situaci považovat za další důkaz promyšlené ruské ovlivňovací operace, pavučiny spojující financování kampaní, vlivové agenty, hackerské útoky, zpravodajské operace a další prvky v důmyslný záměr, domnívá se profesor.

"Zajisté, Moskva se snaží ovlivnit Washington - kdo se nesnaží? A Rusko jde za běžné ovlivňovací metody diplomatických demarší a celostránkových inzerátů ve Washington Post, ale ani to není přímo unikum," pokračuje odborník. Za podstatné považuje to, že dnešní Spojené státy jsou zjevně mimořádně otevřené nejrůznějšímu pochybnému jednání.

Nestačí aby existovali obratní zahraniční byznysmeni ochotní utrácet peníze z cílem zajistit si příznivé obchodní prostředí či lidé svolní za úplatu šířit dezinformace a lži, upozorňuje Galeotti. Zdůrazňuje, že musí existovat také lidé, kteří jsou ochotní tyto peníze přijímat, případně si šíření dezinformací objednávat.  

V některých případech byl přímo zapojen Kreml, především v hackerských operacích, ale drtivá většina údajného "ruského vměšování" je spíše dílem jednotlivců, kteří sledují vlastní prospěch, konstatuje profesor. Dodává, že Američané jsou ochotni pomoci, případně takové osoby sami vyhledali v naději, že poslouží svým obchodním nebo politickým zájmům.  

"Také příběh Huntera Bidena není primárně o Ukrajině - přinejmenším jde o příklad prohnilé firmy snažící se koupit si zpět určitou legitimitu skrze spojení s velkým jménem -, ale o americkém prezidentovi doufajícím v očernění jména svého konkurenta," píše expert. Doplňuje, že pokud Parnas s Frumanem nelegálně usměrňovali finance k politickým kampaním, jednali primárně z obchodních zájmů, především ve prospěch medicínského využití marihuany, a nikdo ostatně nenutil příslušné volební kampaně tyto peníze přijmout.

"Devadesátky po americku"

Korupce v americké politice - finanční, politická i morální - není nic dovezeného z Ruska, ale jde o domácí produkt, deklaruje Galeotti. Přiznává ovšem, že 90. léta v Rusku byla obdobím chaosu a nejistoty, kdy pár lidí velmi rychle zbohatlo a většina náhle zchudla, propast mezi bohatými a chudými se dramaticky zvětšila, historické budovy uvolňovaly místo nákupním centrům, bankovní systém představoval institucionalizované praní špinavých peněz a politická rozhodnutí si kupovala nová třída oligarchů.

Dnešní Spojené státy nejsou stejné, mají funkční instituce, právní stát a skutečný politický pluralismus, upozorňuje profesor. Podotýká ovšem, že hodnoty a předpoklady některých osob v USA, především těch spojených s Trumpovým Bílým domem, naznačují, že by se v Rusku 90. let cítily jako doma.  

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Trumpova neschopnost odstřihnout se od byznysu, jak sliboval, a jeho kroky v úřadě vedou k tomu, že podle neziskové organizace Citizens for Responsibility and Ethics in Washington je spojován s více než 2.300 případů střetu zájmů za pouhé tři roky, připomíná odborník. Dodává, že třetinu času v úřadě tráví prezident čas ve vlastních budovách, na náklady daňových poplatníků.

Trumpova dcera Ivanka a její manžel Jered Kusher si údajně během práce pro Bílý dům vydělali 82 milionů dolarů z vnějších příjmů, uvádí Galeotti. Doplňuje, že na obou stranách politického spektra se mezitím debata točí okolo úniků, urážek a konspiračních teorií, za nimiž často stojí silné finanční zájmy.  

"Nejde jen o tragédii pro dnešní Ameriku, ale jde o varování pro zítřek," pokračuje expert. Vysvětluje, že právě realita 90. let vynesla v Rusku k moci Vladimira Putina, vedla ke stagnaci a hněvu na svět, který vypadal, že s radostí pozoruje, jak se Rusko samo požírá.  

V USA situace může vyústit v obnovení poptávky po četnosti při výkonu veřejných funkcí, finanční transparentnosti a štěstí pro všechny, ale také nabudit hněv vůči establihmentu, který sám Trump podněcuje, nastiňuje Galeotti. Soudí, že tak jako tak budou tvrzení, že Spojené státy představují model svobodu, k němuž se svět upíná, působit naprosto směšně.

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Rusko Korupce

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy