Budou Češi sloužit jako pěšáci sporu USA s Ruskem?

Není novinkou, že Rusko a USA mají určité spory mezi sebou. Nicméně zdá se, že tyto dva státy začínají zatahovat do svých sporů obyvatele z dalších zemí, mimo jiné i České republiky. A slibují finanční pomoc. Všiml si toho i zahraniční server New York Times, který vynesl na světlo případ pana Kašuky.

Ladislav Kašuka píše články pro webovou stránku, která stojí proti Západu a všemu, co obsahuje. Tráví tak většinu víkendů a jeho články jsou silně proti Americe. Byl ohromě překvapený, když mu začaly přicházet zprávy na Facebook.

„Potřebuješ pomoc?“ stálo v první zprávě, která byla napsaná v ruštině. Kašuka tu osobu neznal, ovšem přišly mu další zprávy psané ve směsi ruštiny a zmatené češtiny. Ve zprávách ho cizinec vyzýval a podporoval myšlenku na pouliční demonstrace.

Dokonce mu nabízeli peníze na boj proti západu. Bylo mu nabídnuto 300 euro, aby si tento český Stalinista mohl koupit vlajky a další předměty na protest proti alianci NATO s vládou Ukrajiny, který se měl konat v Praze. Později dostal nabídku na 500 euro, aby si koupil videokameru, natočil akci a dal video na internet.

Dostal i další finanční nabídky. „Bylo to trochu neobvyklé, byl jsem překvapený,“ přiznal podle The New York Times v rozhovoru v obchodním centru na severu od Prahy, kde pracuje v ochrance a údržbě.

Rozhodl se pak, že peníze byly pro „dobrou věc“, tedy zastavení šíření kapitalismu do komunistických zemí, a rozhodl se finanční pomoc přijmout. Následoval podivný vztah, sestávající z vášnivých výměn o politice.

Kašuka od neznámých spojenců dostal dohromady 1 500 euro v hotovosti. Tento vztah byl součástí frenetické a nepříliš dobře provedené ovlivňující kampaně financované Moskvou a vedené Alexanderem Usovským. Usovský je spisovatel narozený v Bělorusku, ruský nacionalista, agitátor a najatá síla ve stínové bitvě mezi Ruskem a Západem.

Pokud to porovnáte s nedávnými pokusy o ovlivnění francouzských a amerických voleb, aktivity pana Kašuky a jemu podobných jsou poměrně nedůležité. Kašuka patří na okraj české politické situace a nikdy neusiloval o politickou moc.

O Kašukově spolupráce s Usovským se dostala na světlo díky ukrajinským hackerům, kteří zprávy, emaily a další data našli na Usovského počítači. Odhaluje to určité špinavé praktiky, ke kterým se Moskva snižuje ve své snaze ovlivnit ostatní. Je zvláštní, že Moskva užívá aktivisty na volné noze, aby pomáhali šířit jejich agendu.

Protesty, které Kašuka plánoval, přilákaly jen málo lidí. Proruské weby, které Usovský založil, vyhořely. Polský politik, se kterým Usovský spolupracoval, byl vloni zatčen kvůli podezření, že spolupracuje s Ruskem. Nic z toho však Usovského nezastavilo a pořád pokračuje s divokými plány.

Usovský podle New York Times spolupracoval také s Konstantinem Malofejevem, což je nacionalista a miliardář, který dostal tvrdé sankce od Spojených států za podporu proruských rebelů na východě Ukrajiny. Malofejev požadoval, aby Usovský přišel s konkrétními a úspěšnými řešeními.

New York Times se pokoušel Malofejeva kontaktovat, on ovšem odmítl a jeho mluvčí prohlásila, že nemají s Usovským nic společného. V minulosti Malofejev prohlásil, že podporuje jen humanitární práci, ne politiku.

Podle Jakuba Jandy, vedoucího výzkumné skupiny financované západem, je Usovský tak mimo realitu, že možná bude spíše volavkou. Měl by přimět lidi, aby si mysleli, že veškeré řeči o ruské hrozbě nejsou vážné a reálné.

Usovský prý odmítl poskytnout interview, pokud by mu New York Times nezaplatily. Nicméně v emailu potvrdil, že se mu hackeři dostali o počítače. A nepopíral autenticitu vypuštěných zpráv, které si vyměňoval s Kašukou.

Když se ho ptali na to, kolik peněz získal od sponzorů z Moskvy, Usovský popřel, že by nějaké peníze vůbec dostal. Když mu pak poslali kopii zprávy, kterou napsal v roce 2014 a popisoval v ní, že na „přípravu“ dostal 100 000 euro, přestal odpovídat celkově.

Podle zpráv, které z jeho počítače získali hackeři, peníze přišly od Malofejeva. Usovský žádal Malofejevovu sekretářku o další eura v letech 2014 a 2015, aby mohl financovat proruské kandidáty v polských volbách.

Ačkoli Usovský nikdy nedostal žádnou proruskou skupinu k moci, byl schopný je rozpoznat a nabídnout jim pomoc, nejen skupinám, ale i jedincům. Pochopil také moc internetu, která pomáhá zvětšit vliv okrajových aktivistů.

Pro Malofejeva to prý však bylo málo a od financování odstoupil a Usovský nezískal podporu ani u jiných ruských sponzorů. I proto ho pravděpodobně zaujal Kašuka, který by pro něho mohl být poměrně levným projektem. Na rozdíl od polských politiků po něm Kašuka nechtěl neustále více peníze.

Kašuka však ztratil o pouliční politiku zájem. S Usovským je prý sice stále v kontaktu, ovšem nyní se soustředí na své psané o hrozbě války, úspěších Stalina a hrůzy způsobené kapitalismem. Udržuje si však názor, že nezáleží na tom, odkud jsou finance pro aktivisty, dokud to pomůže jejich snahám.

Související

Kanada

Mohou USA sebrat Britům Kanadu? Historie ukazuje, že teoreticky ano

Možnost, že by Spojené státy mohly usilovat o anexi Kanady, se může zdát jako vzdálený a přehnaný scénář. Nicméně historické precedenty a ústavní mechanismy Spojených států naznačují, že tato otázka by neměla být brána na lehkou váhu, varuje server The Conversation.
Požár v Kalifornii

10 mrtvých, astronomické škody. Požár v Los Angeles je jednou z nejhorších katastrof v historii

Lesní požáry v Kalifornii, které se během posledních dnů rozhořely v oblasti Los Angeles, způsobily dosud nepředstavitelné škody. Společnost AccuWeather výrazně navýšila svůj předběžný odhad celkových ztrát, které nyní mohou dosáhnout až 150 miliard dolarů, což je výrazný nárůst oproti původnímu odhadu ve výši 57 miliard dolarů. Podle BBC jde o jednu z nejhorších katastrof na území USA.

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Rusko politika EUR

Aktuálně se děje

před 33 minutami

před 42 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Kanada

Mohou USA sebrat Britům Kanadu? Historie ukazuje, že teoreticky ano

Možnost, že by Spojené státy mohly usilovat o anexi Kanady, se může zdát jako vzdálený a přehnaný scénář. Nicméně historické precedenty a ústavní mechanismy Spojených států naznačují, že tato otázka by neměla být brána na lehkou váhu, varuje server The Conversation.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Vladimír Putin a Donald Trump

Trump se sejde s Putinem

Donald Trump oznámil, že se připravuje setkání mezi ním a ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Nově zvolený americký prezident však neuvedl, kdy přesně by mohlo k této schůzce dojít. Ve svém sídle Mar-a-Lago na Floridě prohlásil: „Putin se chce setkat a my to organizujeme.“

před 5 hodinami

Požár v Kalifornii

10 mrtvých, astronomické škody. Požár v Los Angeles je jednou z nejhorších katastrof v historii

Lesní požáry v Kalifornii, které se během posledních dnů rozhořely v oblasti Los Angeles, způsobily dosud nepředstavitelné škody. Společnost AccuWeather výrazně navýšila svůj předběžný odhad celkových ztrát, které nyní mohou dosáhnout až 150 miliard dolarů, což je výrazný nárůst oproti původnímu odhadu ve výši 57 miliard dolarů. Podle BBC jde o jednu z nejhorších katastrof na území USA.

před 7 hodinami

Aktualizováno před 7 hodinami

Petr David Josek s vítěznou fotografií roku 2024 v soutěži Czech Press Photo. Prohlédněte si galerii

Czech Press Photo 2024 vyhrál Petr David Josek z AP. Michal Zelinka z INCORP images získal ocenění druhý rok po sobě + VIDEO

Fotograf Petr David Josek z agentury AP si odnáší hlavní cenu Czech Press Photo 2024. Jeho vítězný snímek zachycuje dramatický okamžik překážkového běhu na olympiádě, který dokonale vystihuje napětí a odhodlání sportovců. Již druhý rok po sobě zvítězil v juniorské kategorii také fotograf fotografické agentury INCORP images.

včera

Grónsko

Může Trump skutečně získat Grónsko? USA už to jednou zkusily, tentokrát mohou uspět

Myšlenka, že by Donald Trump mohl koupit Grónsko, může znít absurdně, ale technicky to není zcela nemožné. Pokud by Spojené státy skutečně usilovaly o získání kontroly nad největším ostrovem na světě, nabízí se několik možností, jak by tento proces mohl proběhnout. Nicméně každý z těchto scénářů čelí zásadním právním, politickým a etickým výzvám, uvedl server Politico.

Aktualizováno včera

včera

včera

Ilustrační foto

Noční můra úřadů: Proč je evakuace Los Angeles nadlidský úkol?

Los Angeles čelí jednomu z nejničivějších požárů ve své historii. Počet evakuovaných obyvatel přesáhl 130 000, přičemž pět lidí přišlo o život. Kromě zničených domovů a spálené krajiny přináší požáry další příběh – příběh evakuace provázené chaosem, dopravními zácpami a zoufalými rozhodnutími.

včera

Ilustrační foto

Nebezpečný čínský virus už řeší i české úřady. Vydaly první doporučení

Lidský metapneumovirus (HMPV) je virové onemocnění respiračního traktu, které se obvykle projevuje příznaky podobnými běžnému nachlazení. Objeven byl v roce 2001 v Nizozemí, ale retrospektivní analýzy naznačují jeho přítomnost v lidské populaci již od roku 1958. V posledních týdnech je aktivní především v Číně, ale i český Státní zdravotní ústav zveřejnil podstatné informace o této nemoci.

včera

včera

včera

Alexander De Croo

Belgického premiéra De Crooa se pokusili otrávit

V listopadu loňského roku obdržela kancelář belgického premiéra Alexandra De Crooa dopis obsahující bílý prášek, který byl nyní identifikován jako strychnin – silný jed, který může být smrtelný. Incident vedl k hospitalizaci jednoho z premiérových poradců, který přišel s látkou do styku.

včera

Dmitrij Peskov

Trumpovy nároky na Grónsko pobouřily svět. Exministr před Trumpem couvá, Rusko zavírá oči

Plán prezidenta USA Donalda Trumpa na potenciální získání Grónska, autonomního území Dánska, vyvolal vlnu reakcí na mezinárodní scéně. Trump naznačil, že by Spojené státy mohly využít ekonomický nebo vojenský nátlak k zajištění kontroly nad touto strategickou arktickou oblastí. Jeho výroky však vyvolaly ostré odsouzení ze strany evropských lídrů i znepokojení Kremlu, který označil situaci za "dramatickou".

včera

Policie definitivně uzavřela případ úmrtí populárního herce Karla Heřmánka

Policie definitivně uzavřela případ loňské smrti populárního herce Karla Heřmánka. K trestnému činu podle vyšetřovatelů nedošlo. Heřmánek zemřel na konci srpna na střelnici na Příbramsku. Bylo mu 76 let. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy