Není novinkou, že Rusko a USA mají určité spory mezi sebou. Nicméně zdá se, že tyto dva státy začínají zatahovat do svých sporů obyvatele z dalších zemí, mimo jiné i České republiky. A slibují finanční pomoc. Všiml si toho i zahraniční server New York Times, který vynesl na světlo případ pana Kašuky.
Ladislav Kašuka píše články pro webovou stránku, která stojí proti Západu a všemu, co obsahuje. Tráví tak většinu víkendů a jeho články jsou silně proti Americe. Byl ohromě překvapený, když mu začaly přicházet zprávy na Facebook.
„Potřebuješ pomoc?“ stálo v první zprávě, která byla napsaná v ruštině. Kašuka tu osobu neznal, ovšem přišly mu další zprávy psané ve směsi ruštiny a zmatené češtiny. Ve zprávách ho cizinec vyzýval a podporoval myšlenku na pouliční demonstrace.
Dokonce mu nabízeli peníze na boj proti západu. Bylo mu nabídnuto 300 euro, aby si tento český Stalinista mohl koupit vlajky a další předměty na protest proti alianci NATO s vládou Ukrajiny, který se měl konat v Praze. Později dostal nabídku na 500 euro, aby si koupil videokameru, natočil akci a dal video na internet.
Dostal i další finanční nabídky. „Bylo to trochu neobvyklé, byl jsem překvapený,“ přiznal podle The New York Times v rozhovoru v obchodním centru na severu od Prahy, kde pracuje v ochrance a údržbě.
Rozhodl se pak, že peníze byly pro „dobrou věc“, tedy zastavení šíření kapitalismu do komunistických zemí, a rozhodl se finanční pomoc přijmout. Následoval podivný vztah, sestávající z vášnivých výměn o politice.
Kašuka od neznámých spojenců dostal dohromady 1 500 euro v hotovosti. Tento vztah byl součástí frenetické a nepříliš dobře provedené ovlivňující kampaně financované Moskvou a vedené Alexanderem Usovským. Usovský je spisovatel narozený v Bělorusku, ruský nacionalista, agitátor a najatá síla ve stínové bitvě mezi Ruskem a Západem.
Pokud to porovnáte s nedávnými pokusy o ovlivnění francouzských a amerických voleb, aktivity pana Kašuky a jemu podobných jsou poměrně nedůležité. Kašuka patří na okraj české politické situace a nikdy neusiloval o politickou moc.
O Kašukově spolupráce s Usovským se dostala na světlo díky ukrajinským hackerům, kteří zprávy, emaily a další data našli na Usovského počítači. Odhaluje to určité špinavé praktiky, ke kterým se Moskva snižuje ve své snaze ovlivnit ostatní. Je zvláštní, že Moskva užívá aktivisty na volné noze, aby pomáhali šířit jejich agendu.
Protesty, které Kašuka plánoval, přilákaly jen málo lidí. Proruské weby, které Usovský založil, vyhořely. Polský politik, se kterým Usovský spolupracoval, byl vloni zatčen kvůli podezření, že spolupracuje s Ruskem. Nic z toho však Usovského nezastavilo a pořád pokračuje s divokými plány.
Usovský podle New York Times spolupracoval také s Konstantinem Malofejevem, což je nacionalista a miliardář, který dostal tvrdé sankce od Spojených států za podporu proruských rebelů na východě Ukrajiny. Malofejev požadoval, aby Usovský přišel s konkrétními a úspěšnými řešeními.
New York Times se pokoušel Malofejeva kontaktovat, on ovšem odmítl a jeho mluvčí prohlásila, že nemají s Usovským nic společného. V minulosti Malofejev prohlásil, že podporuje jen humanitární práci, ne politiku.
Podle Jakuba Jandy, vedoucího výzkumné skupiny financované západem, je Usovský tak mimo realitu, že možná bude spíše volavkou. Měl by přimět lidi, aby si mysleli, že veškeré řeči o ruské hrozbě nejsou vážné a reálné.
Usovský prý odmítl poskytnout interview, pokud by mu New York Times nezaplatily. Nicméně v emailu potvrdil, že se mu hackeři dostali o počítače. A nepopíral autenticitu vypuštěných zpráv, které si vyměňoval s Kašukou.
Když se ho ptali na to, kolik peněz získal od sponzorů z Moskvy, Usovský popřel, že by nějaké peníze vůbec dostal. Když mu pak poslali kopii zprávy, kterou napsal v roce 2014 a popisoval v ní, že na „přípravu“ dostal 100 000 euro, přestal odpovídat celkově.
Podle zpráv, které z jeho počítače získali hackeři, peníze přišly od Malofejeva. Usovský žádal Malofejevovu sekretářku o další eura v letech 2014 a 2015, aby mohl financovat proruské kandidáty v polských volbách.
Ačkoli Usovský nikdy nedostal žádnou proruskou skupinu k moci, byl schopný je rozpoznat a nabídnout jim pomoc, nejen skupinám, ale i jedincům. Pochopil také moc internetu, která pomáhá zvětšit vliv okrajových aktivistů.
Pro Malofejeva to prý však bylo málo a od financování odstoupil a Usovský nezískal podporu ani u jiných ruských sponzorů. I proto ho pravděpodobně zaujal Kašuka, který by pro něho mohl být poměrně levným projektem. Na rozdíl od polských politiků po něm Kašuka nechtěl neustále více peníze.
Kašuka však ztratil o pouliční politiku zájem. S Usovským je prý sice stále v kontaktu, ovšem nyní se soustředí na své psané o hrozbě války, úspěších Stalina a hrůzy způsobené kapitalismem. Udržuje si však názor, že nezáleží na tom, odkud jsou finance pro aktivisty, dokud to pomůže jejich snahám.
Související
Mohou USA sebrat Britům Kanadu? Historie ukazuje, že teoreticky ano
10 mrtvých, astronomické škody. Požár v Los Angeles je jednou z nejhorších katastrof v historii
USA (Spojené státy americké) , Rusko , politika , EUR
Aktuálně se děje
před 33 minutami
Politico: Američané Grónsku prakticky velí už teď. Invaze by byla nejkratší válkou v dějinách
před 42 minutami
IS území neobnoví, hrozbou ale bude dál. Expert na terorismus Young pro EZ vysvětlil, jak lze předejít útokům
před 1 hodinou
Vážně chce Kanadu? Trudea popsal, o co jde skutečně Trumpovi
před 2 hodinami
Počasí: Česko zasype sníh. Napadnou ho desítky centimetrů
před 2 hodinami
Mohou USA sebrat Britům Kanadu? Historie ukazuje, že teoreticky ano
před 4 hodinami
Tesla Model Y Juniper byla dnes představena světu. Snad nejdůležitější auto nové doby
před 4 hodinami
Trump se sejde s Putinem
před 5 hodinami
10 mrtvých, astronomické škody. Požár v Los Angeles je jednou z nejhorších katastrof v historii
před 7 hodinami
Víkendové počasí slibuje husté sněžení. Místy hrozí sněhové jazyky
Aktualizováno před 7 hodinami
Czech Press Photo 2024 vyhrál Petr David Josek z AP. Michal Zelinka z INCORP images získal ocenění druhý rok po sobě + VIDEO
včera
Může Trump skutečně získat Grónsko? USA už to jednou zkusily, tentokrát mohou uspět
Aktualizováno včera
Mimořádná zpráva Apokalypsa v Los Angeles: Požárů je už pět, hasičům dochází voda, lidé prchají
včera
Jak se žije pacientům v Evropě? Diagnostika nemoci může trvat i desítky let, problémem je i ego lékařů
včera
Noční můra úřadů: Proč je evakuace Los Angeles nadlidský úkol?
včera
Nebezpečný čínský virus už řeší i české úřady. Vydaly první doporučení
včera
Princezně Kate se dožila chvíle, kdy jí gratuluje celý svět. Nebylo to vůbec jisté
včera
Trump chce Panamský průplav, USA na něj ale nemají nárok. Panamě definitivně patří od roku 1999
včera
Belgického premiéra De Crooa se pokusili otrávit
včera
Trumpovy nároky na Grónsko pobouřily svět. Exministr před Trumpem couvá, Rusko zavírá oči
včera
Policie definitivně uzavřela případ úmrtí populárního herce Karla Heřmánka
Policie definitivně uzavřela případ loňské smrti populárního herce Karla Heřmánka. K trestnému činu podle vyšetřovatelů nedošlo. Heřmánek zemřel na konci srpna na střelnici na Příbramsku. Bylo mu 76 let.
Zdroj: Jan Hrabě