Konec rozmazlování. Trump musí podle odborníků zasáhnout a vyřešit světovou krizi

Washington/Pchjongjang - Výhružné zprávy na Twitteru amerického prezidenta následované severokorejskými testy raketových střel a vodíkové bomby. Jak dlouho bude ještě trvat slovní přestřelka mezi USA a KLDR, než dojde k nějakému činu? Ředitel Obranných studií v The Center for the National Interest, Harry J. Kazianis, tvrdí, že čím dřív, tím líp. A chce to razantní řešení.

Víkendový test severokorejské vodíkové bomby mění dosavadní pokusy o řešení. Jedno je jasné - pokud se rychle nepodnikne žádné důležité rozhodnutí nebo přímo akce, pak získá Kim Čong-Un v blízké budoucnosti nejsilnější bombu v historii lidstva s mezikontinentálním doletem. Může to být noční můra pro Spojené státy, která nikdy neskončí.

Podle Kazianise máme velmi omezené informace o vojenském potenciálu Kimova režimu, k údajům se dostáváme nepřímo (např: otřesy po testech), nebo se musíme spolehnout na oficiální zpravodajství z KLDR, které je skrz naskrz protkané propagandou. Ještě před měsícem tvrdili bezpečnostní experti, že Severní Korea potřebuje možná tak dva roky k výrobě vodíkové bomby. A teď je všechno jinak.

Kim Čong-Unovi však potrvá ještě nějaký čas, než jeho vědci zmenší bombu natolik, aby ji mohla nést mezikontinentální raketa. O víkendu zřejmě proběhl v Severní Koreji vůbec první test této bomby, do budoucna se proto může počítat s dalšími zkouškami.

Harry Kazianis se tak domnívá, že severokorejský režim ještě nevlastní funkční vodíkovou bombu, ale dělají vše pro to, aby této technologie dosáhli. Svět by proto měl reagovat co nejrychleji, aby Kimovo řádění zastavil. Jaké máme ale možnosti, pokud se zúčastněné strany pokouší vyhnout válce?

Podle Kazianise má svět jen tři možnosti - za prvé, musí se zastavit jakýkoliv ekonomický zdroj zvenčí a odříznout tak režim od možnosti financování vývoje. Na vytvoření bomby těchto rozměrů je zapotřebí miliardy dolarů a Kim Čong-Un si to asi neplatil z vlastní kapsy. Utnutí obchodu mezi Pchjongjangem a Pekingem sice výrazně ovlivní Číňany, kterým se tato akce líbit nebude. USA však už nesmí nadále tolerovat jakékoliv sponzorování, ať už přímé či nepřímé, severokorejského jadernému programu.

Za druhé, Kazianis by rád viděl navýšení americké obrany v pacifickém regionu. Bývalý prezident Barack Obama považoval bezpečnost v Asii za prioritu číslo jedna a neváhal přidat peníze na obranu. Současná hlava státu Donald Trump je však jiného smýšlení. Nynější korejská hrozba však vyžaduje, aby se vojenská pozornost USA více soustředila do Pacifiku a k současným šedesáti procentům vojenských aktivit v regionu přidat ještě alespoň dalších deset procent.

A za třetí, USA by měla rychle naplánovat a zdokonalit svůj protiraketový systém THAAD. Základny by se měly rozšířit po celé Jižní Koreji a ideálně i v Japonsku.

Prezident Trump by měl sám sebe i Kim Čong-Una potvrdit v tom, že politika USA nikdy nepřijme jadernou Severní Koreu. Kim Čong-Un by měl být jasně vyrozuměn o tom, že jeho provokativní testy mohou způsobit násilné ukončení jeho vlády. Harry Kazianis tvrdí, že dnes doplácí svět a především Spojené státy za to, že v minulých letech vlády vědomě přehlíželi signály nebezpečí z Korejského poloostrova. Problém se tak nakumuloval a možná už přesáhl možnosti diplomatického řešení.

Související

Na této fotografii, kterou poskytla severokorejská vláda, severokorejský vůdce Kim Čong-un ve středu dohlíží na zkušební odpálení nového vícenásobného raketového systému na neznámém místě v Severní Koreji 10. května 2024.

Kim Čong-un má novou zbraň. Dohlížel na ostrý test

Podle severokorejských státních médií KLDR zařadí od letošního roku do výzbroje nový salvový raketomet ráže 240 milimetrů. Server NBC News s odkazem na agenturu AP dodal, že tato změna představuje „významný posun“ v bojových schopnostech dělostřelectva armády.

Více souvisejících

Severní Korea (KLDR) USA (Spojené státy americké) Jaderné zbraně jaderný výzkum Donald Trump

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

MS v hokeji

Fiala tentokrát Švýcarům proti Kanadě nepomohl, Rakušané nadále drží naději. Lotyši udolali Slováky v nájezdech

Čtyřmi zápasy pokračoval v neděli domácí hokejový světový šampionát. Odpoledne se představilo opět překvapení z Rakouska, které je po nečekaných výsledcích s Kanadou a Finskem stále ve hře o senzační postup do čtvrtfinále. A můžou na něj nadále myslet i po nedělním zápase s Norskem, se kterým si poradilo 4:1. Ve večerním pražském duelu dvou největších favoritů skupiny A mezi Švýcarskem a Kanadou se hrál vyrovnaný a ostrý hokej, který ovlivnil výrazně Kevin Fiala svým zbytečným vyloučením do konce zápasu. I díky tomu Kanaďané došli k výhře 3:2. Důležitý zápas se večer hrál v Ostravě mezi Slovenskem a Lotyšskem. Ten nakonec dospěl za stavu 2:2 až do samostatných nájezdů, kde se stal hrdinou gólman Gudlevskis, jenž vychytal výhru a lotyšskou naději a postup. To Slováci si na jistotu čtvrtfinále musí ještě počkat. USA pak rozstřílely Kazachstán. 

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu se poprvé vyjádřil k zatykači na svou osobu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondělí odsoudil rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykače proti jeho osobě. Podle Netanjahua jde o absurdní krok a útok na izraelskou armádu a celý Izrael. Uvedla to agentura AP.

včera

včera

včera

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

včera

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

včera

Stav Fica je po atentátu stabilizovaný. Komunikuje a zlepšuje se

Stav slovenského premiéra Roberta Fica (Směr-SD) je po atentátu, k němuž došlo minulý týden, stabilizovaný. Předseda vlády komunikuje a klinicky se zlepšuje. Na sociální síti o tom informovala Rooseveltova nemocnice v Banské Bystrici.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy