Konec rozmazlování. Trump musí podle odborníků zasáhnout a vyřešit světovou krizi

Washington/Pchjongjang - Výhružné zprávy na Twitteru amerického prezidenta následované severokorejskými testy raketových střel a vodíkové bomby. Jak dlouho bude ještě trvat slovní přestřelka mezi USA a KLDR, než dojde k nějakému činu? Ředitel Obranných studií v The Center for the National Interest, Harry J. Kazianis, tvrdí, že čím dřív, tím líp. A chce to razantní řešení.

Víkendový test severokorejské vodíkové bomby mění dosavadní pokusy o řešení. Jedno je jasné - pokud se rychle nepodnikne žádné důležité rozhodnutí nebo přímo akce, pak získá Kim Čong-Un v blízké budoucnosti nejsilnější bombu v historii lidstva s mezikontinentálním doletem. Může to být noční můra pro Spojené státy, která nikdy neskončí.

Podle Kazianise máme velmi omezené informace o vojenském potenciálu Kimova režimu, k údajům se dostáváme nepřímo (např: otřesy po testech), nebo se musíme spolehnout na oficiální zpravodajství z KLDR, které je skrz naskrz protkané propagandou. Ještě před měsícem tvrdili bezpečnostní experti, že Severní Korea potřebuje možná tak dva roky k výrobě vodíkové bomby. A teď je všechno jinak.

Kim Čong-Unovi však potrvá ještě nějaký čas, než jeho vědci zmenší bombu natolik, aby ji mohla nést mezikontinentální raketa. O víkendu zřejmě proběhl v Severní Koreji vůbec první test této bomby, do budoucna se proto může počítat s dalšími zkouškami.

Harry Kazianis se tak domnívá, že severokorejský režim ještě nevlastní funkční vodíkovou bombu, ale dělají vše pro to, aby této technologie dosáhli. Svět by proto měl reagovat co nejrychleji, aby Kimovo řádění zastavil. Jaké máme ale možnosti, pokud se zúčastněné strany pokouší vyhnout válce?

Podle Kazianise má svět jen tři možnosti - za prvé, musí se zastavit jakýkoliv ekonomický zdroj zvenčí a odříznout tak režim od možnosti financování vývoje. Na vytvoření bomby těchto rozměrů je zapotřebí miliardy dolarů a Kim Čong-Un si to asi neplatil z vlastní kapsy. Utnutí obchodu mezi Pchjongjangem a Pekingem sice výrazně ovlivní Číňany, kterým se tato akce líbit nebude. USA však už nesmí nadále tolerovat jakékoliv sponzorování, ať už přímé či nepřímé, severokorejského jadernému programu.

Za druhé, Kazianis by rád viděl navýšení americké obrany v pacifickém regionu. Bývalý prezident Barack Obama považoval bezpečnost v Asii za prioritu číslo jedna a neváhal přidat peníze na obranu. Současná hlava státu Donald Trump je však jiného smýšlení. Nynější korejská hrozba však vyžaduje, aby se vojenská pozornost USA více soustředila do Pacifiku a k současným šedesáti procentům vojenských aktivit v regionu přidat ještě alespoň dalších deset procent.

A za třetí, USA by měla rychle naplánovat a zdokonalit svůj protiraketový systém THAAD. Základny by se měly rozšířit po celé Jižní Koreji a ideálně i v Japonsku.

Prezident Trump by měl sám sebe i Kim Čong-Una potvrdit v tom, že politika USA nikdy nepřijme jadernou Severní Koreu. Kim Čong-Un by měl být jasně vyrozuměn o tom, že jeho provokativní testy mohou způsobit násilné ukončení jeho vlády. Harry Kazianis tvrdí, že dnes doplácí svět a především Spojené státy za to, že v minulých letech vlády vědomě přehlíželi signály nebezpečí z Korejského poloostrova. Problém se tak nakumuloval a možná už přesáhl možnosti diplomatického řešení.

Související

Více souvisejících

Severní Korea (KLDR) USA (Spojené státy americké) Jaderné zbraně jaderný výzkum Donald Trump

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Sestřelení letu J2-8243 letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Sestřelení letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines: Co vše zatím víme?

Ázerbájdžán ve čtvrtek vyhlásil den smutku za oběti letecké nehody v Kazachstánu, při níž zahynuly desítky lidí. Zatímco příčiny havárie letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines zůstávají nejasné, začínají se objevovat otázky ohledně možné role ruského protivzdušného systému v této tragédii. Agentura Reuters s odkazem na několik anonymních zdrojů uvedla, že letadlo bylo údajně sestřeleno ruským obranným systémem.

včera

Pantsir-S

Pantsir-S. Co je zač ruský systém, který zřejmě sestřelil ázerbájdžánské dopravní letadlo?

Pantsir-S (v kódu NATO: SA-22 Greyhound) je ruský systém protivzdušné obrany krátkého a středního dosahu, který kombinuje raketové a kanónové zbraně. Je určen k ochraně strategických objektů, vojenských základen nebo jednotek před různými druhy leteckých hrozeb, jako jsou letadla, vrtulníky, řízené střely, bezpilotní prostředky (drony) a dokonce i raketové projektily. 

Aktualizováno včera

Pád letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Ázerbájdžánské dopravní letadlo sestřelila ruská raketa. Kreml se bouří

Ruská vláda varovala před šířením nepodložených „hypotéz“ o příčině pádu letadla společnosti Azerbaijan Airlines, při kterém ve středu v Kazachstánu zahynulo 38 lidí. K incidentu došlo u města Aktau, přičemž přežilo 29 z 67 lidí na palubě. Tragédie vyvolala spekulace, že havárii mohl způsobit zásah ruského systému protivzdušné obrany v čečenské oblasti. Ázerbájdžánské vládní zdroje pro Euronews následně potvrdily, že ruská střela země-vzduch skutečně způsobila středeční havárii letadla.

včera

včera

včera

včera

včera

dárky

Co s nevhodným vánočním dárkem? Lhůta pro vrácení se krátí

Vánoce jsou časem radosti, ale ne všechny dárky, které dostaneme, odpovídají našim představám. Nevhodné velikosti, duplikáty nebo prostě něco, co se nám nehodí – to vše může být důvodem k vrácení nebo výměně dárku. Pokud jste se ocitli v této situaci, nezoufejte. Většina obchodů má pro takové případy řešení.

včera

včera

včera

včera

25. prosince 2024 21:40

RECENZE: Čarovné jablko v souboji nových vánočních pohádek obstálo

Den po nové štědrovečerní pohádce Tři princezny nasadila Česká televize do vysílání další premiérovou pohádku Čarovné jablko, která vznikla ve spolupráci se sousedy ze Slovenska. Je o souboji dobra se zlem, jak jinak. Jak ale dopadl pomyslný souboj vánočních pohádek? 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy