Budíček pro svět? Za ničivé hurikány může člověk, zní z Británie

NÁZOR - V posledních dnech se texaský Houston doslova potopil pod přívaly dešťů, karibské ostrovy bičovaly mocné bouře valící se Mexickým zálivem a domy na Floridě nyní zasáhla Irma, největší ze tří hurikánů ženoucích se Atlantikem, připomíná editorial serveru The Guardian. Známý britský deník v něm konstatuje, že člověkem vyvolané klimatické změny mají na těchto událostech téměř jistě svůj podíl.

Záměrná kampaň matoucí voliče

Vědci bývali obezřetní, pokud měli spojovat jakoukoliv extrémní událost s globálním oteplování, poukazuje liberální deník. Dodává, že tak tomu již není a experti nyní nalézají pojítko mezi klimatickou změnou a suchem v Keni, rekordní zimou v Británii a přívalovými dešti v jihozápadní Číně.

"Nezaměnitelný otisk prstu extrémního počasí na místě činu globálního oteplování se zdá být intuitivně jasný: vezměme v potaz, že Houston byl zřejmě zasažen pětisetletou vodou třikrát za tři roky," píše The Guardian. Vysvětluje, že taková povodeň by se neměla objevit častěji než dvakrát za tisíciletí a její trojité opakování naznačuje, že někdejší klima již není spolehlivým vzorem pro současné počasí, přičemž vysvětlení představuje právě klimatická změna.   

Daný předpoklad by měl být budíčkem pro svět, který musí pochopit, jak zásadně je třeba změnit způsob výroby, distribuce a spotřeby energie a uvědomit si ničivé dopady pro fungování ekonomiky, apeluje britský server. Konstatuje, že zatímco vlády prostřednictvím Pařížské dohody signalizují konec éry fosilních paliv, politický proces, který má rozhodnout o tom, jak jednotlivé země naplní své nové cíle, je unášen a ovlivňován fosilně-palivovým průmyslem.

Společnosti zabývající se fosilními palivy, uhlíkoví miliardáři a jejich spojenci - především ti na Západě - dlouhé roky financují masivní a promyšlenou kampaň, která má zmást voliče v otázce škod, jež životnímu prostředí způsobují uhlíkové emise, deklaruje editorial. Tvrdí, že pro to existuje dobrý  důvod: Přelomová, letos zveřejněná studie odhalila, že 50 korporací je zodpovědných za 20% všech uhlíkových emisí, které do atmosféry unikly od začátku průmyslové revoluce.    

"Tento přelomový výzkum nejen pomáhá nastolit právní odpovědnost za klimatickou změnu, ale také oslabuje obhajobu jakékoliv korporace pomocí záměrné slepoty," uvádí The Guardian. Vysvětluje, že velcí znečišťovatelé již nemohou říkat, že ve svých aktivitách pokračují, protože si neuvědomují, jak velké škody jejich produkty páchají.   

Korporace musí nést zodpovědnost

Příslušné korporace mají skvělé zisky, zatímco se svět oteplil o celí stupeň více, než bylo záhodno, přičemž tito znečišťovatelé si přisvojili příjmy z fosilních paliv, ale náklady přenesli na společnost, nejchudší obyvatele světa, daňové poplatníky a budoucí generace, kritizuje prestižní server. Dodává, že velké společnosti a osoby, které tvrdí, že svým lobbingem jen naplňují demokratická práva, připomínají tabákové koncerny popírající zdravotní rizika spojená s kouřením.

Danou argumentaci podle editorialu otestují tři velké právní spory: První běží na Filipínách, kde se rozhoduje, zda znečišťovatelé porušili lidská práva Filipínců skrze svou roli při vytváření podmínek pro vznik tajfunu Haiyan, nejsilnější tropické bouře zasáhnuvší pevninu, po níž zůstalo 7 tisíc mrtvých. Druhá kauza probíhá v Německu, kde je domácí energetická společnost souzena za škody spojené se záplavami v důsledku tání ledovcových jezer v Peru, připomíná The Guardian. Doplňuje, že třetí soud se odehrává v USA, kde dva kalifornské okresy žalují 37 ropných, plynových a uhelných společností kvůli tomu, že neomezily produkci skleníkových plynů, ačkoliv znají vliv svých produktů na zvyšování hladiny moří a záplavy.          

"Fosilně-palivové společnosti by měly nést zodpovědnost za dopady klimatické změny," konstatuje britský deník. Dodává, že právní boj má dva hlavní cíle - překonat současné obchodní modely tak, aby byly v souladu s globálním závazkem zbavit se fosilních paliv a vejít se do nárůstu průměrné teploty o 1.5°C, ale především přinutit příslušné korporace zaplatit škody plynoucí z globálního oteplování.

Právní spory týkající se klimatu jsou podle známého serveru nevyhnutelným důsledkem dvou dekád neúspěšných rozhovorů. Jde také o důležitý způsob jak prezentovat klimatickou krizi coby naléhavou záležitost týkající se lidských práv, uzavírá editorial.

Související

Více souvisejících

hurikán Irma (září 2017) globální oteplování

Aktuálně se děje

před 15 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy