Karibik je po Irmě neobyvatelný, Floridu čekají temné dny

Karibské ostrovy - Je to týden poté, co hurikán Irma zdevastovala jindy rajské ostrovy v Karibiku, ale problémy zůstávají stále nevyřešené. Obyvatelé nemají přístup k pitné vodě, dodávky elektrického proudu se nepodařilo stále obnovit. Čeká Floridu stejná humanitární krize?

Obyvatelé Svatého Martina přitom marně čekají na pomoc. Návštěva francouzského prezidenta Emmanuela Macrona či nizozemského krále Willem-Alexandera lidem naději nedodala. Státníci sice přislíbili veškerou pomoc se znovuvybudováním ostrova a obnovení turismu, místní však zůstávají skeptičtí.

"Posloucháte rádio, voláte o pomoc, ale nikdo nepřichází," řekl Leroy Webb, obyvatel nizozemské části ostrova. Podle něj se taky zhoršuje situace se zásobami. "Nemáme, co jíst. Dnes ráno uvařila moje žena polévku jenom ze dvou brambor. Marně čekáme na dodání potravin," stěžuje si Webb.

Adam Marlatt z mezinárodního záchranného týmu novinářům řekl, že je nejtěžší teď dostat lidi z poničených ostrovů. "Elektrické vedení je zcela zničené, sloupy podél cest spadly. Potrvá to roky, než ostrov dostaneme do původního stavu. Lidi musí své domovy opustit, na několik dalších let zde žádná civilizace nebude," předpovídá záchranář. Podle něj si lidé nepomáhají mezi sebou, ozbrojené skupiny zde rabují opuštěné domy a obchody.

Florida se teprve vzpamatovává s přímého úderu hurikánu, humanitární krize podobná té na Karibských ostrovech ji ale nejspíš nečeká. Vláda Spojených států však přislíbili veškerou dostupnou pomoc na obnovu poloostrova. Přes 4 miliony domácností je však stále bez proudu a není jisté, kdy se podaří dodávky elektřiny obnovit.

Situaci zhoršuje i horké počasí a vysoká vlhkost. "Je to pro lidi těžké, nemají elektřinu a teploty jsou příliš vysoké, nepůsobí to na ně dobře," řekl reportérům CNN meteorolog. Jak Irma postupovala jihozápadně od Floridy, vyřadila elektrické sítě v Georgii, Alabamě, Severní a Jižní Karolíně. Podle guvernéra Ricka Scotta, bude elektřina obnovena koncem týdne na západě země, nad osudem zbytku státu však visí otazník.

Firmy se snaží obnovit elektrický proud přednostně v nemocnicích, školách a infrastruktuře. Není jasné, kdy se toho dočkají i domácnosti. Vůbec nejhorší situace je v oblasti Florida Keys, kde až do úterka byla vyřazená veškerá telefonní komunikace. Následky jsou zde hrozivé, 25 procent domů bylo zcela zničených 65 procent bude vyžadovat rozsáhlou rekonstrukci.

Převážná část obyvatel Florida Keys byla před hurikánem evakuována, teď by se rádi vrátili domů, ale starostové to nedoporučují. "Silnice jsou zcela neprůjezdné, nefunguje voda ani elektřina. Vím, že se lidé chtějí vrátit do svých domovů. Spousta z nich tady nalezne jen trosky," řekl Jim Scholl.

Irma způsobila podle služby Accuweather škody v hodnotě kolem 100 miliard dolarů, i když na přesná čísla si ještě musíme počkat. Škody způsobené hurikánem Harvey, který již dříve zasáhl státy Texas a Louisiana, odhaduje Accuweather na 190 miliard dolarů. Florida v úterý večer hlásila 12 obětí živelné katastrofy, tři lidé zemřeli v Georgii a dva v Jižní Karolíně. Nejčastější příčinou se zdá být pád stromu na dům nebo projíždějící auto.

Související

Více souvisejících

hurikán Irma (září 2017) Florida, USA humanitární krize humanitární pomoc

Aktuálně se děje

před 17 minutami

před 46 minutami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 3 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy