Jaderná válka se blíží? Připravte se na útok KLDR, udělejte si zásoby, vyzývá Havaj obyvatele

Honolulu – Havajské úřady vyzvaly obyvatele tohoto amerického státu, aby se připravili na jaderný útok ze strany Severní Koreje. V případě skutečného útoku by systém varování pomocí sirén obyvatelům poskytl jen asi 12 až 15 minut na to, aby se dostali na bezpečné místo. Informuje o tom server The Independent.

Obyvatelé Havaje dostali za úkol připravit se ve světle rostoucího napětí mezi USA a KLDR na jaderný útok. Úřady doporučily lidem, aby se připravili na útok stejným způsobem jako kdyby měly ostrovy zasáhnout tsunami nebo hurikán. Gene Ward, zástupce státu, řekl, že nechce být „alarmista", ale pouze chce, aby byli lidé připraveni.

Tamní média však uvádějí, že tajná jednání představitelů státu o možném jaderném útoku, ke kterým dochází výhradně za zavřenými dveřmi, mohou občany spíše jen vyděsit, než by je připravily na možný problém.

Ward se domnívá, že mladší obyvatelé Havaje se pravděpodobně obávají, protože nevyrůstali v době, kdy se o protiatomových krytech a různých cvičeních běžně mluvilo. „Pro mladší generace je to pravděpodobně velice neskutečné,“ řekl. Jak ale podotýká The Washington Post, obyvatelé zatím výraznější panice nepodléhají.

Příprava na tsunami a hurikány není pro Havajce nic nového - a namísto sedmidenních zásob jídla, vody a zdravotnických potřeb jim bylo řečeno, ať tyto zásoby zdvojnásobí.

Úředníci přesto nepodceňují závažnost potenciálního jaderného útoku. List Beat Honolulu získal kopii dokumentu ze schůzky zástupců státu, která se uskutečnila za zavřenými dveřmi. Ten obsahuje kapitoly nazvané „Zlepšení procesu oznamování raketového startu mezi americkým pacifickým velením a státní výstražným systémem" a „Publikování nové přílohy balistických raketových hrozeb ke stávajícímu nouzovému operačnímu plánu“.

V listopadu pak začne Havaj testovat varovný systém sirén. Ten by dal lidem asi 12 až 15 minut na to, aby se někde ukryli. Poté by museli zůstat doma po dobu 48 až 72 hodin. Havaj momentálně nemá žádné veřejné útočiště.

V poznámce o častých otázkách se pak v dokumentu uvádí, že „současné odhady lidských ztrát na základě velikosti (výtěžnosti) technologií severokorejských jaderných zbraní naznačují výbuch menší než 8 mil (asi 13 kilometrů) v průměru", což by znamenalo, že přibližně 90 procent populace státu by v případě útoku přežilo.

Mezitím americký prezident Donald Trump uvedl, že USA jsou připraveny podniknout „vojenskou akci" k ukončení krize se Severní Koreou. „Jsme naprosto připraveni na druhou možnost, na nepreferovanou alternativu," řekl Trump na tiskové konferenci v Bílém domě v přítomnosti španělského premiéra Mariana Rajoye. „Ale pokud budeme muset zvolit tuto možnost, bude to zničující, to vám mohu říci. Zničující pro Severní Koreu, Říká se jí vojenská možnost. Jestli to budeme muset udělat, uděláme to."

Související

Více souvisejících

Severní Korea (KLDR) USA (Spojené státy americké) Jaderné zbraně havajské ostrovy

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy