NÁZOR - Američané si o sobě často myslí, že patří k výjimečnému národu a v mnoha ohledech mají pravdu, uvádí bezpečnostní analytik Peter Bergen, profesor z Arizonské státní univerzity. V komentáři pro server CNN se do širšího kontextu pokusil zasadit masakr v Las Vegas.
Pochmurné statistiky
Američané náleží k tolerantní, multikulturní společnosti, která vede svět k inovativnější a otevřenější budoucnosti, ať už prostřednictvím nových technologií nebo unikátnímu přijímání odlišných kultur, tvrdí Bergen. Dodává, že USA zároveň dominují světu i v oblastech, které často nejsou v souladu s představami, které mnoho Američanů o své zemi má.
Ve Spojených státech například končí za mřížemi větší procento obyvatel než v jakékoliv jiné zemi, včetně autoritářských režimů, jakými jsou Rusko a Čína, odkazuje analytik na statistiku Mezinárodního centra pro studium vězeňství. Doplňuje, že v žádné jiné vyspělé zemi také neumírá tolik osob v důsledku střelby svých občanů, jak ukazují pochmurná čísla společnosti Small Arms Survey.
Jen v roce 2011 tak podle FBI bylo v USA zastřeleno 11 tisíc lidí, nepočítaje sebevraždy střelnou zbraní, připomíná profesor. Vysvětluje, že navzdory všem racionálním obavám, které mají Američané z islamistického terorismu, existuje více než dvoutisíckrát vyšší pravděpodobnost, že budou zabiti ozbrojeným spoluobčanem než džihádistou. "Od útoků 11. září bylo džihádistickými teroristy zabito 95 Američanů, průměrně šest Američanů za rok," odkazuje odborník na data centra New America.
Pro srovnaní Bergen nastiňuje situaci ve Velké Británii, která má co do kultury a zákonů k USA blízko. Roční počet obětí střelby se tam pohybuje mezi 50 a 60, konstatuje expert. Dodává, že í pokud vezmeme v potaz pětinásobně větší populaci Spojených států, na území Spojeného království je zhruba čtyřicetkrát menší šance, že budete zabiti útočníkem se zbraní.
"Zajisté, v Evropě dochází k občasným útokům s velkém počtem obětí, kdy jsou vrazi vyzbrojeni střelnými zbraněmi," přiznává analytik. Jako výjimky potvrzující pravidlo uvádí neonacistu Anderse Breivika, který v roce 2011 v Norsku zabil 77 lidí, a střelbu ve škole ve skotském Dunblane z roku 1996, při níž zahynulo 16 dětí.
Do kavárny s puškou
Motivy Stephena Paddocka, který v neděli večer spáchal nejhorší masovou střelbu v moderních amerických dějinách, nejsou zatím známy, poukazuje profesor. Připomíná však, že v hotelovém pokoji, odkud zastřelil nejméně 59 lidí a více než 500 dalších zranil, se našly desítky střelných zbraní.
Paddock pocházel z Nevady, tedy ze státu, který povoluje otevřené nošení zbraní na veřejnosti, zdůrazňuje odborník a pokládá otázku, v jaké jiné civilizované zemi může občan legálně zajít například do kavárny Starbucks a držet při tom poloautomatickou pušku. "Druhý dodatek je pochopitelně druhý dodatek, tudíž americké zákony zajisté umožňují držení zbraní občany," připouští Bergen. Je podle něj však nepravděpodobné, že by zakladatelé USA měli v úmyslu umožnit americkým občanům opatřit arzenály k tomu, aby mohli zabít co nejvíce svých spoluobčanů.
Každý další podobný případ - od masakru ve škole v Sandy Hook po útok na gay klub v Orlandu - přináší jistou míru sebezpytování u americké veřejnosti i politiků ohledně mimořádné zbraňové kultury v USA, která se rozvinula v posledních letech a umožňuje prakticky každému získat střelecký arzenál, konstatuje expert. Dodává, že pokaždé však tento moment sebereflexe odezní.
Politickou sílu americké Národní střelecké asociace, která hájí absolutní platnost druhého dodatku, podle analytika dokazuje skutečnost, že i nebezpeční lidé zařazení do seznamu necelé tisícovky osob, jimž je zapovězeno cestovat letadlem, si mohou legálně koupit poloautomatickou zbraň. "Člověk může jen doufat, že tragické události v Las Vegas toto možná změní. Avšak s ohledem na to, že předchozí tragédie tuto smrtící rovnici nezměnily, je důvod k naději malý," píše Bergen.
Američané jsou proto odsouzeni k anitutopické budoucnosti, kde účast na něčem natolik normálním, jako byly pracovní večírek v San Bernardinu v roce 2015, loňská párty v nočním klubu v Orlandu či nedělní hudební koncert v Las Vegas, lidi konfrontuje s vražednou realitou, že se mohou stát nevinnou obětí svých dobře vyzbrojených spoluobčanů, obává se profesor.
Související
Oběti masakru v Las Vegas se dohodly na vyrovnání za stamiliardy dolarů
Postřílel 58 lidí, 900 zranil. FBI uzavřela vyšetřování masakru z Las Vegas neúspěšně
Stephen Paddock (střelec z Las Vegas) , střelba na koncertě v Las Vegas (2. října 2017) , USA (Spojené státy americké) , zbraně
Aktuálně se děje
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
včera
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák