Kennedyovi rozhodně nebyli svatí, Jacqueline měla o atentátu na manžela jasno

Dá se předpokládat, že dlouho očekávané odtajnění části materiálů o atentátu na 35. prezidenta USA Johna F. Kennedyho sr. uvolní další stavidla dohadů, mezi něž se zařadí i rodinní příslušníci. Mezi nimi i Kennedyho manželka Jacqueline.

První dáma, v pořadí sedmatřicátá, měla honosný původ, jejím otcem byl magnát John V. Bouvier III., díky jehož majetku vlastně Jacqueline nikdy nepoznala tíživou situaci, ačkoliv se narodila 28. července 1929, tedy krátce před vypuknutím velké hospodářské krize. S Kennedym se seznámila díky své profesi novinářky v deníku Washington Times-Herald, přesněji v jeho společenské rubrice. Vzali se v roce 1953 a měli spolu čtyři děti.

Na rozdíl od některých předchozích prvních dam se Jacqueline do politiky příliš nepletla, o to razantněji "úřadovala" v Bílém domě, v němž chtěla zanechat punc své osobnosti. Její další zálibou až posedlostí byla móda a protože jako manželka prezidenta byla stále na očích, dokázala využít této skutečnosti k prosazování trendů nejen na území USA.

Nebyl to jen JFK

Její vztah s Kennedym byl vždy označován za spořádaný až vzorný, jenže to byla jen slupka na povrchu. JFK, jak se také prezidentovi říkalo, prokazatelně nechápal svátost manželskou jako prvotní zákon, takže se po jeho smrti svět dozvěděl - mimo jiné - o Mimi Aldorfové, Marilyn Monroové, která navíc "propíchla" veřejné tajemství 19. května 1962 v newyorské Madison Square Garden při oslavě Kennedyho 45. narozenin. Zdaleka to není vyčerpávající seznam, ovšem spekulace v rovině dohadů o záhadné "údajné neteři" českého prezidenta Novotného Marielle Novotny už přesáhly možný rámec.

Jenže kdo by považoval Jacqueline za oběť a usouženou manželku, která se musela vyrovnávat se zálety slavného manžela, ten by se mýlil. Také první dáma měla své románky a nezůstávalo jen u platonických vztahů. To byl případ herce Williama Holdena nebo zakladatele automobilového impéria F.I.A.T. Gianni Agnelliho. Podle historiků si Jacqueline přímo libovala, když mohla Johna rozzuřit vlastními zálety.

Věděla víc než ostatní?

Jacqueline údajně tušila, že její manžel je v obrovském nebezpečí a dokonce byla přesvědčena, že mu o život usiluje jeho viceprezident Lyndon B. Johnson, který se po atentátu v Dallasu skutečně stal Kennedyho nástupcem. Své svědectví Jacqueline nahrála na magnetofonové pásky a zapečetěné uschovala do trezoru Prezidentské knihovny Kennedyho. Podle dohody měly být odtajněny 50 let po její smrti, tedy v roce 2044, ale stalo se tak podstatně dříve. Když totiž televizní gigant ABC chystal v roce 2011 rozsáhlý seriál o dynastii Kennedyů, kde nebyla nouze o skandály, její druhorozená dcera Caroline (*1957) svolila ke zveřejnění nahrávek pod podmínkou, že ABC daný seriál neodvysílá.

Jacqueline Kennedy na nahrávkách hovoří o rozsáhlém spiknutí za účasti Johnsona, dále se domnívá, že atentát skutečně byl dílem Lee Harveye Oswalda, ale nikoli z jeho pohnutek či přesvědčení, nýbrž jako pouhého pěšáka na poli politických machinací organizovaných jižanskými magnáty. Oswald byl jen nastrčenou osobou.

Posmutnělý podzim života

Jacqueline Bouvier-Kennedy se provdala v roce 1968 za řeckého rejdaře Aristotela Onassise, ale jak všechny společenské magazíny konstatovaly, byl to sňatek spíš pro veřejnost. Jedinou výhodu měl v tom, že Jacqueline vysávala systematicky bezedné Onassisovo konto účty za obrovské módní kolekce a na oplátku ho neomezovala v jeho zálibách v jiných ženách. Jejich manželství skončilo v roce 1975, když Onassis ve Francii zemřel na komplikace způsobené zápalem plic.

Jacqueline pak dál pracovala jako redaktorka a její sláva postupně upadala. Na počátku roku 1994 u ní lékaři zjistili rakovinu lymfatických žláz a během necelých pěti měsíců bývalá první dáma zemřela (19. května).

Byl to tedy Castro? Nebo důsledek záletů?

Po smrti Kennedyho se i v souvislosti s Jacqueline vynořila spousta hypotéz, které byly více či méně přitažené za vlasy. Podle jedné měl být atentát na Kennedyho dílem Kubánců jako odveta za jeho účasti při invazi na Ostrov svobody, který neslavně skončil v Playa Girón. Jde však o nepodložená svědectví, která se navíc objevovala až po hodně dlouhé době.

Další osobou, která podle podivných teorií měla stát v pozadí skonu Kennedyho, byla už zmíněná Marilyn Monroe. FBI ji údajně podezírala z kontaktu s komunisty a na základně nechvalně známého "honu na čarodějnice", tedy existence Výboru pro neamerickou činnost, v jehož čele stál senátor Joseph McCarthy, byla herečka sledována. Podle některých názorů byla "božská Marilyn" jako Kennedyho milenka nebezpečnou osobou a mohla údajně vynášet citlivé informace. To byl také jeden z důvodů, proč její smrt v roce 1962 i přes důkladné rozbory stále obestírá také nemalý počet dohadů.

Související

John Fitzgerald Kennedy Rozhovor

60 let od atentátu na Kennedyho zůstává jeho pozadí nadále záhadou, míní historik

Uplynulo 60 let od chvíle, kdy série výstřelů ukončila život amerického prezidenta Johna Kennedyho. Atentát, k němuž došlo 22. listopadu 1963 ve městě Dallas, je americkými historiky i publicisty sice pečlivě zmapován, přesto se stále nepodařilo zcela objasnit, kdo jej zosnoval, což nahrává nejrůznějším konspiračním teoriím, uvádí ředitel Historického ústavu Slovenské akademie věd Slavomír Michálek. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz vysvětlil, proč kořeny Kennedyho násilné smrti patrně vyrůstaly z tehdejší politické situace ve Spojených státech a z jakého důvodu hodnotí Kennedyho prezidentství jako úspěšné, navzdory tomu, že bylo relativně krátké.  

Více souvisejících

John Fidgerald Kennedy (J.F.K.) Jacqueline Kennedyová atentát Lyndon Johnson (prezident USA)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy