Z utajených spisů o JFK je spíš blamáž. Jedna věc ale historiky zarazila

Washington - Americký Národní archiv ve čtvrtek zpřístupnil 2800 z 3100 dosud utajovaných spisů věnovaných atentátu na bývalého prezidenta Johna Kennedyho, zbylé jsou dál tajné a o jejich osudu se má rozhodnout v příštím půlroce. Federální soudce se nedomnívá, že ve spisech jsou informace bránící jejich zveřejnění. Odborníky kromě historických nesrovnalostí překvapuje, že vláda odmítla zveřejnit část dokumentů na poslední chvíli

"Zkrátka si nemyslím, že v archivovaných dokumentech jsou informace, které opodstatňují jejich pokračující utajení," řekl v rozhovoru pro server Politico soudce John Tunheim, který v letech 1992 až 1998 předsedal Kongresem ustavené radě, jež měla za úkol přezkoumat utajované dokumenty o vraždě Kennedyho.

Dokumenty, které odtajněny nebyly, podle čtvrteční zprávy CIA mohou zahrnovat "informace o zájmech CIA, současných a bývalých zaměstnancích CIA, podrobnosti o metodách vyšetřování a informace o partnerstvích, která jsou nadále relevantní při ochraně státu".

Dokumenty, které byly zveřejněny ve čtvrtek, podle historiků zahrnují jen zlomek utajovaných spisů. Poslední část spisů, jejichž odtajnění historici očekávali, zahrnuje více než 3100 dokumentů, které byly tajné a asi 30.000 dalších, které byly v průběhu let vydány, ale část obsahu byla začerněna.

Nově zveřejněné informace podle Rexe Bradforda, předsedy nevládní organizace Mary Ferrell Foundation, která zdigitalizovala statisíce dokumentů spojených s Kennedyho vraždou, zahrnují pouze 52 dokumentů, které byly naprosto tajné. "Půjčím si výraz... Smutné," řekl Bradford a použil tak slovo, které ve své kritice často používá prezident Trump.

Značná část informací, které kolují o "nově" zveřejněných dokumentech v médiích navíc není nová, podotýká Politico. Zpravodajský server BBC například v pátek napsal, že britské noviny dostaly 25 minut před Kennedyho vraždou anonymní tip o "převratné události", která se stane v USA. Na informaci ale na základě jiných spisů v roce 1995 upozornili britští experti.

Historici rovněž se zájmem upozorňovali na interní zprávu FBI z 24. listopadu 1963, kdy majitel dallaského nočního klubu Jack Ruby zabil Oswalda. Ve zprávě tehdejší šéf FBI John Edgar Hoover napsal: "hlavně, abychom vydali něco, čím přesvědčíme veřejnost, že Oswald je opravdový vrah".

Podle řady historiků však tehdejší náměstek ministra spravedlnosti Nicholas Katzenbach řekl něco podobného, což dokládá spis zveřejněný již dávno.

Mnoho historiků bylo rovněž velmi překvapeno, že vláda odmítla zveřejnit část dokumentů na poslední chvíli. Na základě zákona z roku 1992, prostřednictvím kterého byla zřízena rada, jež měla zkoumat spisy o atentátu, měly utajované dokumenty být zveřejněny 26. října 2017 automaticky, pokud prezident po konzultaci se zpravodajskými službami nenařídí, aby zůstaly tajné. "Proč zveřejnění celého rozsahu odložili na poslední chvíli?," řekl historik Richard Anderson. "Zpravodajské služby měly na přípravu 25 let," dodal.

Související

John Fitzgerald Kennedy Rozhovor

60 let od atentátu na Kennedyho zůstává jeho pozadí nadále záhadou, míní historik

Uplynulo 60 let od chvíle, kdy série výstřelů ukončila život amerického prezidenta Johna Kennedyho. Atentát, k němuž došlo 22. listopadu 1963 ve městě Dallas, je americkými historiky i publicisty sice pečlivě zmapován, přesto se stále nepodařilo zcela objasnit, kdo jej zosnoval, což nahrává nejrůznějším konspiračním teoriím, uvádí ředitel Historického ústavu Slovenské akademie věd Slavomír Michálek. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz vysvětlil, proč kořeny Kennedyho násilné smrti patrně vyrůstaly z tehdejší politické situace ve Spojených státech a z jakého důvodu hodnotí Kennedyho prezidentství jako úspěšné, navzdory tomu, že bylo relativně krátké.  
Robert Kennedy Rozhovor

55 let od atentátu na Roberta Kennedyho. Politické násilí bylo v USA bohužel docela běžné, uvádí amerikanista Pondělíček

Robert Kennedy, vlivný politik a uchazeč o prezidentskou nominaci za Demokratickou stranu, bratr v roce 1963 zavražděného prezidenta Spojených států Johna Kennedyho, se před 55 lety, 5. června 1968, stal rovněž obětí atentátu. O den později zemřel. Pro své názory, především na nepřípustnost rasové segregace, byl mnohými nenáviděn, avšak motiv vraždy s vnitřní politikou patrně nesouvisel, vysvětluje v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Jiří Pondělíček. 

Více souvisejících

John Fidgerald Kennedy (J.F.K.) USA (Spojené státy americké) Donald Trump CIA FBI historie

Aktuálně se děje

před 54 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Izrael, ilustrační foto

Izrael se vyjádřil k hrozbě Bidena o zákazu dodávek zbraní

Za "velké zklamání" označil ve čtvrtek izraelský velvyslanec při OSN Gilad Erdan vyjádření amerického prezidenta Joea Bidena, který pohrozil zastavením některých dodávek zbraní Izraeli v případě, že zaútočí na město Rafah na jihu Pásma Gazy. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

HC Škoda Plzeň, ilustrační fotografie.

Na extraligovou scénu se vrací bývalý reprezentační kouč. Plzeň nově přebírá Jandač

Sezóna extraligy 2023/24 sice skončila teprve před nedávnem, ale už teď se kluby chystají na sezónu novou, tedy na sezónu 2024/25. A to nejen změnami v hráčských kádrech, ale i novými jmény na lavičce. Takový případ se nyní naskytl v extraligové Plzni, která pro nadcházející sezónu povolala do svých služeb bývalého reprezentačního trenéra Josefa Jandače. Ten se tak po pauze vrací zpátky na extraligovou scénu. Na západě Čech mu při tom budou pomáhat v roli asistentů Jiří Veber a Václav Pletka.

včera

Dva členové ochranky měli atentát ukrajinského prezidenta do detailů naplánovaný.

Nejen Zelenského měli zabít. Toto je plán členů ochranky

Podle prohlášení ukrajinské tajné služby SBU byl zmařen pokus o atentát na prezidenta Ukrajiny Volodymyra Zelenského. Mezi zadrženými by měli být dva členové jeho vlastní ochranky. Údajně měla být v plánu i likvidace politických a vojenských špiček Ukrajiny.

včera

včera

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Rulík a spol. nemůžou počítat s Hertlem. Vedení Vegas českého útočníka na domácí MS nepustí

V úterý se česká hokejová reprezentace sešla na ledě O2 Areny, aby zde absolvovala svůj trénink před blížícím se domácím světovým šampionátem, který začne už v pátek. Ještě před začátkem tohoto tréninku generální manažer národního týmu Petr Nedvěd novinářům sdělil, že se bude realizační tým v čele s koučem Radimem Rulíkem muset obejít na domácím MS bez jedné z českých hvězd v NHL, útočníka Tomáše Hertla. Vedení jeho klubu Las Vegas ho totiž do Prahy nepustí.

Aktualizováno včera

Izrael nadále operuje v okolí Rafáhu. Pozastavení pomoci z USA popírá

Izraelská armáda pokračuje v pozemní operaci do Rafáhu, kterou zahájila v tomto týdnu. Už v úterý potvrdila obsazení přechodu na hranici s Egyptem. Do obydlených čtvrtí města zatím nepostupuje. Armádní mluvčí zároveň bagatelizoval nepotvrzenou informaci, že USA pozastavily dodávku některých zbraní kvůli nynější ofenzivě. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy