Zabránit útokům džihádistů na Západě? Tohle je možné řešení

NÁZOR - V úterý spáchal devětadvacetiletý Uzbek první smrtící teroristický útok na Manhattanu od 11. září 2001, kdy dvě letadla unesená členy al-Káidy zničila Světové obchodní středisko, konstatuje bezpečnostní analytik Peter Bergen v komentáři pro server CNN. Profesor z Arizonské státní univerzity připomíná, že útočil Sajfulláh Saipov, momentálně obviněný ze zabití několika cyklistů, do nichž najel vypůjčenou dodávkou.

IS volá po útocích vozidly

Útok, při kterém zahynulo 8 lidí, se odehrál na dolním Manhattanu, jen pár bloků od nové věže Světového obchodního střediska, poukazuje profesor. Deklaruje, že teroristé - podobně jako šílení střelci ve školách - se učí z předchozích útoků a žádná taktika se nešíří mezi teroristy na Západě tak rychle jako právě využívání automobilů k masovému zabíjení.

"Co bylo kdysi výjimečnou taktikou se nyní stalo taktikou preferovanou teroristy, kteří žijí na Západě, jelikož tyto útoky jednoduše vyžadují pouze pronájem či nákup příhodného vozu a přístup k davu lidí," vysvětluje analytik. Odkazuje na statistiku výzkumné instituce New America, podle níž džihádisté na Západě od roku 2014 spáchali 15 takových útoků, včetně toho úterního.

Útoky automobilem se ukázaly jako velmi smrtící - od roku 2014 zabily 142 lidí, včetně 8 obětí z Manhattanu, uvádí Bergen. Připomíná, že dle svědků údajný pachatel během útoku křičel: "Alláhu Akbar!", tedy slogan často užívaný džihádisty při provádění podobných operací.

Saipov, podezřelý ze spáchání útoku, pochází z Uzbekistánu, do USA  přicestoval v roce 2010 a podle bezpečnostních složek se nedalo inkriminované dodávky nacházel vzkaz, že útok byl proveden ve jménu Islámského státu (IS), rekapituluje odborník. Zmiňuje lednové opatření Trumpovy administrativy, které zakázalo občanům deseti zemí cestovat do Spojených států, avšak Uzbekistán se mezi nimi nenachází, přičemž z těchto zemí nepocházel ani žádný jiný  pachatel smrtících teroristických útoků spáchaných v USA od 11. září 2001 včetně.

Al-Káida na Arabském poloostrově, která má základnu v Jemenu, začala vyzývat k útokům vozidly na Západě již v roce 2010, avšak tyto operace se začaly častěji objevovat teprve poté, co k nim před třemi lety zaveleli představitelé IS, konstatuje expert. Podotýká, že ačkoliv  drtivá většina těchto útoků od roku 2014 byla dílem džihádistů, taktiku využívají také ultrapravicoví teroristé.    

"Terorista například v srpnu najel svým autem do lidí protestujících proti bílým nacionalistům v Charlottesville ve Virginii a zabil ženu. Palestinští teroristé také často užívají útoky vozidly proti izraelským cílům," píše profesor. Vysvětluje, že z pohledu teroristů mají takové útoky množství výhod - pachatel na sebe neupoutává pozornost nákupem zbraní či chemikálií vhodných pro výrobu výbušnin, ani cestou k výcviku do zahraničí.

Co lze dělat?

Dané útoky jsou tak primitivní, že jim v zásadě nelze zabránit, jelikož zamezení vjezdu automobilů do míst, kde jsou davy, je ve velkých západních městech nemožné, pokračuje Bergen. Odkazuje na poslední podobné incidenty - v srpnu zabila dodávka 14 lidí v oblíbené turistické lokalitě španělské Barcelony, v červnu zahynulo 8 lidí na London Bridge v britské metropoli, v dubnu přišlo o život 5 osob ve švédském Stockholmu, stejný počet zahynul o měsíc dříve na londýnském Westminster Bridge a v prosinci 2016 útok na vánoční trhy v německém Berlíně usmrtil 12 lidí.      

Nejsmrtelnější útok pak proběhl 14. července 2016 ve francouzském Nice, kde terorista najel kamionem do davu slavícího výročí pádu Bastily, uvádí profesor s tím, že muž tehdy zabil 84 osob.  

"Jedním způsobem ochrany proti útokům auty a náklaďáky je omezení provozu v okolí sledovaných, navštěvovaných událostí," míní analytik. Dodává, že newyorská policie tak již činí například při průvodu na den díkůvzdání, což však nemůže zabránit útokům, jako byl ten úterní, kdy se oběťmi stali běžní Newyorčané pohybující se v běžný den po městě.

Další způsobem je pak podle Bergena pokus přesvědčit k větší spolupráci členy komunit a rodinné příslušníky, jelikož u nich je nejpravděpodobnější, že zaznamenají náznaky radikalizace, případně i plánování podobného útoku.

Související

Sayfull Saipov

Uzbek, jenž v New Yorku zabil autem osm lidí, se cítí nevinen

New York - Uzbecký přistěhovalec Sayfullo Saipov, který koncem října v New Yorku na stezce pro pěší a cyklisty zabil autem osm lidí a 12 zranil, se cítí nevinen ve všech 22 bodech obžaloby. Před federálním soudcem to dnes podle agentur za Saipovovy přítomnosti řekl jeho obhájce přidělený soudem.

Více souvisejících

Útok v USA: Muž najel náklaďákem do lidí v Manhattanu (31. 10. 2017) USA (Spojené státy americké) Islámský stát (IS) Terorismus

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

včera

V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly

Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy