Zabránit útokům džihádistů na Západě? Tohle je možné řešení

NÁZOR - V úterý spáchal devětadvacetiletý Uzbek první smrtící teroristický útok na Manhattanu od 11. září 2001, kdy dvě letadla unesená členy al-Káidy zničila Světové obchodní středisko, konstatuje bezpečnostní analytik Peter Bergen v komentáři pro server CNN. Profesor z Arizonské státní univerzity připomíná, že útočil Sajfulláh Saipov, momentálně obviněný ze zabití několika cyklistů, do nichž najel vypůjčenou dodávkou.

IS volá po útocích vozidly

Útok, při kterém zahynulo 8 lidí, se odehrál na dolním Manhattanu, jen pár bloků od nové věže Světového obchodního střediska, poukazuje profesor. Deklaruje, že teroristé - podobně jako šílení střelci ve školách - se učí z předchozích útoků a žádná taktika se nešíří mezi teroristy na Západě tak rychle jako právě využívání automobilů k masovému zabíjení.

"Co bylo kdysi výjimečnou taktikou se nyní stalo taktikou preferovanou teroristy, kteří žijí na Západě, jelikož tyto útoky jednoduše vyžadují pouze pronájem či nákup příhodného vozu a přístup k davu lidí," vysvětluje analytik. Odkazuje na statistiku výzkumné instituce New America, podle níž džihádisté na Západě od roku 2014 spáchali 15 takových útoků, včetně toho úterního.

Útoky automobilem se ukázaly jako velmi smrtící - od roku 2014 zabily 142 lidí, včetně 8 obětí z Manhattanu, uvádí Bergen. Připomíná, že dle svědků údajný pachatel během útoku křičel: "Alláhu Akbar!", tedy slogan často užívaný džihádisty při provádění podobných operací.

Saipov, podezřelý ze spáchání útoku, pochází z Uzbekistánu, do USA  přicestoval v roce 2010 a podle bezpečnostních složek se nedalo inkriminované dodávky nacházel vzkaz, že útok byl proveden ve jménu Islámského státu (IS), rekapituluje odborník. Zmiňuje lednové opatření Trumpovy administrativy, které zakázalo občanům deseti zemí cestovat do Spojených států, avšak Uzbekistán se mezi nimi nenachází, přičemž z těchto zemí nepocházel ani žádný jiný  pachatel smrtících teroristických útoků spáchaných v USA od 11. září 2001 včetně.

Al-Káida na Arabském poloostrově, která má základnu v Jemenu, začala vyzývat k útokům vozidly na Západě již v roce 2010, avšak tyto operace se začaly častěji objevovat teprve poté, co k nim před třemi lety zaveleli představitelé IS, konstatuje expert. Podotýká, že ačkoliv  drtivá většina těchto útoků od roku 2014 byla dílem džihádistů, taktiku využívají také ultrapravicoví teroristé.    

"Terorista například v srpnu najel svým autem do lidí protestujících proti bílým nacionalistům v Charlottesville ve Virginii a zabil ženu. Palestinští teroristé také často užívají útoky vozidly proti izraelským cílům," píše profesor. Vysvětluje, že z pohledu teroristů mají takové útoky množství výhod - pachatel na sebe neupoutává pozornost nákupem zbraní či chemikálií vhodných pro výrobu výbušnin, ani cestou k výcviku do zahraničí.

Co lze dělat?

Dané útoky jsou tak primitivní, že jim v zásadě nelze zabránit, jelikož zamezení vjezdu automobilů do míst, kde jsou davy, je ve velkých západních městech nemožné, pokračuje Bergen. Odkazuje na poslední podobné incidenty - v srpnu zabila dodávka 14 lidí v oblíbené turistické lokalitě španělské Barcelony, v červnu zahynulo 8 lidí na London Bridge v britské metropoli, v dubnu přišlo o život 5 osob ve švédském Stockholmu, stejný počet zahynul o měsíc dříve na londýnském Westminster Bridge a v prosinci 2016 útok na vánoční trhy v německém Berlíně usmrtil 12 lidí.      

Nejsmrtelnější útok pak proběhl 14. července 2016 ve francouzském Nice, kde terorista najel kamionem do davu slavícího výročí pádu Bastily, uvádí profesor s tím, že muž tehdy zabil 84 osob.  

"Jedním způsobem ochrany proti útokům auty a náklaďáky je omezení provozu v okolí sledovaných, navštěvovaných událostí," míní analytik. Dodává, že newyorská policie tak již činí například při průvodu na den díkůvzdání, což však nemůže zabránit útokům, jako byl ten úterní, kdy se oběťmi stali běžní Newyorčané pohybující se v běžný den po městě.

Další způsobem je pak podle Bergena pokus přesvědčit k větší spolupráci členy komunit a rodinné příslušníky, jelikož u nich je nejpravděpodobnější, že zaznamenají náznaky radikalizace, případně i plánování podobného útoku.

Související

Sayfull Saipov

Uzbek, jenž v New Yorku zabil autem osm lidí, se cítí nevinen

New York - Uzbecký přistěhovalec Sayfullo Saipov, který koncem října v New Yorku na stezce pro pěší a cyklisty zabil autem osm lidí a 12 zranil, se cítí nevinen ve všech 22 bodech obžaloby. Před federálním soudcem to dnes podle agentur za Saipovovy přítomnosti řekl jeho obhájce přidělený soudem.

Více souvisejících

Útok v USA: Muž najel náklaďákem do lidí v Manhattanu (31. 10. 2017) USA (Spojené státy americké) Islámský stát (IS) Terorismus

Aktuálně se děje

před 20 minutami

před 44 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy