Na teroristickém útoku v New Yorku něco nesedí

New York - Osm mrtvých a jedenáct zraněných. Taková je bilance newyorského útoku, který spáchal Uzbek Sayfullo Saipov. Držitel zelené karty, jenž pracoval jako řidič nákladních vozů, se přihlásil k IS. Nicméně, teroristická organizace jejich spojení nepotvrdila. Proč skupina, jenž rychle reaguje na zabíjení „nevěřících“ na Západě, v tomto případě podezřele mlčí? Noviny New York Times nabízejí odpověď.

Po koordinovaných útocích v Paříži před dvěma lety, pyšný IS zveřejnil klipy devíti z deseti odpovědných teroristů - jeho „lvů“ - jak mu slibují věrnost. Desátý terorista, Salah Abdeslamem jako jediný ze skupinky během útoků nezemřel, naopak se mu podařilo uprchnout a skrývat se po nějaký čas v Belgii, kde byl chycen. Zatímco fotografie jeho staršího brata, který se odpálil v pařížské kavárně, byla často přítomna v materiálech distribuovaných IS, Abdeslam jako kdyby neexistoval, soudě podle nulových zmínek o jeho osobě ze strany IS.

Nejedná se o jediný případ, kdy IS mlčel ohledně osob, kteří v jeho jménu prováděli teroristické útoky. IS se nepřihlásil k útoku v Židovském muzeu v Bruselu v roce 2014, jehož následkem byli čtyři mrtví ani k útoku ve vysokorychlostním vlaku Thalys v roce 2015, při kterém došlo ke zranění třech cestujících. Taktéž neohlásil jako svého bojovníka Ahmada Khana Rahimiho, který nastražil několik bomb v New Jersey a Chelsea a které zranili 31 lidí, ačkoliv v jeho deníku policie našla odkazy na bývalého (nyní mrtvého) mluvčího IS, Abu Muhammada al-Adnaniho, vůdčího hlasu volajícího po útocích na Západě.

IS též mlčel v případě nedávného útoku nákladním vozem ve švédském hlavním městě Stockholmu, během něhož zahynulo pět lidí a 14 bylo vážně zraněno. Tento typ „low tech“ útoku byl podobný těm, které IS oslavoval v Nice a v Berlíně a taktéž byl spáchán jedincem, odmítnutým žadatelem o azyl z Uzbekistánu, jenž byl jeho příznivcem. Značná podobnost mezi tímto útokem a útokem v New Yorku vyvolává otázku, proč se IS hlásí jen k některým z programově stejných typů teroristických činů.

V případě New Yorského útoku je to o to zarážející, že IS nyní urgentně potřebuje dosvědčit svým příznivcům, že i přes sérii porážek v Iráku a Sýrii, ztrátě svého hlavního města Rakky a vyhánění do syrské pouště, je stále relevantní a hrozivou silou. Dalo by se očekávat, že s radostí sáhne po možnosti pyšnit se uspořádáním nejhoršího teroristického útoku v New Yorku od 11. září. Zatím se tak nestalo, ačkoliv IS obvykle se přihlásí k útokům do 24 hodin.  Nicméně, v některých případech z minulého léta se čekalo na prohlášení skupiny dokonce měsíc. Možná i v tomto případě IS si prostě „dává na čas.“

Důvody mlčení

Nicméně, při detailnějším pohledu na zmíněné příznivce IS, ke kterým se jejich „idol“ nepřihlásil, vyplývá na povrch zajímavá skutečnost. Všichni měli společnou jednu věc: byli chyceni. Amarnath Amarasingam, vedoucí výzkumný pracovník Institutu pro strategický dialog, tvrdí, že chycení členové IS mu vysvětlili, že svým mlčením je IS vlastně chrání. V rámci jakési vnitřní komunikace jim sděluje, že je neprodal. Podle Raphaela Glucka, nezávislého badatele, by takové jednání IS mohlo ohrozit nábor jejich dalších přívrženců, protože nikdo by už neměl motivaci činit teroristické útoky.

Podle jiných odborníků mnohem větší roli hraje teologické hledisko. IS se snaží tímto způsobem motivovat své příznivce, pořádající teroristické útoky, k tomu, aby se stali „mučedníky“, tj. aby sami během útoku zahynuli. Dle tohoto výkladu není vražedná operace úspěšná, pokud její strůjce přežil. To by vysvětlovalo, proč teroristé se uchylují k držení falešných bombových pásů a zbraní, jenž zřejmě mají vyprovokovat policisty, aby po nich stříleli a zabili je.

Smrt pachatele je zřejmě pro IS důležitější hledisko, proč se k akci přihlásit, než její úspěšnost. Dosvědčuje tomu případ útočníka, který v červnu v Paříži vrazil svým výbušninami naloženým vozidlem do policejního vozu. Při akci sám zahynul, nikdo jiný nebyl zraněn. IS se k útoku přesto přihlásil a pojal jej jako varování západním silám, že jejich země se stávají bojištěm a období míru a klid skončilo.

Související

FBI

Afghánci chtěli narušit americký svátek demokracie. FBI zakročila

Napětí před listopadovými prezidentskými volbami v USA roste a práce přibývá i tajným službám. Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI) se podařilo odhalit plán dvojice mužů, kteří chtěli zaútočit v den, kdy američtí občanů budou vybírat mezi viceprezidentkou Kamalou Harrisovou a exprezidentem Donaldem Trumpem. 

Více souvisejících

Islámský stát (IS) Terorismus Útok v USA: Muž najel náklaďákem do lidí v Manhattanu (31. 10. 2017)

Aktuálně se děje

před 3 minutami

před 36 minutami

před 37 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 4 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy