Na teroristickém útoku v New Yorku něco nesedí

New York - Osm mrtvých a jedenáct zraněných. Taková je bilance newyorského útoku, který spáchal Uzbek Sayfullo Saipov. Držitel zelené karty, jenž pracoval jako řidič nákladních vozů, se přihlásil k IS. Nicméně, teroristická organizace jejich spojení nepotvrdila. Proč skupina, jenž rychle reaguje na zabíjení „nevěřících“ na Západě, v tomto případě podezřele mlčí? Noviny New York Times nabízejí odpověď.

Po koordinovaných útocích v Paříži před dvěma lety, pyšný IS zveřejnil klipy devíti z deseti odpovědných teroristů - jeho „lvů“ - jak mu slibují věrnost. Desátý terorista, Salah Abdeslamem jako jediný ze skupinky během útoků nezemřel, naopak se mu podařilo uprchnout a skrývat se po nějaký čas v Belgii, kde byl chycen. Zatímco fotografie jeho staršího brata, který se odpálil v pařížské kavárně, byla často přítomna v materiálech distribuovaných IS, Abdeslam jako kdyby neexistoval, soudě podle nulových zmínek o jeho osobě ze strany IS.

Nejedná se o jediný případ, kdy IS mlčel ohledně osob, kteří v jeho jménu prováděli teroristické útoky. IS se nepřihlásil k útoku v Židovském muzeu v Bruselu v roce 2014, jehož následkem byli čtyři mrtví ani k útoku ve vysokorychlostním vlaku Thalys v roce 2015, při kterém došlo ke zranění třech cestujících. Taktéž neohlásil jako svého bojovníka Ahmada Khana Rahimiho, který nastražil několik bomb v New Jersey a Chelsea a které zranili 31 lidí, ačkoliv v jeho deníku policie našla odkazy na bývalého (nyní mrtvého) mluvčího IS, Abu Muhammada al-Adnaniho, vůdčího hlasu volajícího po útocích na Západě.

IS též mlčel v případě nedávného útoku nákladním vozem ve švédském hlavním městě Stockholmu, během něhož zahynulo pět lidí a 14 bylo vážně zraněno. Tento typ „low tech“ útoku byl podobný těm, které IS oslavoval v Nice a v Berlíně a taktéž byl spáchán jedincem, odmítnutým žadatelem o azyl z Uzbekistánu, jenž byl jeho příznivcem. Značná podobnost mezi tímto útokem a útokem v New Yorku vyvolává otázku, proč se IS hlásí jen k některým z programově stejných typů teroristických činů.

V případě New Yorského útoku je to o to zarážející, že IS nyní urgentně potřebuje dosvědčit svým příznivcům, že i přes sérii porážek v Iráku a Sýrii, ztrátě svého hlavního města Rakky a vyhánění do syrské pouště, je stále relevantní a hrozivou silou. Dalo by se očekávat, že s radostí sáhne po možnosti pyšnit se uspořádáním nejhoršího teroristického útoku v New Yorku od 11. září. Zatím se tak nestalo, ačkoliv IS obvykle se přihlásí k útokům do 24 hodin.  Nicméně, v některých případech z minulého léta se čekalo na prohlášení skupiny dokonce měsíc. Možná i v tomto případě IS si prostě „dává na čas.“

Důvody mlčení

Nicméně, při detailnějším pohledu na zmíněné příznivce IS, ke kterým se jejich „idol“ nepřihlásil, vyplývá na povrch zajímavá skutečnost. Všichni měli společnou jednu věc: byli chyceni. Amarnath Amarasingam, vedoucí výzkumný pracovník Institutu pro strategický dialog, tvrdí, že chycení členové IS mu vysvětlili, že svým mlčením je IS vlastně chrání. V rámci jakési vnitřní komunikace jim sděluje, že je neprodal. Podle Raphaela Glucka, nezávislého badatele, by takové jednání IS mohlo ohrozit nábor jejich dalších přívrženců, protože nikdo by už neměl motivaci činit teroristické útoky.

Podle jiných odborníků mnohem větší roli hraje teologické hledisko. IS se snaží tímto způsobem motivovat své příznivce, pořádající teroristické útoky, k tomu, aby se stali „mučedníky“, tj. aby sami během útoku zahynuli. Dle tohoto výkladu není vražedná operace úspěšná, pokud její strůjce přežil. To by vysvětlovalo, proč teroristé se uchylují k držení falešných bombových pásů a zbraní, jenž zřejmě mají vyprovokovat policisty, aby po nich stříleli a zabili je.

Smrt pachatele je zřejmě pro IS důležitější hledisko, proč se k akci přihlásit, než její úspěšnost. Dosvědčuje tomu případ útočníka, který v červnu v Paříži vrazil svým výbušninami naloženým vozidlem do policejního vozu. Při akci sám zahynul, nikdo jiný nebyl zraněn. IS se k útoku přesto přihlásil a pojal jej jako varování západním silám, že jejich země se stávají bojištěm a období míru a klid skončilo.

Související

FBI

Afghánci chtěli narušit americký svátek demokracie. FBI zakročila

Napětí před listopadovými prezidentskými volbami v USA roste a práce přibývá i tajným službám. Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI) se podařilo odhalit plán dvojice mužů, kteří chtěli zaútočit v den, kdy američtí občanů budou vybírat mezi viceprezidentkou Kamalou Harrisovou a exprezidentem Donaldem Trumpem. 

Více souvisejících

Islámský stát (IS) Terorismus Útok v USA: Muž najel náklaďákem do lidí v Manhattanu (31. 10. 2017)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

včera

V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly

Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy