Spojené státy zadržely kvůli korupci šéfa čínské nadace CEFC

Washington - USA kvůli podezření z rozsáhlého uplácení představitelů Čadu a Ugandy zadržely někdejšího vysokého hongkongského činitele Patricka Ho Čch'-pchinga, který nyní působí jako generální tajemník nevládního výboru China Energy Fund Committee (CEFC).

Dnes o tom informoval portál listu South China Morning Post. Výbor CEFC je označován za nadaci soukromého čínského konglomerátu CEFC China Energy, který ho také plně financuje. Tato korporace mimo jiné učinila značné investice v České republice a předseda představenstva firmy Jie Ťien-ming je čestným poradcem českého prezidenta Miloše Zemana. Spolu s Hoem byl zadržen i bývalý senegalský ministr zahraničí Cheikh Gadio.

Američané tvrdí, že Ho a Gadio nabídli čadskému prezidentovi Idrissu Débymu úplatek dva miliony dolarů (43,4 milionu korun) výměnou za licence v ropném průmyslu. Dalších 500.000 dolarů, které měly usnadnit získání lukrativních zakázek v zemi, bylo posláno na účet, jehož majitelem je ugandský ministr zahraničí Sam Kutes.

Ho také poskytoval ugandskému prezidentovi Yowerimu Museveniovi a ministrovi zahraničí Samu Kutesaovi dárky a přísliby budoucích výhod, mimo jiné i podílu na zisku. Kutesa roku 2015 působil jako předseda Valného shromáždění OSN. Jistá zpráva čínských médií z té doby zaznamenala společné vazby šéfa CEFC China Energy Jiea a Kutesu. Jie byl v oné zprávě označen jako zvláštní čestný poradce Valného shromáždění OSN.

Manhattanský žalobce Joon Kim v prohlášení naznačil, že Ho a Gadio mohli jednat ve své korupční aktivitě jménem jistého čínského energetického konglomerátu. Žádné jméno společnosti neuvedlo ani ministerstvo spravedlnosti. Podle South China Morning Post ale podrobnosti v podkladech pro newyorský soud ukazují právě na CEFC China Energy.

"Jako nevládní a nezisková organizace není fond zapojen do žádných komerčních aktivit CEFC China Energy," uvedl podle Reuters v dnešním prohlášení konglomerát s odkazem na fakt, že Ho stojí v čele výboru China Energy Fund Committee.

Korporace rovněž uvedla, že v Ugandě nemá žádné investice a že její aktivity v Čadu byly převzaty přes tchajwanskou státní společnost Chinese Petroleum Corporation. "Společnost bude tuto záležitost sledovat a podle vývoje podnikne potřebné kroky," dodala CEFC China Energy.

Reuters poznamenal, že CEFC China Energy je klíčovým partnerem v projektu novodobé Hedvábné stezky (One Belt, One Road), což je iniciativa čínského prezidenta Si Ťin-pchinga. Cílem je podpora obchodu mezi Evropou a Čínou včetně rozsáhlé obnovy infrastruktury rozvojových zemí, přes něž jsou plánovány železniční i námořní trasy.

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí dnes v rámci pravidelné tiskové konference sdělil, že žádné podrobnosti k případu nezná. Dodal, že vláda neustále nabádá čínské společnosti, aby v rámci svých zahraničních aktivit působily vždy ve shodě s místními zákony a předpisy.

Ho před vstupem do CEFC zastával řadu vysokých funkcí v hongkongské samosprávě, kde byl od roku 2002 do července 2007 ministrem vnitra. Policie 68letého Hoa zadržela v New Yorku minulý týden v sobotu, o den dříve pak dopadla 61letého Gadioa.

Oba již byli obviněni z porušování zákona proti zahraniční korupci a z praní špinavých peněz. Podle South China Morning Post jim v případě uznání viny hrozí až 20 let vězení. Hoův právní zástupce Ed Kim se k případu odmítl vyjádřit.

Související

Více souvisejících

CEFC USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 52 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 3 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy