Washington - Kdysi pýcha americké armády, dneska spíš hromádka šrotu. Tak nějak vnímají mnozí současný stav amerického námořnictva. Dnešní lodě jsou jen stínem své někdejší slávy, kdy se Spojené státy americké mohly chlubit jednou z nejsilnějších flotil na světě.
Během návštěvy amerického prezidenta Donalda Trumpa po Asii tři nejvíc reprezentativní válečné lodě opustily pobřeží Korejského poloostrova. Měla to být ukázka moci, technologie i slávy. Nicméně fanfárám předcházely velké problémy a komplikace, které v odbornících vyvolávají otázky, zda americká námořní moc skutečně může v Pacifiku zajistit mír.
Tyto obavy přicházejí v dobách, kdy Čína neváhá investovat víc a víc peněz do své armády, nicméně americký kongres marně řeší, kde sehnat peníze z rozpočtu na to, aby alespoň udržel stávající stav. Je to nepříliš pozitivní zpráva v situaci, kdy Čína si počíná geopoliticky mnohem agresivněji a svět navíc čelí nukleárním hrozbám z KLDR.
Posádka lodí je navíc velmi unavená. Američané v posledních týdnech reagují na stoupající napětí tak, že jak s Jihokorejci, tak i s Japonci mají jedno cvičení za druhým. Vyplutí tří válečných lodí USS Ronald Reagan, USS Theodore Roosevelt a USS Nimitz značilo konec čtyřdenních manévrů, které se konaly ve spolupráci s Jižní Korejou, hned na to však začalo další desetidenní cvičení s Japonci.
"Vojenské příkazy jsou jako fotbalový tým. Musíte neustále trénovat a udržovat se v pohybu," řekl profesor Carl Schuster, vědec z Univerzity na Hawaji, který více než deset let brouzdá moře s námořníky. Jenže co nyní zhoršuje práci posádce, je zásobování. nepravidelné dodávky nejen ztěžují práci, podrývají i psychiku námořních sil.
Podle admirála Williama Morana se snaží námořnictvo ukázat v tom nejlepším, proto se snaží dělat "příliš s tím málem, co má k dispozici". A zeslabená posádka dělá nejen špatná rozhodnutí, hodně je to i demotivuje. Srážky podobné té, které měl USS Fitzgerald se klidně mohou opakovat. Velitelství rozhodlo, že během plavby musí být povinné přestávky, v praxi k tomu ale nedochází.
Námořnictvem však momentálně hýbe několik skandálů. Jedním z nich je, že posádka na lodích popisuje svoje plavby jako "vězení". Do médií se dostaly popisy trestů a šikana nováčkům, kteří musí týdny sloužit jen o vodě a chlebu. Do toho se ukazuje, že lodě nejsou v nejlepším stavu. Roky škrtů zapříčinily to, že nyní je dostupných už jen málo plavbyschopných a boje schopných lodí.
Mimo to musí kongres nyní řešit i obrovský korupční skandál, který se v souvislosti s námořnictvem dostává na povrch. Zde jde o to, že velitelé lodí roky dostávali úplatky ve formě peněz, prostitutek nebo drahých luxusních zájezdů od firmy Leonarda Glenna, který se stará o palivo a údržbu americký lodí. Velitelé měli údajně po úplatcích upřednostňovat přístavy, kde se firma Glenna nachází.
Americká námořní flotila byla založena v roce 1907 a dodnes patří k největším na světě. Má přes 200 lodí a ponorek, skoro 1200 přidružených letadel a na palubě pracuje více než 130 tisíc námořníků i civilistů. Dlouhodobě se podotýká se škrty v rozpočtu, což zapříčinilo to, že mnoho lodí není správně udržovaných a boje neschopných.
Související
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané
USA (Spojené státy americké) , Námořnictvo , Armáda
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 1 hodinou
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 1 hodinou
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 2 hodinami
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 2 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 2 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 2 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 3 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 3 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 4 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 4 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 4 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 5 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 5 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 6 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 6 hodinami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 7 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 7 hodinami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 7 hodinami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
před 7 hodinami
Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson
Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.
Zdroj: Jakub Jurek