Co zbylo z Islámského státu? Teroristé, kteří mohou zabít tisíce lidí. Jeden vánoční útok už málem nastal

NÁZOR - Pokud by byl Akayed Ullah úspěšnějším sebevražedným útočníkem, zřejmě bychom dnes, jen pár dní před vánocemi, psali o hrozivých důsledcích a velkém počtu obětí útoku v newyorském metru, připouští editorial serveru Chicago Tribune. Renomovaný americký deník v něm pokládá otázku, co vlastně zbylo z organizace Islámský stát.

Sen teroristů v troskách

Ullahova podomácku vyrobená bomba naštěstí nevybuchla a jediné vážnější zranění při tomto útoku utrpěl on sám, připomíná americký server. Podotýká, že muž následně údajně vyšetřovatelům sdělil, že jednal ve jménu Islámského státu.  

"Můžete se ptát: Co zbylo z Islámského státu?" pokračuje prestižní deník. Poukazuje, že v uplynulých týdnech Spojené státy a jejich partneři rozdrtili zbytky bojovníků uvedené organizace v Iráku i Sýrii a sen teroristů o vlastním impériu je v troskách.  

Mnoho lidí doufalo, že porážka Islámského státu na bojišti zničí verbovací schopnost skupiny, což se naneštěstí nestalo, konstatuje Chicago Tribune. Dodává, že násilné poselství organizace v kyberprostoru stále inspiruje ochotné zájemce, přičemž jeden z britských protiteroristických expertů nedávno varoval, že k útokům je na internetu podněcováno 24 hodin, 7 dní v týdnu.

Zbývá tedy ještě mnoho práce, než budou moci USA vyhlásit vítězství, zdůrazňuje editorial. Doplňuje, že přesto došlo k pokroku, Spojené státy zadusily potenciální snahy teroristů získat výcvik se zbraněmi v cizině a stoupenci Islámského státu se místo toho musí spokojit s návody šířenými skrze zašifrované komunikační kanály, jak nedávno poukázal New York Times.  

"Nedávný výbuch v tunelu metra byl třetím teroristickým útokem v New Yorku za zhruba 15 měsíců," píše chicagský deník. Uvádí, že do popředí na seznamu hrozeb v amerických městech se dostávají útoky nákladním automobilem a sebevražedné atentáty - jak je obvyklé v Evropě a na Blízkém východě -, a to ze dvou důvodů: takové útoky nevyžadují velké znalosti, plánování a finance, navíc je bezpečnostní složky prakticky nemohou odhalit a zmařit.

Není čas schovat zbraň

Vymazání Islámského státu z vojenského bojiště se nakonec může ukázat jako jednodušší než odstranění jeho volání do zbraně z internetu, varuje americký server. Poukazuje, že hranice kyberprostoru jsou nekonečné a úřady mohou hrát marnou hru s weby, které vzývají prapor nenávisti.

Podle prestižního deníku ale nelze zapomínat, že ještě před dvěma lety zuřila pozemní válka s Islámským státem a do Iráku a Sýrie se valili bojovníci z 90 zemí. "Podstata a význam této hrozby vyplývá ze skutečnosti, že Islámský stát je  zároveň teroristickou skupinou, státem a revolučním politickým hnutím. Nikdy jsme takovému nepříteli nečelili," cituje editorial tehdejší slova zástupce ředitele CIA Michaela Morella.  

Islámský stát dnes již státem není, ale jeho hrozba prochází evolucí, soudí renomovaný server. Připomíná, že teroristé prchající z jednoho místa se přeskupují jinde, přičemž Islámský stát může opět vyrůst ve střední Asii, navíc úřady varují před tisíci bývalých bojovníků vracejících se z bojiště mohou založit nové odnože v různých částech Afriky.

Americký prezident Donald Trump, stejně jako jeho předchůdci, se snaží posílit schopnosti USA na elektronickém bojišti, nejen proti Islámskému státu, ale všem teroristickým skupinám, poukazuje Chicago Tribune. Vysvětluje, že toto úsilí zahrnuje odposlechy telefonických hovorů teroristů v zahraničí či zachycování emailů a textových zpráv, ale zákon umožňující takové praktiky - sekce 702 zákona o zahraničním zpravodajském sledování - vyprší na konci roku.

Chicago Tribune proto nabádá Kongres, aby legislativu bezodkladně prodloužil, jelikož teroristické skupiny mění taktiku, aby unikly bezpečnostním složkám. "Amerika nemůže zasunout do pouzdra žádnou ze svých protiteroristických zbraní," píše renomovaný server s tím, že příští útočník, v New Yorku či jiném americkém městě, nemusí být tak nešikovný.

Související

Islámský stát (ISIS)

Islámský stát je prakticky mrtvý. ISIS-K ale zůstává hrozbou

ISIS, neboli Islámský stát, už nepředstavuje územní entitu, jak tomu bylo v době, kdy ovládal velké části Sýrie a severního Iráku. Přesto jeho vliv zůstává globální hrozbou. Přestože se skupina transformovala z deklarovaného chalífátu na volně propojenou síť, stále působí v mnoha zemích a inspiruje jednotlivce k útokům, uvedl server CNN.

Více souvisejících

Islámský stát (IS) Akayed Ullah (terorista New York) teroristický útok v New Yorku (11.12.2017)

Aktuálně se děje

před 55 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Ilustrační foto

Mladá Ukrajinka o rodné zemi: Hodně lidem chybí ruka nebo oči, berou úplatky, aby měli základní životní úroveň. Místo Ruska ale raději zvolí smrt

Mladá Ukrajinka, vystupující pod pseudonymem Olena, poskytla exkluzivní rozhovor pro EuroZprávy.cz. Osmadvacetiletá studentka otevřeně popisuje dramatické odvody do armády, hluboce zakořeněnou korupci i komplikovaný vztah Ukrajinců k ruštině. Z důvodu ochrany jejího bezpečí a bezpečí její rodiny se redakce rozhodla nezveřejnit její pravé jméno.

před 3 hodinami

Donald Trump

Čtvrtý den Trumpovy vlády: "Sjednal pořádek" v USA, teď chce světu vládnout jako v 19. století

Donald Trump ve svém návratu na post amerického prezidenta nečekal dlouho, aby ukázal svůj vliv na globální scéně. Po prvních dnech zaměřených na domácí politiku obrátil čtvrtý den svého úřadování svou pozornost k mezinárodnímu dění. Svým vystoupením na Světovém ekonomickém fóru v Davosu vyslal jasný signál o svém odhodlání změnit tradiční roli USA ve světě, píše CNN.

před 4 hodinami

Inaugurační projev Donalda Trumpa

Telefonát s Donaldem Trumpem je jedinečný zážitek. Úředníci z Downing Street prozradili, jak je přežít

Přežití telefonátu s Donaldem Trumpem může být pro politiky složitým a jedinečným zážitkem. Britští premiéři, kteří se během Trumpova prvního období pokoušeli zvládnout jeho nevyzpytatelný styl, se museli připravit na neočekávané odbočky, vtipné poznámky a neobvyklý průběh rozhovorů. Bývalí úředníci Downing Street nyní odhalují zákulisí těchto hovorů a strategie, jak se s nimi vypořádat.

před 5 hodinami

Donald Trump

Trump drží Čínu v kleštích. Vysoká cla může využít proti Putinovi

Čínská ekonomika v posledních třech měsících minulého roku zaznamenala oživení, což vládě umožnilo splnit růstový cíl 5 % pro rok 2024, oznámil minulý týden Peking. Přesto však jde o jedno z nejpomalejších temp růstu za poslední desetiletí, protože druhá největší ekonomika světa nadále čelí vleklé krizi na trhu nemovitostí, vysokému zadlužení místních vlád a rostoucí nezaměstnanosti mladých.

před 6 hodinami

Donald Trump a Kim Čong-un

Trump pochválil Kim Čong-una. Chce se s ním zase sejít

Donald Trump v rozhovoru pro Fox News oznámil, že plánuje obnovit kontakt s vůdcem Severní Koreje Kim Čong-unem. „Vycházel jsem s ním dobře,“ prohlásil Trump o Kimovi. „Není to žádný náboženský fanatik. Je to chytrý chlap.“

před 7 hodinami

včera

včera

Beast Games

RECENZE: Beast Games od největšího youtubera světa jsou obludnou ukázkou tuposti

Amazon Prime rozjel svou dle statistik dosud nejsledovanější reality show vůbec. Zdrojem úspěchu je nejsledovanější youtuber posledních let s přezdívkou MrBeast, který v pořadu Beast Games pořádá produkčně robustní soutěže pro stovky lidí. Úspěšný koncept převzatý z jeho tvorby na YouTube naráží na hranice formátu a odhaluje svou vyprázdněnost.

včera

včera

včera

včera

Martin Hofmann ve filmu Vlny.

Vlny pro Česko dalšího Oscara nezískají. Nominaci na cenu nezískaly

Český uchazeč o Oscara pro nejlepší zahraniční film, snímek Vlny režiséra Jiřího Mádla, se z užšího výběru 15 kandidátů nedokázal dostat mezi pětici nominovaných. Vyplývá to ze seznamu nominací, které ve čtvrtek zveřejnila americká Akademie filmového umění a věd. 

včera

U.S. ARMY

"Invaze nelegálních imigrantů." Trump zavřel hranici, posílá na ni armádu

Pentagon oznámil nasazení nejméně 1 500 aktivních příslušníků americké armády na jižní hranici Spojených států s cílem posílit bezpečnost a podpořit leteckou přepravu migrantů. Toto rozhodnutí je prvním krokem v širším plánu rozšířit vojenskou přítomnost na hranici na tisíce dalších vojáků, v návaznosti na exekutivní příkaz prezidenta Donalda Trumpa, který nařídil využití armády k omezení nelegální migrace.

včera

včera

Donald Trump

Svět se od Trumpovy minulé vlády změnil. Proč už se dnes nebouří proti jeho výstřelkům?

V roce 2017 svět zažil silné diplomatické protesty, když Donald Trump rozhodl o vystoupení Spojených států z Pařížské dohody o klimatu. O osm let později, kdy stejný krok podnikl jako prezident podruhé, reakce byly výrazně tišší. Tento kontrast zdůrazňuje změnu v přístupu klimatických aktivistů a odborníků, kteří nyní zvažují jiné strategie, jak jednat ve světě, kde politický posun doprava mění priority vlád i voličů, píše Politico.

včera

včera

Pane Trumpe, jděte do p*****. Dánský politik kvůli Grónsku poslal do Bílého domu drsný vzkaz

Dánský europoslanec Anders Vistisen se vulgárně opřel do nového amerického prezidenta Donalda Trumpa. Nelíbí se mu jeho nároky na Grónsko, které je autonomní částí Dánského království. „Absurdní výroky vyvolávají silné reakce,“ vysvětlil Dán svá neobvykle silná slova.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy