Co zbylo z Islámského státu? Teroristé, kteří mohou zabít tisíce lidí. Jeden vánoční útok už málem nastal

NÁZOR - Pokud by byl Akayed Ullah úspěšnějším sebevražedným útočníkem, zřejmě bychom dnes, jen pár dní před vánocemi, psali o hrozivých důsledcích a velkém počtu obětí útoku v newyorském metru, připouští editorial serveru Chicago Tribune. Renomovaný americký deník v něm pokládá otázku, co vlastně zbylo z organizace Islámský stát.

Sen teroristů v troskách

Ullahova podomácku vyrobená bomba naštěstí nevybuchla a jediné vážnější zranění při tomto útoku utrpěl on sám, připomíná americký server. Podotýká, že muž následně údajně vyšetřovatelům sdělil, že jednal ve jménu Islámského státu.  

"Můžete se ptát: Co zbylo z Islámského státu?" pokračuje prestižní deník. Poukazuje, že v uplynulých týdnech Spojené státy a jejich partneři rozdrtili zbytky bojovníků uvedené organizace v Iráku i Sýrii a sen teroristů o vlastním impériu je v troskách.  

Mnoho lidí doufalo, že porážka Islámského státu na bojišti zničí verbovací schopnost skupiny, což se naneštěstí nestalo, konstatuje Chicago Tribune. Dodává, že násilné poselství organizace v kyberprostoru stále inspiruje ochotné zájemce, přičemž jeden z britských protiteroristických expertů nedávno varoval, že k útokům je na internetu podněcováno 24 hodin, 7 dní v týdnu.

Zbývá tedy ještě mnoho práce, než budou moci USA vyhlásit vítězství, zdůrazňuje editorial. Doplňuje, že přesto došlo k pokroku, Spojené státy zadusily potenciální snahy teroristů získat výcvik se zbraněmi v cizině a stoupenci Islámského státu se místo toho musí spokojit s návody šířenými skrze zašifrované komunikační kanály, jak nedávno poukázal New York Times.  

"Nedávný výbuch v tunelu metra byl třetím teroristickým útokem v New Yorku za zhruba 15 měsíců," píše chicagský deník. Uvádí, že do popředí na seznamu hrozeb v amerických městech se dostávají útoky nákladním automobilem a sebevražedné atentáty - jak je obvyklé v Evropě a na Blízkém východě -, a to ze dvou důvodů: takové útoky nevyžadují velké znalosti, plánování a finance, navíc je bezpečnostní složky prakticky nemohou odhalit a zmařit.

Není čas schovat zbraň

Vymazání Islámského státu z vojenského bojiště se nakonec může ukázat jako jednodušší než odstranění jeho volání do zbraně z internetu, varuje americký server. Poukazuje, že hranice kyberprostoru jsou nekonečné a úřady mohou hrát marnou hru s weby, které vzývají prapor nenávisti.

Podle prestižního deníku ale nelze zapomínat, že ještě před dvěma lety zuřila pozemní válka s Islámským státem a do Iráku a Sýrie se valili bojovníci z 90 zemí. "Podstata a význam této hrozby vyplývá ze skutečnosti, že Islámský stát je  zároveň teroristickou skupinou, státem a revolučním politickým hnutím. Nikdy jsme takovému nepříteli nečelili," cituje editorial tehdejší slova zástupce ředitele CIA Michaela Morella.  

Islámský stát dnes již státem není, ale jeho hrozba prochází evolucí, soudí renomovaný server. Připomíná, že teroristé prchající z jednoho místa se přeskupují jinde, přičemž Islámský stát může opět vyrůst ve střední Asii, navíc úřady varují před tisíci bývalých bojovníků vracejících se z bojiště mohou založit nové odnože v různých částech Afriky.

Americký prezident Donald Trump, stejně jako jeho předchůdci, se snaží posílit schopnosti USA na elektronickém bojišti, nejen proti Islámskému státu, ale všem teroristickým skupinám, poukazuje Chicago Tribune. Vysvětluje, že toto úsilí zahrnuje odposlechy telefonických hovorů teroristů v zahraničí či zachycování emailů a textových zpráv, ale zákon umožňující takové praktiky - sekce 702 zákona o zahraničním zpravodajském sledování - vyprší na konci roku.

Chicago Tribune proto nabádá Kongres, aby legislativu bezodkladně prodloužil, jelikož teroristické skupiny mění taktiku, aby unikly bezpečnostním složkám. "Amerika nemůže zasunout do pouzdra žádnou ze svých protiteroristických zbraní," píše renomovaný server s tím, že příští útočník, v New Yorku či jiném americkém městě, nemusí být tak nešikovný.

Související

FBI

Afghánci chtěli narušit americký svátek demokracie. FBI zakročila

Napětí před listopadovými prezidentskými volbami v USA roste a práce přibývá i tajným službám. Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI) se podařilo odhalit plán dvojice mužů, kteří chtěli zaútočit v den, kdy američtí občanů budou vybírat mezi viceprezidentkou Kamalou Harrisovou a exprezidentem Donaldem Trumpem. 

Více souvisejících

Islámský stát (IS) Akayed Ullah (terorista New York) teroristický útok v New Yorku (11.12.2017)

Aktuálně se děje

před 31 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 3 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy