Co zbylo z Islámského státu? Teroristé, kteří mohou zabít tisíce lidí. Jeden vánoční útok už málem nastal

NÁZOR - Pokud by byl Akayed Ullah úspěšnějším sebevražedným útočníkem, zřejmě bychom dnes, jen pár dní před vánocemi, psali o hrozivých důsledcích a velkém počtu obětí útoku v newyorském metru, připouští editorial serveru Chicago Tribune. Renomovaný americký deník v něm pokládá otázku, co vlastně zbylo z organizace Islámský stát.

Sen teroristů v troskách

Ullahova podomácku vyrobená bomba naštěstí nevybuchla a jediné vážnější zranění při tomto útoku utrpěl on sám, připomíná americký server. Podotýká, že muž následně údajně vyšetřovatelům sdělil, že jednal ve jménu Islámského státu.  

"Můžete se ptát: Co zbylo z Islámského státu?" pokračuje prestižní deník. Poukazuje, že v uplynulých týdnech Spojené státy a jejich partneři rozdrtili zbytky bojovníků uvedené organizace v Iráku i Sýrii a sen teroristů o vlastním impériu je v troskách.  

Mnoho lidí doufalo, že porážka Islámského státu na bojišti zničí verbovací schopnost skupiny, což se naneštěstí nestalo, konstatuje Chicago Tribune. Dodává, že násilné poselství organizace v kyberprostoru stále inspiruje ochotné zájemce, přičemž jeden z britských protiteroristických expertů nedávno varoval, že k útokům je na internetu podněcováno 24 hodin, 7 dní v týdnu.

Zbývá tedy ještě mnoho práce, než budou moci USA vyhlásit vítězství, zdůrazňuje editorial. Doplňuje, že přesto došlo k pokroku, Spojené státy zadusily potenciální snahy teroristů získat výcvik se zbraněmi v cizině a stoupenci Islámského státu se místo toho musí spokojit s návody šířenými skrze zašifrované komunikační kanály, jak nedávno poukázal New York Times.  

"Nedávný výbuch v tunelu metra byl třetím teroristickým útokem v New Yorku za zhruba 15 měsíců," píše chicagský deník. Uvádí, že do popředí na seznamu hrozeb v amerických městech se dostávají útoky nákladním automobilem a sebevražedné atentáty - jak je obvyklé v Evropě a na Blízkém východě -, a to ze dvou důvodů: takové útoky nevyžadují velké znalosti, plánování a finance, navíc je bezpečnostní složky prakticky nemohou odhalit a zmařit.

Není čas schovat zbraň

Vymazání Islámského státu z vojenského bojiště se nakonec může ukázat jako jednodušší než odstranění jeho volání do zbraně z internetu, varuje americký server. Poukazuje, že hranice kyberprostoru jsou nekonečné a úřady mohou hrát marnou hru s weby, které vzývají prapor nenávisti.

Podle prestižního deníku ale nelze zapomínat, že ještě před dvěma lety zuřila pozemní válka s Islámským státem a do Iráku a Sýrie se valili bojovníci z 90 zemí. "Podstata a význam této hrozby vyplývá ze skutečnosti, že Islámský stát je  zároveň teroristickou skupinou, státem a revolučním politickým hnutím. Nikdy jsme takovému nepříteli nečelili," cituje editorial tehdejší slova zástupce ředitele CIA Michaela Morella.  

Islámský stát dnes již státem není, ale jeho hrozba prochází evolucí, soudí renomovaný server. Připomíná, že teroristé prchající z jednoho místa se přeskupují jinde, přičemž Islámský stát může opět vyrůst ve střední Asii, navíc úřady varují před tisíci bývalých bojovníků vracejících se z bojiště mohou založit nové odnože v různých částech Afriky.

Americký prezident Donald Trump, stejně jako jeho předchůdci, se snaží posílit schopnosti USA na elektronickém bojišti, nejen proti Islámskému státu, ale všem teroristickým skupinám, poukazuje Chicago Tribune. Vysvětluje, že toto úsilí zahrnuje odposlechy telefonických hovorů teroristů v zahraničí či zachycování emailů a textových zpráv, ale zákon umožňující takové praktiky - sekce 702 zákona o zahraničním zpravodajském sledování - vyprší na konci roku.

Chicago Tribune proto nabádá Kongres, aby legislativu bezodkladně prodloužil, jelikož teroristické skupiny mění taktiku, aby unikly bezpečnostním složkám. "Amerika nemůže zasunout do pouzdra žádnou ze svých protiteroristických zbraní," píše renomovaný server s tím, že příští útočník, v New Yorku či jiném americkém městě, nemusí být tak nešikovný.

Související

FBI

Afghánci chtěli narušit americký svátek demokracie. FBI zakročila

Napětí před listopadovými prezidentskými volbami v USA roste a práce přibývá i tajným službám. Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI) se podařilo odhalit plán dvojice mužů, kteří chtěli zaútočit v den, kdy američtí občanů budou vybírat mezi viceprezidentkou Kamalou Harrisovou a exprezidentem Donaldem Trumpem. 

Více souvisejících

Islámský stát (IS) Akayed Ullah (terorista New York) teroristický útok v New Yorku (11.12.2017)

Aktuálně se děje

před 1 minutou

před 3 minutami

před 13 minutami

před 31 minutami

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 3 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy