Lidstvu hrozí katastrofa? Astronaut NASA prozradil, co viděl ve vesmíru

NÁZOR – Mark Kelly poprvé letěl do vesmíru na palubě raketoplánu Endeavour v roce 2001, o deset let později velel stejnému stroji na jeho závěrečné misi, přičemž šlo o jeho čtvrtý a prozatím poslední let do kosmu. Americký astronaut v komentáři pro server CNN konstatuje, že pozorovat naši planetu, majestátnou modrou kouli v temnotě vesmíru, je dechberoucí a zdůrazňuje, že alespoň zatím nemá lidstvo kam jinam jít.

Pozoruhodný, ale křehký domov

„Je to vpravdě nejúžasnější věc, kterou jsem viděl. Když ji vidíte poprvé, zdá se perfektní,“ píše Kelly. Dodává, že modrá planeta je doslova ostrovem ve Sluneční soustavě, přičemž až příliš často zapomínáme, že toto pozoruhodné a křehké místo je naším domovem. Astronaut připomíná, že americký Národní oceánografický a atmosférický úřad nedávno vydal mrazivé prohlášení, které je součástí studie klimatických změn v roce 2016.

Vědci v práci dospěli k názoru, že nebýt klimatických změn, nedošlo by ke třem nejničivějším přírodním pohromám v uvedeném roce, uvádí Kelly. Vysvětluje, že šlo o vlnu veder, která zasáhla Asii a zabila přes 500 lidí, mimořádně teplé počasí v Tichomoří, které nepříznivě ovlivnilo mořský život u severoamerického pobřeží, a vzrůstající teplotu, která učinila rok 2016 nejteplejším v historii měření.

Dopad klimatických změn a jejich projevy na planetě jsou přitom viditelné i z vesmíru, poukazuje astronaut. Zmiňuje znečištění velké části Země, které je často pozorovatelné nad Asií, jelikož spalování dřeva, plastů a dalších materiálů k vytápění domovů stovek milionů Indů vytváří hustý dým o rozloze tisíců čtverečních kilometrů. Problém je podle velitele ještě závažnější v industrializovanější Číně, přičemž on sám během svých vesmírných misí nedokázal dohlédnout na východočínskou krajinu, jelikož je neustále zahalena do neprostupného hávu malých „částic zoufalství“ v ovzduší.

„Věc, která mě možná znepokojuje nejvíce, je probíhající masivní odlesňování v oblastech jako Asie a Jižní Amerika,“ pokračuje Kelly. Dodává, že pro naplnění naší touhy po dřevu, větším počtu farem, pastvinách a masu mizí nespočet stromů a miliony čtverečních kilometrů džunglí a lesů. Když v roce 2001 astronaut viděl poprvé Amazonský deštný prales, šlo o rozsáhlou džungli s procházející širokou měděnou řekou, kterou nešlo přehlédnout, protože byla zcela unikátní, avšak v roce 2011 již tomuto pohledu dominovala rozsáhlá prázdná místa.

Jako prázdná se jevila z vesmíru, jelikož kvůli vzdálenosti nelze vidět obilí a dobytek, ale pouze úbytek mimořádně rozličného ekosystému, který skýtal nekonečné možnosti pro nová léčiva a objevy, smutní velitel. Dodává, že jde o ztrátu domova mnoha druhů, které se nyní musejí naučit, jak přežít jinde, jinak vyhynou, stejně jako o ztrátu velké části uhlík pohlcujícího, živoucího a dýchajícího ekosystému produkujícího ohromné množství kyslíku pro celé lidstvo.

Planeta si poradí, lidé nikoliv

Uhlík, který kdysi dával život milionům druhům na naší planetě, nyní hraje novou roli skleníkového plynu, deklaruje astronaut. Vysvětluje, že v atmosféře zůstane celá tisíciletí v podobě oxidu uhelnatého a oxidu uhličitého jako neviditelný plášť ohřívající naši planetu, měnící klima a působící katastrofu pro další generace.

„Jako astronaut jsem často dotazován na klima, naše životní prostředí a jak ničíme Zemi,“ píše Kelly. Odpovídá pro mnoho lidí překvapivě – není nutné se bát o planetu, jelikož ta si poradí, ale je třeba se bát o nás, o lidstvo. Připomíná, že tento rok znamenal pro budoucnost planety jednoznačnou katastrofu, protože americkému prezidentu Donaldu Trumpovi se podařilo zničit roky tvrdé práce a bolestivých vyjednávání a odstoupení do Pařížské klimatické dohody a  Obamova plánu na čistou energii přinese jen rychlejší růst teplot i zhoršování zdraví amerických občanů. Další odstraňování předpisů chránících životní prostředí v oblasti těžby, automobilové dopravy a efektivity spotřebičů podle velitele problém pouze zhorší.

USA se chopily vůdčí role v této a mnoha dalších oblastech zhruba před desetiletím z dobrého důvodu – protože dokážou uspět, tvrdí astronaut. Míní, že současný americký prezident má povinnost podívat se pečlivě na hrubá data o klimatické změně a pokud tak učiní, zajisté dospěje ke stejnému závěru jako Kelly a mnoho dalších.

Pokud ve vesmíru přelétáte Spojené státy v noci, můžete pouhým okem vidět jasná světla demonstrující zřejmou pozici USA coby největšího světového spotřebitele energie, uvádí astronaut. Dodává, že není zřejmé, zda země adekvátně zareaguje na realitu a jako přední spotřebitel energie povede snahu o řešení problému. „Pokud to neuděláme, pak kdo jiný?“ uzavírá Kelly.

Související

Donald Trump

Trump opět vystoupí na zasedání NRA, asociace držitelů zbraní v USA

Republikánský prezidentský kandidát Donald Trump v sobotu vystoupí na výročním zasedání vedení Národní asociace držitelů zbraní (NRA). Půjde o jeho deváté vystoupení na akci vlivné lobbistické skupiny, informovala agentura Reuters. Od Trumpa se v USA čeká, že bude ostře vystupovat proti novým omezením vlastnictví střelných zbraní. 
Vesmírná loď CST-100 Starliner

Problémy lodi Starliner pokračují. Start k ISS se znovu odkládá

NASA znovu odložila první start vesmírné lodi Boeing Starliner s posádkou. Důvodem jsou technické potíže. Loď měla vzlétnout k Mezinárodní vesmírné stanici ISS v úterý 21. května, kvůli úniku hélia se start posouvá na 25. května, informovala agentura AFP. 

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) globální oteplování vesmír, Země

Aktuálně se děje

před 47 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 4 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy