Kampaň #MeToo je jen předehra? To hlavní teprve přijde, zní z Británie

NÁZOR - "Kolik dalších?" pokládá otázku editorial serveru The Guardian. Liberální britský deník v něm připomíná, že příval svědectví žen, které byly vystaveny sexuálnímu obtěžování a zneužívání, se ukázal jako mimořádně mocný, ale kampaň #MeToo nemůže a nesmí být koncem problému.

Dopad předčil očekávání

Mezi těmi, kterých se obvinění týkají, jsou herci, ředitelé, politici, televizní hvězdy, přičemž jejich počet, stejně jako počet omluv roste, píše britský deník. Dodává, že odhalení predátorského sexuálního chování hollywoodského producenta Harveyho Weinsteina a následná kampaň #MeToo měly dopad, jaký ženy, které proti němu vznesly obvinění, nikdy nepředpokládaly a mnoho mocných osob musí nyní čelit důsledkům svého jednání.

Kampaň je podle editorialu důležitá a podnětná ze dvou dalších důvodů: Předně, počet svědectví vyvrací myšlenku, že je třeba odstranit jedno "shnilé jablko" a vše bude v pořádku, jelikož se ukazuje, že problém je rozšířený a strukturální. Zadruhé, vlna dodala odvahu ženám, aby se postavily chování, které dosud tiše snášely.  

"Ženy jsou alespoň slyšet. Ale jaké ženy?" ptá se renomovaný server. Soudí, že otázka, s níž #MeToo konfrontuje lidi se týká nejen genderu, ale také rasy a třídního postavení a jde o to, kdo je slyšet, komu se věří a komu se dostane zadostiučinění.

Za zmínku stojí samotná fráze "me too", deklaruje The Guardian. Připomíná, že mnozí ji připisují herečce Alysse Milanové, která rozpoutala lavinu na sociálních sítích, ale byla to černoška Tarana Burkeová, kdo poprvé tato slova použil, aby upozornila na rozsah zneužívání - podobně jako se zapomíná, že právě černošské americké dělnice formovaly americké zákony o sexuálním obtěžování.

Povaha celebrit, médií, role sociálních sítí a rasové preference vrhly světlo jedním směrem a ve stínu ponechávají mnoho těch, kteří nesou nejtěžší břemeno, kritizuje prestižní server. Odkazuje na zprávu společnosti TUC z loňského roku, podle níž více než polovina žen zažila v práci sexuální obtěžování, ale čtyři pětiny ho nenahlásily, přičemž veřejná diskuze se touto zkušeností zabývá relativně málo.

"Co znamená #MeToo pro ženy, které čelí dodatečné diskriminaci a zneužívání coby barevní lidé? Co ženy v továrnách, v pečovatelských domech či dodávkových službách?" klade otázku editorial. Poukazuje, že mnoho žen je zaměstnáno na dobu určitou, nejsou organizované v odborech, případně pracují v odvětvích, kde je vedoucí může jednoduše připravit o práci, či obtěžující muž představuje klienta společnosti, pro níž oběť pracuje.

Žádná žena by neměla trpět - ať společensky, ekonomicky či profesionálně - za vzepření se tomu, kdo ji obtěžuje, deklaruje britský deník. Zdůrazňuje, že je mnohem těžší se ozvat, pokud je v sázce nejen vaše kariéra, ale též schopnost platit nájem či živit děti; navíc je pravděpodobnější, že terčem se stane právě taková žena, jejíž situace si je sexuální predátor vědom.

Běh na dlouhou trať

Agentura EU pro základní práva tvrdí, že ženy s časově omezeným či nepravidelným pracovním kontraktem jsou více ohrožené sexuálním obtěžováním, připomíná The Guardian. Konstatuje, že upozaďování těchto otázek nepředstavuje jen problémem pro feministky, jak někteří tvrdí, ale jde naopak o odraz skutečnosti, že feminismus není imunní vůči vnějším společenským silám.

Feminismus podle liberálního deníku nicméně může být součástí řešení a ženy se stanou silnějšími, pokud se budou vzájemně podporovat - stejně jako Burkeová a Milanová požadují lepší chování vůči všem ženám a vyzývají k změně hesla #MeToo v #HerToo (z "já také" na "ona také", pozn. redaktora). Toto demonstrovaly hispánské zemědělské dělnice ve společném dopise hollywoodským postavám, které na problém upozornily, a popsaly svou zkušenost s obtěžováním ze strany těch, kteří mají možnost ohrozit jejich ekonomickou, fyzickou či psychickou bezpečnost, dodává editorial.

"Tato solidarita je obzvláště důležitá, když začíná protireakce. Mnoho lidí chce otočit list, někteří protože si neuvědomují význam hutí, jiní přesně z důvodu, že chápou jeho důsledky," píše renomovaný server. Zdůrazňuje, že již nyní ženy platí za to, že promluvily, a v mnoha diskuzích se opomíjí základní otázka - tedy jak se k ženě chovat na pracovišti - a spíše se řeší jak naložit s pachateli, aniž by se bral zřetel na tresty, kterým byly vystaveny oběti.

Kampaň #MeToo se podle prestižního deníku ukázala jako silná, ale přesto nedokáže vyřešit všechny problémy, na něž upozornila, z pohledu některých žen vyřeší jen málo, přičemž některé její aspekty se stávají samy o sobě problémem. Vždy šlo jen o začátek a práce na skutečně efektivní, široké a trvalé změně bude dlouhá, pomalá, nepompézní a vyčerpávající, očekává The Guardian. Dodává, že nepůjde pouze o upozorňování, ale zavádění zákonů a opatření i posilování ekonomického statutu žen.

Bude tak záležet na opatřeních, jakým je například nová mezinárodní směrnice o násilí a obtěžování na pracovišti, o níž momentálně jedná Mezinárodní organizace práce OSN, míní britský server. Dodává, že největší naděje na úspěch spočívá v schopnosti zabývat se potřebami všech žen.

Související

Více souvisejících

MeToo Sexuální obtěžování

Aktuálně se děje

před 24 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 33 minutami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 7 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy