Konec Trumpa v Bílém domě? Smyčka se utahuje, přijdou tvrdá obvinění, soudí právník

NÁZOR – „Steve Bannon se trefil,“ deklaruje profesor práva Harry Litman, který přednáší na prestižní UCLA Law School. Bývalý zástupce amerického vrchního státního žalobce v komentáři pro server Chicago Tribune připomíná, že obávaný šéf kontroverzního serveru Breitbart a bývalý poradce prezidenta Donalda Trumpa označil odvolání ředitele FBI Jamese Comeyho, k němuž se šéf Bílého domu uchýlil 9. května loňského roku, za největší chybu v moderní politické historii.

Červená linie překročena

Comeyho odvolání profesor přirovnává k vloupání do komplexu Watergate, jelikož vedlo přímo k zahájení šetření zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera, které ohrožuje prezidentství Trumpa a může ho stát úřad. „Po politicky mimořádném roce se vynořuje mnoho prvků Muellerova šetření,“ dodává expert.

Názor, že Trump bránil spravedlnosti, když odvolal Comeyho, aby zamezil vyšetřování svého bývalého poradce pro národní bezpečnost Michaela Flynna, již převládá, přičemž v posledních týdnech se objevily dva zásadní důkazy, konstatuje právník. Za první označuje výpověď zástupce ředitele FBI Andrewa McCabea podporující Comeyho verzi jednání s Trumpem, za druhou pak zprávu, že poradce Bílého domu Donald McGahn upozornil prezidenta na Flynnovo pravděpodobně nelegální jednání jen pár dní poté, co se současná administrativa ujala úřadu.

„Rovněž víme, že mnoho postav v Trumpově okolí se stýkalo s Rusy a lhalo o tom, několik i pod přísahou,“ pokračuje odborník. Odkazuje na zprávy listu Washington Post, podle nichž se členové Trumpovy kampaně sešli s Rusy před prezidentskými volbami v USA nejméně jednatřicetkrát.

Stejně tak víme, že Mueller se začal soustředit na finanční toky, čímž překročil Trumpovu červenou linii, poukazuje Litman. Připomíná, že Trump i jeho zeť Jared Kushner zřejmě spoléhali na ruské finanční zdroje, aby pomohli svým společnostem v potížích, přičemž Mueller tyto vazby již prověřuje, a jejich separátní šetření zahájila i federální prokuratura ve východním New Yorku.

Trump si připravil pódium pro svůj pád vlastním paranoidním opovržením, tvrdí profesor. Podotýká, že prezident zlehčoval politický dialog tak enormně, že je občas sotva postřehnutelný, přičemž Američané si již zvykli, že Trump každé obvinění vůči své osobě odbude snůškou křiku a nadpozemských lží a v podstatě se k nim nikterak nevyjádří, ale pak přisel trpělivý a uzavřený Mueller, k prezidentovi se kousek po kousku přibližoval a nutil ho uznávat jasná fakta.

Další obvinění na obzoru

„Co to všechno věstí pro rok 2018?“ klade si otázku Litman. Předně soudí, že Muellerovo šetření finančních machinací před prezidentskou kampaní i očekávané soudy s bývalým manažerem Trumpovy kampaně Paulem Manafortem a jeho zástupcem Richardem Gatesem zřejmě protáhnou celé vyšetřování do následujícího roku.

Zadruhé, při absenci úspěšného úsilí o odstranění či oslabení Muellera je pravděpodobné, že na obzoru se vznášejí další obvinění, míní profesor. Konstatuje, že bezprostředně ohroženým je Kushner a Donald Trump junior se zajisté nachází v hledáčku, nicméně Mueller se může zaměřit i na méně známé, ale důležité postavy z prezidentova okolí, například Trumpova právníka Michaela Cohena a jeho někdejšího zahraničněpolitického poradce Cartera Page.

Zatřetí, čím více se bude Mueller blížit k možnému vyvolání impeachmentu, tím bude sílit pozornost Kongresu, očekává expert. Odkazuje na silné náznaky, že republikáni by se nepokusili prezidenta v dané věci příliš bránit, ale spíše by usilovali o útoky na Muellera a nějaké jiné řešení, například oficiální výtku.  

„Mezitím roste riziko, že Trump se uchýlí k nějakému jadernému řešení, kterým by se celé záležitosti zbavil,“ obává se akademik. Tvrdí, že nastínění možných prezidentových protiútoků by si žádalo samostatný komentář, ale šéf Bílého domu má k dispozici hodně pák a nejvýbušnější z nich představuje příkaz zástupci vrchního žalobce Rodu Rosensteinovi, aby Muellera odvolal.

Trump také může Rosensteina nahradit někým poddajným, kdo Muellera zkrotí, může zrušit zvláštní právní předpis, který Muellera chrání, nebo se může jednoduše pokusit odvolat celý vyšetřovací tým, prásknout dveřmi a uplatnit tvrdou výkonnou moc, nastiňuje právník. Dodává, že každá z těchto možností by vedla k chaosu a soudním sporům, které by vyšetřování na měsíce paralyzovaly.

Mnozí aktuální Trumpovo tápání sledují s radostí, ale neměli bychom zapomínat, že jde o těžké období pro americkou ústavu, pokud zemi vládne prezident, který denně zlehčuje vážnost svého úřadu, opakovaně lže veřejnosti, a přesto má nadále podporu třetiny voličů, zdůrazňuje Litman. Obává se, že s ohledem na orwellovský přístup Trumpa k pravdě, jeho útoky na svobodu tisku a své podřízené a prosazování kultu osobnosti se dá tvrdit, že Spojené státy prudce odbočily směrem k autoritářské vládě, kterou v jiných státech kritizují.

Zatímco možnost, že Mueller doporučí vyvolat impeachment, výrazně vzrostla, samotné odvolání Trumpa americkým Senátem zůstává během na dlouhou trať, přiznává profesor. Konstatuje, že z pohledu Trumpa i samotné vlády práva to znamená, že USA nejsou ani v půlce velmi dlouhé zimy.

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Donald Trump Robert Mueller (exšéf FBI) Jared Kushner

Aktuálně se děje

před 27 minutami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 36 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 4 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině

Sněmovní volby by na začátku listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO. Dostalo by 35,3 % hlasů, vyplývá z průzkumu agentury NMS Market Research. Křesla v dolní parlamentní komoře by získalo ještě pět dalších subjektů. Dvě z vládních stran, konkrétně TOP 09 a KDU-ČSL, by zůstaly pod pětiprocentní hranicí. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy