Záhada kolem 11. září: Kdo stál za teroristickým útokem? Objevily se nové důkazy

Washington - Stovky příbuzných těch, kteří byli zabiti 11. září 2001 při teroristickém útoku, se pokoušejí žalovat Saúdskou Arábii. Tito lidé podezírají tamní vládu, že měla s útokem něco společného. Proti tomu se ostře ohradili arabští právníci, kteří tvrdí, že by soudce měl zamítnout soudní proces v New Yorku. Zprávu o žalobě přinesl australský server News.

Právníci na federálním soudu v Manhattanu dnes uvedli, že i přes nový zákon, kterým Kongres umožňuje vymáhat právo na Saúdské Arábii, nemá žalující strana důkazy. Již v roce 2016 byla soudní řízení proti Saúdské Arábii zamítnuta, dokud nebyl přijat zákon, který soudní líčení umožňuje.

Arabští právníci napsali, že Kongres "nedal pověření žalobcům k tomu, aby postupovali soudně proti Saúdské Arábii bez věrohodných tvrzení a příslušných důkazů na podporu svého případu". Žalující strana požaduje za účast při teroristickém činu nespecifikované odškodné.

Archivy amerického okresního soudu v Manhattanu představují Saúdskou Arábii jako klíčového hráče ve financování teroristické organizace Al-Káida, a to od jejích počátků až do osudného 11. září, kdy teroristé zabili v New Yorku, Washingtonu a Pensylvánii na 3 tisíce lidí.

Soud prohlásil, že prostřednictvím několika saúdských vládních neziskových organizací - zdánlivě vybírajících peníze za charitu - vysocí představitelé Saúdské Arábie posílali skrytě miliony dolarů teroristickému uskupení.

Stížnost žalobců se odvolává na článek deníku New York Post, který informoval o zaplacení dvou Saúdů studujících ve Spojených státech saúdskoarabskou ambasádou v roce 1999. Peníze byly určeny na let z Phoenixu do Washingtonu a měl být podle obžaloby přípravou na akci o dva roky později.

"Dlouho jsme tvrdili, že mezi Al-Káidou a náboženskými složkami vlády Saúdské Arábie existovaly dlouhodobé a úzké vztahy. To je další důkaz našeho tvrzení," uvedl hlavní právník obžaloby Sean Carter.

Jak píše server News, 15 z 19 mužů, kteří unesli v roce 2001 čtyři letadla, byli Saúdové. Zpráva Komise z 11. září však neobjevila "žádný důkaz, že saúdská vláda jako instituce nebo přední saúdští úředníci individuálně financovali" útoky al-Kajdy.

S odkazem na dokumenty FBI rodiny zavražděných tvrdí, že saúdští studenti Muhammad al-Kudhajín a Hamdan al-Šaláví byli ve skutečnosti "agenty v síti saúdského království působící ve Spojených státech" a rovněž součástí teroristického spiknutí.

Stejně jako někteří únosci letadel měli být trénování v táborech Al-Káidy. A zatímco žili v Arizoně, měli mít pravidelný kontakt s jedním z hlavních únosců a vůdců saúdské odnože Al-Káidy, jenž je v současnosti uvězněn v Guantanámu.

Minimálně jeden z nich se podle informací serveru News snažil znovu vstoupit na americkou půdu měsíc před útokem, ale vstup mu byl odepřen, jelikož se objevil na seznamu potenciálních teroristů.

Kudhajín i Šaláví pracovali pro saúdskou vládu, od které dostávali peníze. První jmenovaný pracoval pro Ministerstvo pro islámské záležitosti, zatímco druhý byl "rovněž dlouholetým zaměstnancem saúdskoarabské vlády". Oba byli v době svého pobytu podle všeho v pravidelném kontaktu se saúdskými úředníky.

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Saúdská Arábie 11. září 2001 Al-Káida

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy