Soudce zablokoval Trumpův plán na deportaci imigrantů: "Snílkům" by hrozila újma

San Francisco - Federální soudce William Alsup v San Franciscu dočasně zablokoval plán amerického prezidenta Donalda Trumpa na zrušení programu DACA. Ten chrání před deportací ze Spojených států statisíce imigrantů, kteří přišli do USA jako děti.

Administrativa prezidenta Trumpa oznámila rozhodnutí zrušit po přechodné půlroční lhůtě program DACA na počátku loňského září. Opatření, které zavedl v roce 2012 Trumpův předchůdce Barack Obama, chrání před deportací téměř 800.000 lidí. Podle současného šéfa Bílého domu je ale neústavní.

Soudce Alsup v úterý rozhodl, že program musí po dobu, co o jeho osudu budou rozhodovat soudy, zůstat v platnosti. Účastníkům programu přezdívaným snílci by jinak podle něj hrozila "vážná, nenapravitelná újma". Soudce rozhodoval na základě několika žalob, jednu z nich podal stát Kalifornie.

"DACA těm lidem poskytla přijatelný výběr možností včetně vstupu na řádný trh práce," uvedl Alsup s tím, že možnost jejich legálního zaměstnávání je přínosem nejen pro ně samotné a jejich rodiny, ale i zaměstnavatele a díky daňovým odvodům také pro celé americké hospodářství. "Nyní bez existujícího řešení sklouznou zpět do období před DACA a s tím souvisejících potíží," dodal. Rovněž konstatoval, že se všichni jistě shodnou, že přistěhovalci v programu DACA představují minimální, pokud vůbec nějakou, bezpečnostní hrozbu.

Právník Mark Rosenbaum, který zastupuje několik účastníků programu DACA, rozhodnutí soudu přivítal. "Tito mladí lidé hráli podle pravidel. Jasně ukázali, že nejsou hrozbou," řekl. "Slouží v armádě, studují, vytváří nová pracovní místa. Nyní soud řekl vládě, aby i ona hrála podle pravidel," dodal. Ministerstvo spravedlnosti ale dalo na vědomí, že program považuje nadále za nelegální.

V úterý se prezident Trump setkal se skupinou kongresmanů z obou parlamentních stran, aby s nimi jednal o přistěhovalecké reformě. Navrhl, aby byl migrační problém vyřešen ve dvou krocích - v prvním by šlo o ochranu hranic a řešení osudu mladých přistěhovalců chráněných dosud programem DACA, ve druhém, pozdějším by měly přijít na řadu obecnější záležitosti. Součástí budoucí dohody o osudu takzvaných snílků musí být shoda v otázce zdi na hranicích s Mexikem, uvedl rovněž Trump.

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Donald Trump deportace Přistěhovalectví Kalifornie

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 4 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy