Spolužáci obětí z Parklandu svolali pochod proti zbraním. Studentka to vytmavila Trumpovi

Miami/Washington - Studenti z floridské střední školy, kde Nicolas Cruz (19) minulý týden ve středu zabil 17 lidí, svolali akci s názvem "Pochod za naše životy" (March for Our Lives). Uskutečnit se má 24. března. Podle amerických médií je ale snaha odpůrců zbrojní lobby marná.

Cílem studentů je učinit z tragédie zlomový okamžik v debatě o regulaci zbraní v USA. Ta se v posledních dnech opět rozhořela stejně jako po předchozích velkých masakrech střelnými zbraněmi. Při střelbě v Parklandu zahynulo minulý týden 14 studentů a tři zaměstnanci střední školy Marjory Stonemanové. Jde tak o třetí nejhorší útok na půdě školy v USA od roku 1999.

"My přicházíme o životy zatímco dospělí dělají hlouposti," citovala BBC jednoho z přeživších Camerona Kaskyho. Organizátoři březnového pochodu na Washington žádají, aby se pro americké zákonodárce děti a jejich rodiny "staly prioritou" a vyzývají i k souběžně konaným manifestacím v jiných městech.

V Kongresu se návrh na zpřísnění zákona o držení zbraní objevil několikrát, ale scénář byl pokaždé zhruba stejný - demokraté žádali zpřísnění legislativy, republikáni odkazovali na druhý dodatek. Sněmovna reprezentantů koncem loňského roku naopak uvolnila pravidla pro skryté nošení zbraně napříč státy, které takové držení povolují.

Sněmovna reprezentantů v posledních dvou letech navíc pravidla pro nošení zbraní ještě více uvolnila. Zrušila opatření, jež měla zajistit dozor nad tím, aby se ke zbraním nedostávali duševně nemocní, a umožnila, aby ve státech, kde si to přejí, nebylo povinné skryté nošení zbraně.

Americký prezident Donald Trump dosud vystupoval jakožto zarytý stoupenec druhého dodatku a loni na shromáždění členů Národní asociace držitelů zbraní (NRA) prohlásil, že by "nikdy nenarušil" právo na držení zbraní. V prvním vyjádření k tématu kontroly zbraní od středeční tragédie pak na twitteru kritizoval demokraty za to, že nepřijali příslušnou legislativu po zvolení Barracka Obamy v roce 2008, kdy ovládali obě komory kongresu.

Proti Trumpovi, jakož i dalším politikům, kteří v minulosti obdrželi od NRA příspěvky na činnost, už v sobotu ostře vystoupila jedna z floridských studentek Emma Gonzalezová. "Pokud za mnou chce prezident přijít a říkat mi do očí, že to byla strašlivá tragédie a..., jak se v té věci nic nestane, ráda bych se jej zeptala, kolik peněz dostal od NRA," řekla na jednom ze shromáždění. "Ale na tom nesejde, protože já už to vím: třicet milionů dolarů," dodala.

BBC uvádí, že podle neziskové organizace Center for Responsive Politics, která monitoruje financování amerických politiků, obdržela Trumpova předvolební kampaň v roce 2016 od NRA 11,4 milionů dolarů (233 milionů Kč). Dalších 19,7 milionu dolarů údajně NRA investovala do negativní kampaně proti Hillary Clintonové.

Související

Nikolaus Cruz (útočník z Floridy)

V USA začal proces o trestu pro střelce z Parklandu

Ve státě Florida dnes začal proces, v němž soudní porota rozhodne, zda uložit trest smrti pachateli jednoho z nejhorších střeleckých útoků na školách v dějinách Spojených států. Nikolas Cruz se u soudu již přiznal, že v roce 2018 zabil 14 studentů a tři pracovníky střední školy ve městě Parkland.
Po střelbě ve škole na Floridě mrtví i zranění

Ozbrojme učitele, doporučila speciální komise v USA

Komise, která byla sestavena k vyšetření masové střelby na americké střední škole v Parklandu, doporučila, aby bylo učitelům povoleno nosit ve školách zbraně. Návrh se setkal s kritikou ze strany studentů, proti jsou i organizace sdružující americké učitele.

Více souvisejících

střelba ve škole na Floridě (14. 2. 2018) zbraně Donald Trump USA (Spojené státy americké) Národní asociaci držitelů zbraní (NRA)

Aktuálně se děje

před 24 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

před 2 hodinami

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

před 3 hodinami

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

před 4 hodinami

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

před 5 hodinami

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

před 9 hodinami

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

včera

Max Verstappen deklasoval konkurenci v těžkých brazilských podmínkách

Náročné deštivé podmínky v São Paulu vytvořily dramatickou závodní podívanou. Max Verstappen zvítězil po fantastické jízdě z 17. pozice, když využil příležitostí, které mu počasí nabídlo. O další překvapení se postaral tým Alpine, který obsadil druhé a třetí místo.

Zdroj: Adam Skála

Další zprávy