Trump se střetl s ministrem spravedlnosti Sessionsem kvůli odposlechům

Washington - Americký prezident Donald Trump se dnes znovu střetl se svým ministrem spravedlnosti Jeffem Sessionsem. Spor se týká vyšetřování ruských zásahů do americké volební kampaně ze strany Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI).

Trump ministra kritizoval za volbu postupu při vyšetřování možného zneužívání odposlechů ze strany FBI. Sessions totiž rozhodl, že dohled povede úředník potvrzený ve funkci Trumpovým předchůdcem Barackem Obamou. Nynější šéf Bílého domu Sessionsovo rozhodnutí označil za hanebnost.

Republikáni FBI podezírají, že porušila zákon o sledování zahraničních špionů známý pod zkratkou FISA (Foreign Intelligence Surveillance Act). Tento zákon FBI umožňuje, aby s povolením soudu monitoroval komunikaci osob, které oprávněně podezírá, že jsou agenty cizí mocnosti.

Generální inspektor Michael Horowitz má ověřit, zda FBI, jak tvrdí republikáni, získal neoprávněně povolení soudu sledovat bývalého Trumpova poradce Cartera Page. Loni v březnu ho FBI vyslýchala kvůli jeho vazbám na Rusko. Republikáni mají za to, že povolení FBI obdržel na základě falešných nebo neúplných tvrzení, protože se přinejmenším částečně opíral o informace bývalého britského špiona, které si zaplatili demokraté nepřátelští vůči Trumpovi.

Na twitteru se pak šéf Bílého domu pozastavil nad tím, proč Sessions, který z titulu své funkce zastává i úřad generálního prokurátora, nevyužívá k tomuto úkolu podřízené prokurátory a místo toho pověřil "Obamova chlápka".

Sessions se proti Trumpovu útoku ohradil prohlášením, že ministerstvo bude pokračovat ve své práci nestranným způsobem v souladu se zákony a ústavou. Zároveň dodal, že jeho úřad se bude pozorně a poctivě věnovat i kritice své činnosti, pokud se ukáže jako opodstatněná.

Bývalý senátor z Alabamy, který patří mezi republikány ke skalním konzervativcům, Trumpa během předvolební kampaně neúnavně podporoval. Po nástupu do funkce se ale stal pravidelným terčem Trumpovy kritiky, zejména když se stáhl z vyšetřování ruského vměšování a připustil vznik zvláštního vyšetřovacího týmu Roberta Muellera. Trump, který je Muellerovou činností podrážděn, se nicméně zatím neodhodlal Sessionse odvolat z čela ministerstva.

Související

Více souvisejících

Donald Trump Jeff Sessions

Aktuálně se děje

před 58 minutami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině

Rusko údajně dodalo svému spojenci Severní Koreji od letošního března více než milion barelů ropy, ukazuje analýza Open Source Center (OSC) a BBC News

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy