Brasília - Brazilský exprezident Luiz Inácio Lula da Silva (72) má nastoupit výkon trestu dvanácti let vězení za korupci. Nejvyšší federální soud odmítl jeho žádost, aby zůstal na svobodě, dokud nevyčerpá všechny možnosti odvolání. Lula má ještě několik možností, jak oddálit nástup do vězení, podle deníku ABC ale maximálně do začátku května.
Soudci nejvyššího soudu ve středu rozhodli po téměř jedenáctihodinovém jednání, a to velmi těsně poměrem hlasů šest ku pěti. Dali tak zelenou soudu nižší instance, který podle deníku El País zřejmě příští týden nařídí zahájení výkonu trestu.
Lulova kauza ostře rozdělila brazilské veřejné mínění. Da Silva je označován za nejoblíbenějšího prezidenta v historii země, která za jeho vlády zažila velký ekonomický rozkvět. Miliony jejích obyvatel se také díky štědrým sociálním programům Lulovy vlády dostaly z bídy. V posledních letech ale Brazílií zmítá obrovský korupční skandál, v němž jsou vyšetřovány desítky politiků, úředníků a podnikatelů, včetně současného prezidenta Michela Temera. Ten se soudu vyhnul tím, že ho parlament nevydal k trestnímu stíhání.
Jeden ze soudců nejvyššího soudu Gilmar Mendes, který patří ke kritikům da Silvy, tentokrát hlasoval pro odklad jeho uvěznění a před hlasováním apeloval na své kolegy, aby nepodléhali tlaku veřejného mínění. Podle některých právníků by ponechání da Silvy na svobodě negativně ovlivnilo stíhání dalších politiků a úředníků z korupce.
Nynější verdikt nejvyššího soudu znamená, že Lula zřejmě nebude moci kandidovat na prezidenta. Poslední slovo o jeho kandidatuře bude mít nejvyšší volební komise, očekává se ale, že jeho kandidaturu zamítne.
Lula čelí několika obviněním z korupce. Loni v červenci se stal prvním exprezidentem Brazílie, který byl za korupci odsouzen do vězení. Původní trest devět let vězení mu letos v lednu odvolací soud zvýšil na 12 let a jeden měsíc vězení. Tato kauza se týká luxusního bytu ve městě Guarujá, který podle soudu dostal jako úplatek od stavební firmy OAS.
Server BBC Mundo dnes připomněl nejasnosti, které panují kolem vlastnictví tohoto bytu. Podle obhajoby Lula majitelem tohoto bytu nikdy nebyl, prokuratura tvrdí opak.
Podle brazilského práva může soud poslat odsouzeného do vězení poté, co vyčerpal odvolací možnosti prvního stupně. I z vězení pak může pokračovat v odvolacím procesu u soudů vyšší instance.
Související
Boj s fosilními palivy nabírá na intenzitě. Lula da Silva za něj pojede lobovat na summit G20
Záchrana Amazonie, nebo těžba ropy? COP30 odhalí skutečné touhy Brazílie
Luiz Inácio Lula da Silva , Brazílie
Aktuálně se děje
včera
Trumpova dobrá zpráva. Prezident se raduje, že Clooney získal francouzský pas
včera
Dvě extraligové rezignace trenérů. Do nového roku vstupují s novými kouči Třinec a Kladno
včera
Pohonné hmoty už zlevňovaly jen nepatrně. Expert řekl, co přinese tento rok
Aktualizováno včera
Tragédie při oslavách ve Švýcarsku. Desítky lidí nepřežily požár v baru
včera
Tradice pokračuje. Hrad prozradil termín oběda prezidenta s premiérem
včera
První den se jezdí za nové ceny. Dálniční známky podražily
včera
Nikdy to nevedlo k dobrým výsledkům, řekl Fiala po projevu premiéra Babiše
včera
Svátky v roce 2026. Češi se mohou těšit na několik prodloužených víkendů
včera
Počasí naplnilo očekávání. Napadlo až 20 centimetrů sněhu, stále platí výstrahy
včera
Pavel popřál Babišově vládě úspěch, ale také ji varoval
včera
Babiš slíbil, že vláda bude řešit problémy lidí. Mír označil za povinnost vůči dětem
včera
Zemřel známý herec Pavel Nečas
včera
Rusové ukázali mapu údajného útoku na Putina. Trump udělal překvapivou věc
včera
Policie zhodnotila Silvestra v Česku. Dva lidé utrpěli těžká zranění
včera
Zelenskyj v novoroční řeči mluvil o mírové dohodě. Putin věří v ruský triumf
včera
Výhled počasí na leden. Meteorologové nastínili, jak v Česku bude
31. prosince 2025 21:43
Bartoška, Duka, Drábová. Česko letos přišlo o výrazné osobnosti
31. prosince 2025 20:27
Silvestrovský požár. Hasiči bojují s plameny, které zachvátily bývalý hotel Rabyně
31. prosince 2025 19:16
Sníh na Silvestra komplikuje dopravu v Česku. Platí výstraha
31. prosince 2025 17:21
Novinky v pražské MHD. Od Nového roku platí změny v přepravních podmínkách
Cestující v pražské hromadné dopravě se od ledna musí připravit na některé změny. Na Nový rok začnou platit nové přepravní podmínky, které například upravují pravidla pro jízdu metrem s elektrokolem či elektrokoloběžkou.
Zdroj: Jan Hrabě