V USA se rozhořela nová aféra: Trump a moderátor Hannity nesdílejí pouze právníka Cohena

Washington - Americký prezident Donald Trump nesdílí s moderátorem televize Fox News Seanem Hannitym pouze svého právníka Michaela Cohena, jak v pondělí odhalil soud. Volají si brzy ráno či pozdě večer, řeší obsah Hannityho pořadu, Trumpovu frustraci z ruské kauzy či dokonce to, co by měl prezident napsat na twitter. Trump často cituje moderátora během debat se svými poradci, píše list The Washington Post (WP) s odkazem na zdroje blízké Trumpovi.

Trump, jehož nepřátelský vztah k větší části mainstreamových médií je dobře znám, se o Hannitym opakovaně pozitivně vyjádřil na veřejnosti a na konzervativní Fox News se často odvolává ve svých tweetech. Prezidentovi, který má často pocit, že na něj média útočí, poskytuje Hannity oddanost a masové publikum, což prezident hledá. Na oplátku přivádí své stoupence k Hannityho pořadu, například minulý týden, když na twitteru nabádal ke sledování dílu kritického ke zvláštnímu vyšetřovateli Robertu Muellerovi, o jehož odvolání uvažoval. Hannityho show má denně okolo tří milionů diváků.

"Prezident jej vnímá jako neskutečně chytrého a výřečného mluvčího pro svou agendu," řekl někdejší zástupce šéfa Trumpova volebního týmu David Bossie, podle něhož se oba muži začali sbližovat již během předloňské volební kampaně, kdy prý Hannity Trumpa podporoval jak osobní přítomností, tak působením na televizní obrazovce.

Fakt, že Hannity využíval služeb Trumpova právníka Cohena, vyplul na povrch během soudního líčení vztahujícího se k raziím FBI v advokátově kanceláři a bytě. Úřady při nich minulý týden pátraly po důkazech v případu údajného Trumpova sexuálního poměru s pornoherečkou Stephanií Cliffordovou. Cohen byl soudem přinucen zveřejnit jména svých dalších klientů, mezi nimiž byl i televizní novinář. Sám Hannity tvrdí, že mu Cohen několikrát poskytl konzultaci k právním otázkám.

Podle lidí blízkých prezidentovi se Trump a Hannity obvykle baví několikrát týdně a moderátor je jedním z mála lidí, kteří mají k šéfovi Bílého domu přímý přístup. Řeší spolu obsah médií, náplň Hannityho pořadu a občas se baví i o tom, co hodlá prezident napsat na twitter. Došlo dokonce i na to, že spolu hodnotili přínos jednotlivých poradců pro prezidenta. Někteří z Trumpových poradců proto označují Hannityho za neoficiálního personálního šéfa Bílého domu.

Kromě kauzy údajné spolupráce Trumpova volebního týmu s Ruskem, kterou vyšetřuje Mueller, tvoří témata rozhovorů obou mužů i Trumpova současná politická agenda. Hannity podle některých zdrojů prezidentovi doporučuje, aby se stále držel témat jako omezení přistěhovalectví či státního financování zdravotní péče, na která slyší konzervativní voliči.

Veškeré informace o vztahu obou mužů pocházejí z rozhovorů s více než desítkou jejich blízkých přátel a spolupracovníků, kteří si většinou nepřáli být jmenováni. Trump ani Hannity na žádost o komentář k tématu nereagovali.

Související

Donald Trump

Murdoch měl osobně zasahovat do vysílání Fox News o Trumpově porážce ve volbách

Americký mediální magnát Rupert Murdoch osobně dával vedení své stanice Fox News pokyny o tom, kdy a jak informovat o prohře Donalda Trumpa v prezidentských volbách v roce 2020. Napsal to dnes britský deník The Guardian v návaznosti na informace zveřejněné v rámci soudního sporu stanice Fox News se společností Dominion Voting Systems. Ta byla jedním z protagonistů konspiračních teorií o podvodech při volbách roku 2020.

Více souvisejících

FOX NEWS Sean Hannity (moderátor) Donald Trump USA (Spojené státy americké) Prezident USA Michael Cohen (právník)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Orbán si rázně dupnul: Sankce proti Rusku podpoříme, máme ale podmínku

Maďarský premiér Viktor Orbán opět vystoupil proti prodloužení sankcí Evropské unie vůči Rusku. Tentokrát svou podporu sankcím podmínil tím, že Ukrajina musí znovu otevřít plynovody a umožnit tok ruského plynu do Evropy. Orbánovo prohlášení zaznělo během jeho rozhovoru pro státní rozhlas Kossuth jen několik hodin před jednáním v Bruselu, kde se evropští diplomaté snažili obnovit sankční balíček.

před 2 hodinami

Teroristé Hamásu

Hamás začal na základě dohody s Izraelem propouštět rukojmí

Propuštění čtyř izraelských vojaček, které byly drženy jako rukojmí militantní skupinou Hamás v Gaze, představuje důležitý moment v rámci nedávno sjednaného příměří mezi Izraelem a Hamásem. Tyto ženy, které byly zajaty při masivních útocích Hamásu dne 7. října, byly předány Mezinárodnímu výboru Červeného kříže v přísně organizovaném a mediálně sledovaném procesu, píše BBC.

před 2 hodinami

Robert Fico

Proč se na Slovensku nezatýká? Fico v případě podezření na převrat musí konat, nemá ale důvod

Ruští představitelé se zastali slovenského vedení, které obvinilo opozici z přípravy převratu. Rétorika kabinetu Roberta Fica ale má množství logických děr – především fakt, že vůbec nedošlo k zatýkání, ačkoli se příprava státního převratu považuje za trestný čin. Zdá se tedy, že žádné obavy z převratu nikdy neexistovaly a Fico se pouze snažil přiblížit k Moskvě.

před 4 hodinami

Válka na Ukrajině: Následkem ruské invaze vznikají nedozírné škody na zdraví i majetku. Ilustrační foto

Evropa neví, jak dál. Je vyslání vojáků na Ukrajinu reálné?

Evropa se nachází na klíčovém rozcestí ve své zahraniční politice, kdy otázka možné vojenské přítomnosti v poválečné Ukrajině nabývá na intenzitě. Budoucí scénáře představují pro evropské lídry obrovskou výzvu – jak zajistit stabilitu a zároveň se vyhnout riziku eskalace. Přestože se myšlenka evropských mírových jednotek zmiňuje stále častěji, cesta k jejímu uskutečnění je složitá, a to z politického, vojenského i diplomatického hlediska, píše Politico.

před 4 hodinami

před 6 hodinami

Donald Trump

Spojené státy zastavily veškerou zahraniční pomoc

Spojené státy americké pozastavily veškerou zahraniční pomoc na základě interního memoranda, které bylo rozesláno úředníkům a americkým ambasádám po celém světě. Tento krok navazuje na výkonný příkaz prezidenta Trumpa, který nařídil devadesátidenní pauzu v poskytování zahraniční pomoci za účelem přezkoumání efektivity a souladu s jeho zahraničněpolitickými cíli, píše BBC.

před 7 hodinami

včera

včera

včera

John Fitzgerald Kennedy

Trump nařídil zveřejnění tajných dokumentů. Svět se dozví podrobnosti o vraždě Kennedyů

Americký prezident Donald Trump nařídil vládním úředníkům připravit plán na odtajnění dokumentů týkajících se tří nejvýznamnějších atentátů v americké historii – vražd Johna F. Kennedyho, Roberta F. Kennedyho a Martina Luthera Kinga Jr. Tento krok má potenciál odhalit nové skutečnosti o událostech, které již desítky let zůstávají předmětem spekulací a teorií.

včera

včera

Andrea Najvirtová Prohlédněte si galerii

Životy a blaho zranitelných jako prostředek politického tlaku? Fico kazí naši reputaci na Ukrajině i v zahraničí, varuje Človek v ohrození

Začátkem ledna slovenský premiér Robert Fico naznačil možnost pozastavení pomoci Ukrajině a přerušení dodávek elektrické energie v rámci odvetných opatření kvůli přerušení dodávek ruského plynu přes její území. O možných dopadech politických rozhodnutí na činnost humanitárních organizací a jejich roli v kontextu probíhajícího válečného konfliktu na Ukrajině promluvila pro EuroZprávy.cz Andrea Najvirtová, ředitelka slovenské humanitární organizace Človek v ohrození, v Česku známé jako Člověk v tísni.

včera

včera

Uprchlíci, ilustrační foto

Uvrhne Trump USA do potravinové krize? Masová deportace migrantů se mu může vymstít

Plány Donalda Trumpa na masové deportace by mohly zásadně ovlivnit potravinový systém Spojených států a přitom paradoxně zvýšit závislost na migrantech s pracovním vízem. Navzdory snaze omezit počet nelegálních přistěhovalců se totiž potravinový průmysl bez zahraniční pracovní síly neobejde. Od polí s jahodami v Kalifornii po pomerančové sady na Floridě – více než 70 % zemědělských pracovníků pochází ze zahraničí, přičemž asi 40 % z nich je v USA nelegálně. Ve zpracovatelském průmyslu tvoří přistěhovalci téměř polovinu pracovní síly, píše Politico.

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Mladá Ukrajinka o rodné zemi: Hodně lidem chybí ruka nebo oči, berou úplatky, aby měli základní životní úroveň. Místo Ruska ale raději zvolí smrt

Mladá Ukrajinka, vystupující pod pseudonymem Olena, poskytla exkluzivní rozhovor pro EuroZprávy.cz. Osmadvacetiletá studentka otevřeně popisuje dramatické odvody do armády, hluboce zakořeněnou korupci i komplikovaný vztah Ukrajinců k ruštině. Z důvodu ochrany jejího bezpečí a bezpečí její rodiny se redakce rozhodla nezveřejnit její pravé jméno.

včera

Donald Trump

Čtvrtý den Trumpovy vlády: "Zjednal pořádek" v USA, teď chce světu vládnout jako v 19. století

Donald Trump ve svém návratu na post amerického prezidenta nečekal dlouho, aby ukázal svůj vliv na globální scéně. Po prvních dnech zaměřených na domácí politiku obrátil čtvrtý den svého úřadování svou pozornost k mezinárodnímu dění. Svým vystoupením na Světovém ekonomickém fóru v Davosu vyslal jasný signál o svém odhodlání změnit tradiční roli USA ve světě, píše CNN.

včera

Telefonát s Donaldem Trumpem je jedinečný zážitek. Úředníci z Downing Street prozradili, jak je přežít

Přežití telefonátu s Donaldem Trumpem může být pro politiky složitým a jedinečným zážitkem. Britští premiéři, kteří se během Trumpova prvního období pokoušeli zvládnout jeho nevyzpytatelný styl, se museli připravit na neočekávané odbočky, vtipné poznámky a neobvyklý průběh rozhovorů. Bývalí úředníci Downing Street nyní odhalují zákulisí těchto hovorů a strategie, jak se s nimi vypořádat.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy