V USA se rozhořela nová aféra: Trump a moderátor Hannity nesdílejí pouze právníka Cohena

Washington - Americký prezident Donald Trump nesdílí s moderátorem televize Fox News Seanem Hannitym pouze svého právníka Michaela Cohena, jak v pondělí odhalil soud. Volají si brzy ráno či pozdě večer, řeší obsah Hannityho pořadu, Trumpovu frustraci z ruské kauzy či dokonce to, co by měl prezident napsat na twitter. Trump často cituje moderátora během debat se svými poradci, píše list The Washington Post (WP) s odkazem na zdroje blízké Trumpovi.

Trump, jehož nepřátelský vztah k větší části mainstreamových médií je dobře znám, se o Hannitym opakovaně pozitivně vyjádřil na veřejnosti a na konzervativní Fox News se často odvolává ve svých tweetech. Prezidentovi, který má často pocit, že na něj média útočí, poskytuje Hannity oddanost a masové publikum, což prezident hledá. Na oplátku přivádí své stoupence k Hannityho pořadu, například minulý týden, když na twitteru nabádal ke sledování dílu kritického ke zvláštnímu vyšetřovateli Robertu Muellerovi, o jehož odvolání uvažoval. Hannityho show má denně okolo tří milionů diváků.

"Prezident jej vnímá jako neskutečně chytrého a výřečného mluvčího pro svou agendu," řekl někdejší zástupce šéfa Trumpova volebního týmu David Bossie, podle něhož se oba muži začali sbližovat již během předloňské volební kampaně, kdy prý Hannity Trumpa podporoval jak osobní přítomností, tak působením na televizní obrazovce.

Fakt, že Hannity využíval služeb Trumpova právníka Cohena, vyplul na povrch během soudního líčení vztahujícího se k raziím FBI v advokátově kanceláři a bytě. Úřady při nich minulý týden pátraly po důkazech v případu údajného Trumpova sexuálního poměru s pornoherečkou Stephanií Cliffordovou. Cohen byl soudem přinucen zveřejnit jména svých dalších klientů, mezi nimiž byl i televizní novinář. Sám Hannity tvrdí, že mu Cohen několikrát poskytl konzultaci k právním otázkám.

Podle lidí blízkých prezidentovi se Trump a Hannity obvykle baví několikrát týdně a moderátor je jedním z mála lidí, kteří mají k šéfovi Bílého domu přímý přístup. Řeší spolu obsah médií, náplň Hannityho pořadu a občas se baví i o tom, co hodlá prezident napsat na twitter. Došlo dokonce i na to, že spolu hodnotili přínos jednotlivých poradců pro prezidenta. Někteří z Trumpových poradců proto označují Hannityho za neoficiálního personálního šéfa Bílého domu.

Kromě kauzy údajné spolupráce Trumpova volebního týmu s Ruskem, kterou vyšetřuje Mueller, tvoří témata rozhovorů obou mužů i Trumpova současná politická agenda. Hannity podle některých zdrojů prezidentovi doporučuje, aby se stále držel témat jako omezení přistěhovalectví či státního financování zdravotní péče, na která slyší konzervativní voliči.

Veškeré informace o vztahu obou mužů pocházejí z rozhovorů s více než desítkou jejich blízkých přátel a spolupracovníků, kteří si většinou nepřáli být jmenováni. Trump ani Hannity na žádost o komentář k tématu nereagovali.

Související

Donald Trump

Murdoch měl osobně zasahovat do vysílání Fox News o Trumpově porážce ve volbách

Americký mediální magnát Rupert Murdoch osobně dával vedení své stanice Fox News pokyny o tom, kdy a jak informovat o prohře Donalda Trumpa v prezidentských volbách v roce 2020. Napsal to dnes britský deník The Guardian v návaznosti na informace zveřejněné v rámci soudního sporu stanice Fox News se společností Dominion Voting Systems. Ta byla jedním z protagonistů konspiračních teorií o podvodech při volbách roku 2020.

Více souvisejících

FOX NEWS Sean Hannity (moderátor) Donald Trump USA (Spojené státy americké) Prezident USA Michael Cohen (právník)

Aktuálně se děje

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

WMO: Letošní počasí po sobě zanechalo stopu zkázy a zoufalství. Příští rok bude ještě horší

Letošní rok bude pravděpodobně tím nejteplejším v dějinách měření. Na okraj klimatického summitu COP28 to dnes uvedla Světová meteorologická organizace (WMO) ve své nejnovější zprávě o stavu globálního klimatu. Z ní vyplývá, že lidstvo čekají častější záplavy, požáry, vlny veder a tání ledovců, a příští rok by navíc mohl ten letošní, rekordně teplý, překonat.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj míní, že osvobodit Krym bude oproti Donbasu jednodušší

Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského bude jednodušší se opětovně zmocnit poloostrova Krym, nikoliv Donbasu. Řekl to na středečním setkání s vysokoškoláky. Zelenskyj se domnívá, že oblast Donbasu je silně militarizovaná a v části populace panují proruské nálady a postoje. 

Aktualizováno včera

Energetický regulační úřad

Rozhodnuto. ERÚ výrazně zdraží lidem regulovanou složku cen energií

V Česku výrazně vzroste výše regulované složky ceny energií, oznámil ve čtvrtek Energetický regulační úřad (ERÚ). U elektřiny půjde o nárůst o 65,7 procenta, u plynu pak o 38,8 procenta. Podle úřadu se však konečné ceny elektřiny příliš nezmění kvůli souběžnému poklesu tržních cen. V případě plynu mají ceny dokonce klesnout.

včera

včera

včera

včera

Sultan Al Jaber, prezident summitu COP28

"Historický okamžik." Státy na COP28 vytvořily fond ztrát a škod, posílají do něj stamiliony dolarů. USA a Světová banka čelí kritice

Účastníci klimatické konference COP 28 se dohodli na vytvoření fondu ztrát a škod, aby pomohli chudším zemím vypořádat se s dopady zhroucení klimatu. Podle dohody bude do fondu do roku 2030 přibývat nejméně 100 miliard dolarů ročně, rozvojové země ale uvádějí, že skutečné potřeby se již blíží 400 miliardám dolarů ročně. 

včera

včera

včera

včera

včera

Senioři, ilustrační foto

Česko stárne a vymírá. Počet důchodců podle statistiků prudce vzroste

Česká republika čelí významnému procesu stárnutí obyvatelstva. Do poloviny století by se mohl počet jedinců ve věku nad 65 let zvýšit z 2,2 milionu na 3,1 milionu, což by znamenalo nárůst podílu této skupiny z pětiny na 30 procent. Vyplývá to z informací, které představil Český statistický úřad (ČSÚ) na tiskové konferenci a na svém webu.

včera

včera

O suchý zápal plic se zajímá WHO. SZÚ sdělil, kolik případů eviduje Česko

K případům suchého zápalu plic u dětí, které se rozšířily především v Číně, se v týdnu poprvé vyjádřily i české orgány. Státní zdravotní ústav (SZÚ) ve zprávě prozradil, že počet letošních případů nemoci způsobené bakterií Mycoplasma pneumoniae je možné spočítat na prstech jedné ruky. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy