Jak se pracuje pro Hillary Clintonovou? Není to žádný med, odhaluje nová kniha

Washington – Americké prezidentské volby v roce 2016 přinesly jeden z nejpřekvapivějších výsledků za poslední půl století. Jejich velká favoritka Hillary Clintonová se prezidentkou nestala. Pozadí (nejen) její prezidentské kampaně teď odhaluje nová kniha, jež na americkém trhu vychází právě dnes.

Vypadá to, jako by se s výbušnými knihami na americkém trhu v poslední době roztrhl pytel. Po biografii bývalého ředitele FBI Jamese Comeyho dnes totiž vyšla další dlouho očekávaná kniha. Ta se zaměřuje na bývalou první dámu a neúspěšnou prezidentskou kandidátku z předloňského roku Hillary Clintonovou.

Kniha nese název Hon na Hillary a její autorkou je bývalá dlouholetá poradkyně Clintonové Amy Chozicková. Ta s bývalou první dámou prožila téměř desetiletý pracovní vztah. Podílela se zejména na jejích prezidentských kampaních v letech 2008 (Clintonová byla poražena v demokratických primárkách Barackem Obamou) a 2016 (prezidentem zvolen Donald Trump).

Kniha obsahuje některé pikantní detaily ze zákulisí. Autorka například líčí, jak velkému stresu byla Clinotová v kampani vystavena. Z knihy také vyplývá, že ne pokaždé bylo možné tento tlak zvládnout s grácií. „Poradci chápali, že díky tlaku se zkrátka občas stane, že Clintová bude ventilovat své emoce směrem k nim.“ píše v Knize Chozicková.

To se stalo například během série předvolebních debat mezi Clintonovu a Donaldem Trumpem. Poradci tehdy demokratickou kandidátku nabádali, aby do svých vystoupení přidala více autenticity. „Chcete autenticitu? Tak fajn.“ rozkřičela se prý tehdy politička a zasypala poradce sprškou nadávek, přičemž neustále zdůrazňovala, jak nechutnou osobou je Donald Trump a že by vůbec neměl být do debat vpuštěn.

Autorka také popisuje, že mezi Clintonovou a jejím týmem zela jakási mezigenerační propast, jež často komplikovala komunikaci. A to zvlášť v momentě, kdy se strategii kampaně snažil určovat kandidátčin manžel a bývalý prezident Bill Clinton. Ten navíc týmu kolem Clintonové přidělal mnoho starostí, když se kampaň musela vypořádat i s množstvím obvinění ze sexuálních útoků, jimž bývalý šéf Bílého domu čelí.

„Hlavnímu šéfovi kampaně Robbymu Mookovi bylo 36 let. Vždycky si všechno trpělivě a poctivě vyslechl. Ale cítil, že bývalý prezident je spíše pozůstatkem starých časů, brilantním taktikem ale z jiné doby.“ píše autorka. Podle ní oba manželé také těžce nesli, že bílí manuálně pracující voliči, kteří pomohli dostat Billa Clintona do Bílého domu v roce 1992, v roce 2016 přešli k republikánům. 

Související

Bill Clinton Rozhovor

Od Clintonova impeachmentu uplynulo 25 let. Aféra Lewinská vypukla spíše náhodou, naznačuje Pondělíček

Uplynulo čtvrtstoletí od začátku neúspěšného pokusu o odvolání amerického prezidenta Billa Clintona z úřadu. Impeachment zahájený 7. ledna 1999 vyvolalo odhalení Clintonova poměru s někdejší stážistkou v Bílém domě, Monikou Lewinskou. V jistém smyslu se jednalo spíše o náhodu, Clinton byl totiž původně vyšetřován kvůli údajným machinacím v aféře Whitewater, kterou opoziční Republikánská strana prezentovala jako druhý Watergate, vysvětluje Jiří Pondělíček. Historik a amerikanista z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze v rozhovoru pro EuroZprávy.cz připomíná, že i z tohoto důvodu se lhaní o mimomanželském vztahu rázem jevilo jako slabý důvod k sesazení hlavy státu, a tak celá situace namísto demokrata Clintona nakonec poškodila spíše republikány.

Více souvisejících

Hillary Clintonová Bill Clinton knihy politici prezidentská kampaň

Aktuálně se děje

před 13 minutami

před 41 minutami

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Macron varuje: Evropa může "zemřít". Je nutná robustní obrana čelící ruské agresi

Evropa by podle francouzského prezidenta mohla "zemřít", pokud si nevybuduje robustní obranu čelící ruské agresi na Ukrajině.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy