NÁZOR - Útok USA v Sýrii opětovně otevřel možnost většího vojenského konfliktu mezi nukleárními mocnostmi. Není pochyb, že ruský nukleární arzenál slouží jako hlavní odpuzovač případného vojenského konfliktu mezi USA a Ruskem. Na druhou stranu, hrozba absolutního zničení je děsivá i pro Rusko. Jaderné zbraně stranou, dokázaly by USA porazit Rusko čistě z pozice konvenční síly? Na to hledá odpověď Dan Plesch, Centre for International Studies and Diplomacy SOAS University of London.
Vojenské výdaje USA jsou největší na světě. V roce 2016 vydaly Spojené státy na armádu okolo 611 miliard dolarů. Jedná se o mnohem větší balík peněz, než kolik vydalo ostatních osm zemí s nejvyššími výdaji na armádu. Druhá Čína věnovala na armádu 215 miliard dolarů, třetí Rusko necelých 70 miliard dolarů. Kromě této trojice se v žebříčku umístila trojice evropských států – Francie, Velká Británie a Německo.
S čistě ekonomického hlediska se tedy Rusko na USA nechytají. Přes veškeré své značné vojenské výdaje se Rusko v podstatě neobstojí ani proti spojeným silám Francie a Německa, které v roce 2017 na armádu věnovaly v součtu 90 miliard dolarů, o 50% více než Rusko, přitom s mnohem menším procentuálním zastoupením HDP (u Ruska je to 5,9%). Samotná Francie má silnější lodě než Rusko, ruská baltská flotila je stejného rozsahu jako dánská a poloviny velikosti německé flotily.
USA kromě větší vojenské flotily nad Ruskem a Čínou vítězí, co se týče množství raket. Americké námořnictvo má k dispozici 4 000 raket typu Tomahawk a spolu s letectvem v současné době přebírají 5 000 konvenčních raket JASSM s rozsahem 200-600 mil. Tyto rakety jsou obtížně zachytitelné pro radar a jsou navržené tak, aby zničily vybrané cíle typu jaderných raket. Rusko a Čína nemají nic podobné kvantity nebo kvality, které by ohrozilo americkou pevninu.
Rusko může ohrozit USA nukleárními raketami, ale USA ještě před 11. zářím iniciovali program Prompt Global Strike (Okamžitý globální úder), podle něhož by měla být americká armáda schopna konvenčními zbraněmi zničit ruský systém jaderné obrany. Programu stanovuje, že Američané mohou během 60 minut zaútočit kdekoliv na Zemi.
Pokud by došlo k uskutečnění tohoto plánu, USA v prvé řadě musí být schopné zneškodit a přinejmenším „oslepit“ ruské radary. Ty jsou staré a rozpadají a proto Ruska není příliš připravené na přežití takového útoku. Nicméně, i USA jsou závislé na svých satelitech a Rusko se usilovně snaží přijít s vlastním arzenálem, schopným je vypnout.
Po zneškodnění ruských satelitních systémů přijde na řadu hlavní část operace, kterou je likvidace okolo 200 fixních a 200 mobilních raket na zemi. K tomu poslouží v hlavní míře letectvo. Ruská bombardovací letadla se datují do sovětské éry, takže pro USA nepředstavují příliš velkou hrozbu. Zato americké neviditelné stíhačky představují velký problém pro ruské letectvo.
Na moři Rusko ještě více zaostává. USA jsou připravené zničit jeho ponorky v okamžitém úderu ještě ze vzduchu. Během studené války dokázaly americké a britské ponorky zastínit svoji přítomnost před sovětskými ponorkami a nedá se očekávat, že by zrovna v této oblasti Rusové dosáhlo větších pokroků.
Úspěch jakékoliv válečné operace je v USA do značné míry determinován veřejným míněním. Plech upozorňuje na skutečnost, že zahraniční oběti mají obecně malý dopad na domácí politiku USA. Ani stovky tisíc mrtvých iráckých civilistů, kteří zemřeli následkem irácké invaze, neměli negativní politický dopad na prezidenta George W. Bushe. Dá se čekat, že taktéž by to bylo v případě útoku na Írán a KLDR, zvláště pokud by byly použity „humanitární“ zbraně. Podle výzkumu Stanford University by dokonce americká veřejnost nebyla ani proti preventivnímu použitá nukleárních zbraní, pokud by to neohrozilo USA.
Proč je Rusko hrozba?
Proč, pokud je tedy Rusko v porovnání s USA takto slabé, je stále považováno za velkou vojenskou hrozbu. Důvodem jsou stále jeho nukleární kapacity – USA musí být schopny se jich v případě preventivního úderu zbavit v několika minutách. Názorový server Bloomberg View poukazuje na odlišnou formu současného válčení, kde spíše než masivní konveční síly se ke slovu dostávají malé, agilní jednotky. Rusko je v jejich využívání velmi schopné a na rozdíl od příliš rozkročených USA si pečlivě vybírá své strategické cíle. Je schopno vést velmi levnou, ale velmi účinnou informační válku, kterou může zabránit a znehodnotit tradiční vojenské operace – syrský útok a s ním spojená kontroverze je toho důkazem.
Související
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané
USA (Spojené státy americké) , Rusko , válka , vojenský útok
Aktuálně se děje
před 26 minutami
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
před 1 hodinou
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
před 2 hodinami
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 3 hodinami
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 3 hodinami
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 4 hodinami
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 4 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 4 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 4 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 5 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 5 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 5 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 5 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 6 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 6 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 7 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 7 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 8 hodinami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 8 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 9 hodinami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.
Zdroj: Libor Novák