Jak se bránit před útoky autem? Evropa přišla s receptem na bezpečí

Toronto - Nedávné tragické události z kanadského Toronta opět ukázaly, že vražedné útoky za pomocí automobilů jsou čím dál častějším jevem. Jejich provedení je totiž snadné a pachatel si k nim nepotřebuje opatřovat žádnou zbraň, zbraní se stane jeho automobil. A právě proto je obrana proti takovým útokům složitá. Některá světová města ale přišla s receptem, jak ono riziko alespoň snížit.

Torontská ulice Yonge Street, na níž útoky proběhly, naneštěstí žádné ochranné prvky neměla. Je dlouhá, rovná, chodci nejsou od projíždějících automobilů nijak odděleni, pachatel neměl sebemenší problém dostat se s dodávkou na chodník a zase zpátky. Podobně vypadá situace ve většině velkých světových měst. A to i přesto, že podobný typ útoků známe již minimálně 4 roky.

Přesto některé státy na útoky reagovaly a podnikly bezpečnostní opatření. Velkým impulsem byly zejména útoky ve Francii z června 2016, během nichž vrah za pomocí kamiónu usmrtil 86 lidí. Francouzi do měst instalovali hrazení nebo například ocelová lana, jež mají automobilům zamezit ve vjezdu mezi chodce.

Němci zase své vánoční trhy ohradili betonovými bariérami. Británie instalovala zábrany na londýnských mostech v reakci na události z loňského roku, při kterých bylo na mostě London Bridge zavražděno 7 lidí.

Některé země zvolily kreativnější řešení. Například v Itálii se problém snaží řešit vysázením stromů na strategická místa tak, aby sloužily jako přírodní bariéry. Stadión fotbalového Arsenalu v Londýně je zase symbolicky "bráněn" dvěma obrovskými děly. Ty jednak fungují jako bariéry a zároveň odkazují na klubové logo.

Taková opatření jistě mohou být užitečná. Ale nikdy nelze města opevnit tak dokonale, aby byla možnost útoku vyloučena. Útokům, k jejichž provedení si stačí opatřit věc tak běžnou jako je automobil, nikdy nebude možné zcela předejít.

To vychází i ze samé podstaty měst, jež mimo jiné slouží jako komunikační uzly pro chodce a automobily. "Městy se pohybují milióny chodců a automobilů, často jen desítky centimetrů od sebe. Představa, že je od sebe fyzicky oddělíme, je nereálná." řekl pro server The Atlantic expert na terorismus Brian Michael Jenkins.   

Související

Více souvisejících

Terorismus Dodávka vjela do davu v Torontu (23.4.2018) doprava Násilí

Aktuálně se děje

před 3 minutami

před 15 minutami

před 35 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Joe Biden

Biden nemá nic jisté. Průzkum mezi demokraty pro něj nedopadl dobře

Bude se v listopadových prezidentských volbách v USA opakovat souboj z minula? Joe Biden to může mít nahnuté. Potvrzují to výsledky průzkumu amerického Centra pro výzkum veřejných otázek institutu NORC pro agenturu AP. Vyplývá z něj totiž, že dvě třetiny demokratů chtějí, aby Biden stáhl kandidaturu a umožnil straně vybrat jiného uchazeče o post prezidenta. 

včera

včera

včera

Armáda České Republiky

Armáda nahradí beznadějně zastaralou techniku. Nakoupí nové Tatry

Ministerstvo obrany koupí nové těžké nákladní vozy Tatra i munici pro americké vrtulníky. O zakázkách dnes ministryně obrany Jana Černochová (ODS) informovala vládu. V případě pořízení vozidel Tatra T-815 jde o rámcovou dohodu se společností Tatra Defence Systems s.r.o., u nákupu munice o smlouvu s českou firmou STV Group. 

včera

včera

Král Karel III. jmenoval Keira Starmera novým britským premiérem. (5.7.2024)

Karel III. prozradil priority Starmerovy labouristické vlády

Britský král Karel III. ve středu přednesl priority nové labouristické vlády premiéra Keira Starmera, která se chopila moci po nedávném drtivém vítězství nad konzervativci ve volbách. Starmer slibuje s ostatními členy kabinetu oživení ekonomiky či řešení nedostatku bytů a krize životních nákladů. Vláda chce také ztížit nelegální přistěhovalectví a zlepšit vztahy s Evropskou unií. 

včera

Roman Červenka, český hokejový útočník. Žurnalista Daniel Sallows z Bleacher Report označil Červenku jako sedmého nejlepšího hokejistu mimo NHL.

Hokejové Pardubice hlásí zvučnou posilu. Ze Švýcarska se vrací domů kapitán mistrů světa Červenka

Nadcházející extraligová sezóna 2024/25 nabídne tuzemským hokejovým fanouškům zajímavou podívanou. Na zdejších extraligových kluzištích se totiž bude prohánět kapitán českých mistrů světa z letošního roku, útočník Roman Červenka, jenž se tak po dlouhých osmi letech vrací ze zahraničí domů. Po návratu do Česka bude oblékat dres posledního vicemistra, tedy Pardubic. Ty tak tímto přestupem daly jasně najevo svůj záměr dokráčet tentokrát až k extraligovému titulu.

včera

včera

včera

včera

Elon Musk

Musk stěhuje své firmy v rámci USA. Vadí mu nový zákon v Kalifornii

Podnikatel a miliardář Elon Musk oznámil, že přesune sídla svých firem X a SpaceX v rámci USA z Kalifornie do Texasu. Za jeden z důvodů označil nový zákon, který v prvně jmenovaném státě zakazuje školským úřadům informovat kohokoliv včetně rodičů o rodové identitě či sexuální orientaci žáků. Upozornila na to BBC. 

včera

Evropu kritizuje, kde může. Němci jsou podle Trumpova viceprezidenta idioti, líbí se mu Orbán

Republikánský kandidát na viceprezidenta James D. Vance si při kritice evropských zemí nebere servítky. Líbí se mu snad jen orbánovské Maďarsko, německou energetickou politiku popsal jako „idiotskou“ a polskou vládu viní z autoritářství. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy