Přelomový verdikt, který změnil Ameriku: Jak si černoši vysoudili svobodu?

Washington - Psal se rok 1815 a mladá černoška jména Anna právě vyskočila z okna washingtonské taverny. Byla totiž otrokyně a před několika okamžiky byla za 5 dolarů prodána plantážníkovi ze státu Georgia. Tím by se odloučila od svého manžela a jejich čtyř dětí.

Anna si při pádu vážně poranila záda ale přežila. Její příběh zlidověl a abolicionisté (hnutí bojující proti otroctví) jej často připomínali jako symbol zavrženíhodného a nespravedlivého systému otrokářství. Pak mladá otrokyně na nějakou dobu zmizela z očí veřejnosti.

Po třinácti letech se objevila informace, že jistá Anna Williamsová organizuje petici, na jejímž základě by měla být propuštěna z otroctví. Byla to právě ona otrokyně z Washingtonu. Případ následně doputoval až k soudu u nějž Williamsová po dlouhých tahanicích uspěla a získala svobodu.

K příběhu se teď vrací američtí filmaři a na motivy příběhu o nezdolné černošské otrokyni vznikl krátký film nazvaný Anna. Za ním stojí stovky hodin mravenčí práce, během nichž autoři filmu prohledávali Národní archiv ve Washingtonu a pátrali po dokumentech, jež se pojí k jejímu soudnímu sporu.

„Začali jsme příběh skládat kousek po kousku. Je to unikátní, reálný příběh o otroctví. Vypovídá o nezlomnosti lidského ducha a touze po svobodě.“ řekl pro The Atlantic jeden z tvůrců filmu. Tvůrci chtěli nabídnout celý příběh z Anniny perspektivy. Velmi jim také záleželo na autentičnosti, takže jsou často doslovně citovány soudní dokumenty.

Film se rovněž snaží o dobovou atmosféru, takže filmaři si dali velmi záležet na veškerých detailech jako oblečení postav, jejich účesy, oděvy i architektura. Na celém filmu tak po více než 18 měsíců pracoval 9 animátorů, kteří kousek po kousku tvořili veškeré filmové scény.

Během 19. století podávali černošští otroci často žaloby, jejichž cílem bylo dosažení svobody a udělení amerického občanství. Většinou ale tyto snahy končily neúspěšně a žadatelům nebyla vyhověno. Anna Wiliamsová ale se svou žádostí nejen že uspěla, ale roku 1832 soudně vymohla i osvobození svých čtyř dětí. 

Související

Ilustrační foto

Rybářské lodi s moderními otroky se chovají na moři jinak, odhalila data ze satelitů

Rybářské lodi, které využívají oběti nucené práce, se na moři systematicky chovají jinak než ostatní plavidla. Tvrdí to nová studie, podle níž takové posádky obvykle plují dále od přístavů a pobřeží, ryby loví více hodin denně než ostatní a podnikají méně výprav, které ovšem trvají déle. Riziková plavidla podle ní využívají převážně přístavy v Africe, Asii a Jižní Americe, ačkoliv někdy plují i do Kanady, na Nový Zéland, USA a některých evropských zemí.

Více souvisejících

otroctví historie USA (Spojené státy americké) černoši soudy

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

Polsko je naším prioritním cílem, prohlásila Zacharovová

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy