Rybářské lodi s moderními otroky se chovají na moři jinak, odhalila data ze satelitů

Rybářské lodi, které využívají oběti nucené práce, se na moři systematicky chovají jinak než ostatní plavidla. Tvrdí to nová studie, podle níž takové posádky obvykle plují dále od přístavů a pobřeží, ryby loví více hodin denně než ostatní a podnikají méně výprav, které ovšem trvají déle. Riziková plavidla podle ní využívají převážně přístavy v Africe, Asii a Jižní Americe, ačkoliv někdy plují i do Kanady, na Nový Zéland, USA a některých evropských zemí.

Autoři studie při své práci využili satelitní data, strojové učení a expertízu ochránců lidských práv, napsala dnes zpravodajská a informační společnost Thomson Reuters Foundation. Výzkumníci došli k závěru, že až u 26 procent z 16.000 analyzovaných průmyslových rybářských lodí existuje vysoké riziko, že využívají nucenou práci. Přičemž na těchto "rizikových" plavidlech pracuje odhadem až 100.000 lidí, mnoho z nich jsou tudíž potenciálními oběťmi nucené práce.

"I když jsou tyto odhady šokující a ukazují na alarmující všudypřítomnost nucené práce v globálním rybaření, pravděpodobně nevystihují plný rozsah problému," uvedl Gavin McDonald z Kalifornské univerzity v Santa Barbaře, jeden z autorů studie. "Naše zjištění mohou zlepšit porozumění tomuto do velké míry skrytému problému a podpořit globální snahy v boji proti této lidské tragédii," dodal.

Mezinárodní organizace práce (ILO) odhaduje, že v roce 2016 žilo na světě 16 milionů obětí nucené práce, přičemž 11 procent z nich působilo v zemědělství, lesnictví a právě rybolovu. Rozsah využívání nucené práce na rybářských lodích však dosud není pořádně zmapován.

"Studie může pomoci odhalit rozšířené praktiky vykořisťování, obchodu s lidmi a otroctví na volném moři, které postihují statisíce rybářů na velkých industriálních rybářských lodích," podotkl Rossen Karavatchev z Mezinárodní federace pracovníků v dopravě.

Studie, kterou publikoval odborný magazín Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS), podle Thomson Reuters Foundation přispívá k rozmáhajícímu se trendu vyžívání dálkového průzkumu země v případě tématiky lidských práv. Satelitní snímky už byly použity například k odhalování nucené práce v cihelnách nebo továrnách na zpracování ryb, i při monitorování chudoby.

Související

Záď lodi Icon of the Seas naznačuje, jak děsivě monstrózní je tato největší loď světa.

Největší loď na světě už se plaví po moři. Ozvali se však ekologové

Nová největší výletní loď na světě Icon of the Seas je na své první okružní plavbě. Vyplula k ní z přístavu v Miami na americké Floridě. Loď je dlouhá 365 metrů, má 20 palub a vejde se na ni přes sedm tisíc pasažérů. Je nicméně trnem v oku ekologů, kteří se obývají ekologického dopadu jejího provozu. 

Více souvisejících

lodě, jachty, plavidla otroctví USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 31 minutami

před 54 minutami

před 1 hodinou

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 2 hodinami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 9 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 17 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Počasí do Vánoc. Meteorologové slibují až 40 centimetrů nového sněhu

Do Štědrého dne čekají Česko hned dvě epizody výraznějšího sněžení ve vyšších a horských polohách, avizuje Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na sociální síti. Sněžit bude během neděle a také v pondělí odpoledne a během noci na úterý.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy