Platí na teroristy mučení, nebo pár piv? Odborník přišel s překvapivým závěrem

NÁZOR - Případné potvrzení Giny Haspelové v čele CIA nebude dobou zprávou, konstatuje Max Boot, vojenský historik a mezinárodněpolitický analytik působící v think tanku Council on Foreign Relations. V komentáři pro server Washington Post připomíná, že poradci Bílého domu museli minulý týden Haspelové nominaci rozmlouvat, načež se toto pondělí objevil záložní plán - namísto Haspelové nominovat Susan Gordonovou, stávající zástupkyni Úřadu ředitele národního zpravodajství.

Tvrdost vůči terorismu neznamená schvalovat mučení

Pokud se tento záměr potvrdí, padne podle Boota klíčový argument pro nominaci Haspelové, za níž lobbují její kolegové ze CIA, a v obavách, že v případě jejího nezvolení by zpravodajcům mohl velet nekompetentní ideolog, například republikánský senátor Tom Cotton, který by tajnou službu zpolitizoval.

"Pokud je alternativou k Haspelové jiný zpravodajský profesionál, který není kompromitován podílem na mučení a ničení důkazů, pak je těžké si představit, proč by váhající senátoři chtěli riskovat kritiku a hlasovali pro ni. Především když by tím riskovali, že poskytnou legitimitu odporným výslechovým technikám," píše analytik. Dodává, že prezident Donald Trump naopak v opětovném rozdmýchání debaty o mučení nespatřuje nepříjemné otevření morálně citlivé otázky, ale příležitost jak primitivním způsobem plísnit demokraty za údajné sympatizování s teroristy.   

Trump v pondělí na Twitteru rádoby tvrdě vyjádřil obdiv Haspelové, která je dle jeho slov kritizována za svou tvrdost vůči teroristům, a označil ji za nejkvalifikovanější osobou, navíc ženu, kterou chtějí demokraté odstranit kvůli její nesmlouvavosti ve válce proti terorismu, poukazuje historik. "Promiňte, pane prezidente, ale můžete být tvrdý vůči terorismu a zároveň odmítat mučení," reaguje Boot.

Tuto pozici podle analytika zastává i ministr obrany Jim Mattis, který při svém potvrzovacím slyšení prohlásil: "Dejte mi krabičku cigaret a pár piv a povedu si lépe než s mučením." Trump sice neochotně Mattisův pohled přijal a mučení zakázal, ale trvá na tom, že funguje, připomíná expert.

Trump má svým způsobem pravdu, jelikož mučením lze získat informace, ale zároveň má pravdu také Mattis, jelikož tyto informace lze získat také empatickým výslechem, zdůrazňuje odborník. Dodává, že i kdyby mučení fungovalo rychleji, neznamená to, že se vyplatí, protože vždy prosákne na veřejnost a v liberálních demokraciích přináší reakci, která zpravidla převáží přínos veškerých informací získaných skrze waterboarding, stresové pozice, odpírání spánku a další nelidské techniky.

Sám Boot přitom připouští, že toto si dříve neuvědomoval a s "rozšířenými výslechovými technikami" coby prostředku ve válce s terorismem sympatizoval. Připomíná ovšem, že Francie se o kontraproduktivitě mučení přesvědčila již během alžírské války v letech 1954-1962, kdy francouzští vojáci často věšeli zajatce na dynamo zvané gégéne, které jim dávalo mučivé elektrické šoky, a byť takto získané informace pomohly k taktické porážce alžírských bojovníků za nezávislost, mučení nakonec vedlo ke ztrátě veřejné podpory nezbytné pro vítězství ve válce.

Rychlost není vše   

Podobnou zkušenost mají Spojené státy po teroristických útocích z 11. září 2001, kdy Bushova administrativa v pochopitelné panice sáhla po "rozšířených výslechových technikách" provozovaných na tzv. černých místech, konstatuje historik. Připomíná, že Haspelová jedno takové zařízení řídila v Thajsku, přičemž stále probíhá debata, zda tyto metody přinesly užitečné informace, které zmařily teroristické útoky a pomohly zabít Usámu bin Ládina.

Demokraté v senátním výboru pro zpravodajské služby sepsali obšírnou zprávu, podle které tvrdé výslechy nepřinesly žádné informace, které nebyly dostupné z jiných zdrojů, poukazuje expert. Připouští, že toto rázně odmítá CIA, jejíž bývalý náměstek ředitele Michael Morrell tvrdí, že získat uvedené informace z jiných zdrojů by trvalo dlouho a "rozšířené výslechy" přivedly zpravodajce na stopu, která by jinak mohla v množství informací zapadnout.

"Přes to všechno si myslím, že pozice CIA je přesvědčivější, což ale neznamená, že bychom měli mučit v budoucnu," deklaruje Boot. Poukazuje, že reakce na praktiky CIA a násilí v irácké věznici Abú Ghrajb poškodila americkou reputaci a posílila nepřátelskou propagandu, nehledě na to, že zapojení CIA do tak pochybného jednání morálně kompromitovalo její příslušníky, včetně Haspelové, a agentuře uškodilo, což si dobře uvědomil někdejší ředitel FBI Robert Mueller, který svým agentům nařídil, aby se nátlakových výslechů vyvarovali.

Od té doby se v USA téměř nastolil národní konsensus, že USA by neměly provozovat mučení, míní analytik. Poukazuje, že CIA, FBI a Pentagon v roce 2009 zformovaly Skupinu pro výslechy vysoce cenných zadržených, která používá povolené, zákonné, nenátlakové techniky, jež mají vést k dobrovolným výpovědím nevynucených násilím, hrozbami či sliby.

Krom odmítnutí mučení americká politická elita napříč spektrem také správně zastavila pokusy soudit zpravodajské důstojníky, kteří prováděli to, co považovali za rozkazy v souladu se zákonem, konstatuje historik. Zdůrazňuje však, že je rozdíl mezi vyhnutím se stíhání a povýšením na ředitele CIA. "Je to těsné, ale ačkoliv je mimořádně kvalifikovaná, hlasoval bych proti nominaci Haspelové, kdybych byl v senátu," přiznává Boot. Dodává, že by naopak zarputile bojovat proti Trumpovým odporným pokusům politicky těžit z obhajoby mučení.

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Donald Trump mučení vězňů Gina Haspelová (CIA) CIA

Aktuálně se děje

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu nehodlá akceptovat požadavky Hamásu, který chce konec války

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v neděli odmítl požadavek palestinského teroristického hnutí Hamás na ukončení války v Pásmu Gazy výměnou za propuštění rukojmí. Podle něj by to znamenalo, že Hamás zůstane u moci a bude nadále ohrožovat Izrael. Politický lídr Hamásu Ismáíl Haníja jej obvinil ze sabotování snah o zprostředkování dohody.

včera

Rusko, Kreml

Evropa se musí připravit na ruské sabotáže, varují tajné služby

Evropské tajné služby varují před ruskými sabotážemi napříč kontinentem, napsal prestižní deník Financial Times v neděli. Podle listu by mělo jít o žhářské útoky či akce namířené proti klíčové infrastruktuře. Moskva přitom nehodlá brát ohledy na případné oběti v řadách civilistů.

Aktualizováno včera

Volodymyr Zelenskyj

Ukrajinci poklekávají jedině k modlitbě, vzkázal Zelenskyj do Ruska

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v neděli na pravoslavné Velikonoce prohlásil, že Ukrajinci poklekávají jedině k modlitbě. V projevu vyzval spoluobčany, aby se modlili za sebe navzájem a za vojáky na frontě. Kyjev už déle než dva roky vzdoruje ruské agresi, jde o třetí velikonoční svátky během probíhající války. 

včera

Záchranáři v akci, ilustrační fotografie.

Na Nymbursku vjelo auto na chodník a srazilo několik chodců

V Kostelní Lhotě na Nymbursku došlo v neděli odpoledne k vážné nehodě. Řidič vjel se svým osobním autem na chodník, kde srazil čtyři osoby. Informace o charakteru zranění zatím nejsou známé, na místo však letěly dva záchranářské vrtulníky. 

včera

Bernard Hill jako Théoden v Pánovi prstenů.

Zemřel herec Bernard Hill, král Théoden z Pána prstenů

Velkou Británii dnes zasáhla smutná zpráva. Ve věku 79 let zemřel v neděli ráno herec Bernard Hill, který si zahrál ve dvou z těch vůbec nejúspěšnějších filmů světové kinematografie. O jeho úmrtí informovala stanice BBC.  

včera

Věra Jourová

EU se chystá sankcionovat Voice of Europe, prozradila Jourová

Evropská unie zahrne do připravovaného balíku sankcí i mediální platformu Voice of Europe, řekla eurokomisařka Věra Jourová v nedělním vydání diskuzního pořadu Otázky Václava Moravce. Česko ji na svůj národní sankční seznam zařadilo již na konci března. 

včera

včera

včera

Josef Středula

Odbory budou ještě během května protestovat proti vládním krokům

Odbory svolaly na úterý 21. května protest v Praze, oznámila Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) na webu. Zástupci zaměstnanců se chtějí vymezit proti chystaným změnám v zákoníku práce či důchodech, například proti propuštění bez udání důvodu či prodlužování věku odchodu do penze.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Jan Lipavský

Lipavský potvrdil, že Česko odvolalo velvyslance z Ruska

Vláda odvolala velvyslance Vítězslava Pivoňku z Ruska, uvedl ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) v nedělním vydání diskuzního pořadu Za pět minut dvanáct na televizi Nova. Šéf diplomacie zdůraznil, že Česko tak nebude nikdo reprezentovat na úterní inauguraci ruského prezidenta Vladimira Putina. 

včera

včera

včera

včera

včera

Zničená Ukrajina.

Ukrajině hrozí porážka kvůli váhající Evropě, tvrdí analýza z Německa

Rusko pod vedením Vladimira Putina sice ekonomicky i technicky oproti NATO ztrácí, přesto válku na Ukrajině vyhraje, domnívá se německý novinář Christoph von Marschall. Napsal to v analýze pro týdeník Focus a deník Tagesspiegel. Podle jeho názoru se může opakovat scénář z Afghánistánu, který západní spojenci v roce 2021 opustili a ponechali napospas Tálibánu. 

včera

včera

Madonna do starého železa nepatří. Brazilskou show sledoval více než milion lidí

Madonna zůstává i v 65 letech tahákem pro hudební nadšence po celém světě. Na sobotní bezplatnou show na slavné pláži Copacabana přišlo podle odhadu úřadů v Riu de Janeiro přes půldruhého milionu lidí, uvedla agentura Reuters. Koncert v Brazílii proběhl na závěr turné Celebration, které začalo loni na podzim. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy