NÁZOR - Zprávy společnosti Freedom House konstantně ukazují, že demokracie je v posledních letech celosvětově na ústupu, poukazuje editorial serveru Washington Post. Renomovaný deník dodává, že toto platí obzvláště pro jihovýchodní Asii a Euroasii, kde Čína a Rusko zřejmě přišly s funkčními modely diktatury pro 21. století.
Zoufale potřebné dobré zprávy
Masová povstání proti zkorumpovaným a autoritářským vládcům, ke kterým došlo v minulých týdnech v Arménii a Malajsii, by tedy podle washingtonského deníku měly být oslavovány jako "zoufale potřebné dobré zprávy".
Arménský parlament minulé úterý zvolil opozičního vůdce Nikolu Pašinjana premiérem, ačkoliv jeho stoupenci drží jen 9 ze 105 poslaneckých mandátů, uvádí prestižní server. Připomíná, že zákonodárce přinutily jednat statisíce lidí, kteří vyšli do ulic arménské metropole Jerevanu.
"Pašinjan neochvějně nazval své vítězství sametovou revolucí, termínem, který je anathémou ruského pro vládne Vladimira Putina," pokračuje editorial. Dodává, že Putin cítil povinnost Pašinjanovi pogratulovat, ačkoliv jeho režim Arménii dlouho držel v sevření.
O den později došlo k dalšímu šoku, když v ve volbách v Malajsii navzdory silným manipulacím ve prospěch vládnoucí strany zvítězila opoziční koalice vedená dvaadevadesátiletým bývalým premiérem a jeho vězněným koaličním partnerem, konstatuje Washington Post. Podotýká, že premiér Najib Razak, který si byl jistý, že si udrží moc navzdory obviněním z kolosální korupce, padl a země zažívá první změnu vládnoucí strany od získání nezávislosti v roce 1957.
Uvedené události podle vlivného deníku připomínají demokratické převraty v 80. a 90. letech, kdy "lidem řízené" revoluce vyháněly diktátory z jejich paláců, zatímco jiní padali po podcenění nepředvídatelnosti voleb. Dění v Arménii a Malajsii tak zajisté znepokojí vládce v sousedních zemích od Ázerbájdžánu po Thajsko, kteří si myslí, že represe vůči nevládním skupinám a nezávislým médiím může takovým zvratům zabránit, očekává americký server.
Putin má důvod k obavám
"Navzdory své zdrženlivé reakci má Putin důvod k obavám. Jakékoliv vítězství demokratické vlády v zemích bývalého Sovětského svazu nabízí příklad, jak by se mohlo změnit Rusko," píše Washington Post. Poukazuje, že dvaačtyřicetiletý Pašinjan, bývalý novinář a politický vězeň, vyvolal nepokoje, když objížděl zemi a protestoval proti pokusu bývalého prezidenta Serže Sarkisjana udržet si moc přechodem na pozici premiéra, přičemž průkopníkem tohoto postupu byl právě Putin.
Pašinjan tvrdí, že zachová vazby Arménie s Ruskem, ale jeho volání o boji s korupcí a uspořádání demokratických voleb se v jádru rozchází s putinismem, poukazuje renomovaný deník. Přiznává ovšem, že dění v Malajsii je mnohem dramatičtější.
Premiérem, který minulý čtvrtek složil přísahu, je Mahathir Mohamad, který zemi vládl v letech 1981-2003 a který zvítězil kvůli obviněním, že dosavadní předseda vlády Najiba jeho společníci rozkradli vládní investiční fond v hodnotě 4,5 miliardy dolarů (téměř 90 miliard korun), vysvětluje editorial. Přiznává, že Mahathir během své vlády nerespektoval demokratické normy, ale v uplynulých týdnech se spojil s opozičním hnutím vedeným Anwarem Ibrahimem, předním propagátorem liberální demokracie v muslimském světě.
Anwar byl dvakrát uvězněn na základě zveličených obvinění z praktikování sodomie - jednou Najibem a jednou právě Mahathirem, který mu nyní slíbil udělit milost a po dvou letech i přepuštění do pozice premiéra, připomíná Washington Post. "Pokud spolu s Pašinjanem dokážou přežít a bude se jim dařit, poskytne to záblesk naděje v této temné politické éře," uzavírá americký deník.
Související
Demokracie ve světě upadá. Napadané jsou samotné volební procesy, zní ze zprávy
Jak blízko jsme k válce? Stačí jen hodit vajgl na nesprávnou stranu barikády
demokracie , arménie , Malajsie , Nikol Pašinjan , Vladimír Putin
Aktuálně se děje
včera
RECENZE: Čarovné jablko v souboji nových vánočních pohádek obstálo
včera
Sněhová předpověď počasí. Meteorologové poskytli výhled do konce roku
včera
Britské královské rodině začaly Vánoce v kostele. Králi zazpívali hymnu
Aktualizováno včera
V Kazachstánu spadl letoun s desítkami lidí na palubě
včera
Karel III. ve vánočním projevu mluvil o svém boji s rakovinou
včera
Slováci mohou znovu vidět tajné nahrávky s Ficem z lesní chaty
včera
Může být Putin ještě více nelidský, ptá se Zelenskyj po dalším ruském útoku
včera
Současný charakter počasí v Česku setrvá, ukazuje předpověď
včera
Finsko hlásí problém s kabelem do Estonska. Může jít o sabotáž
včera
USA žijí kauzou vraždy ředitele zdravotní pojišťovny. Pachateli hrozí nejvyšší trest
včera
Hasiči stále zasahují u požáru v Bruntále, pomáhá jim těžká technika
včera
Tři princezny viděly více než dva miliony lidí. ČT zaujala nejvíce diváků
včera
Tragický vánoční požár ve Zlíně nepřežil jeden člověk
včera
V Praze vybuchla zábavní pyrotechnika v bytě. Čtyři lidé se zranili
včera
Válka na Ukrajině: Rusové masivně zaútočili na Charkov
včera
Povánoční počasí. Očekává se přechodné oteplení
24. prosince 2024 21:57
Zemřel krokodýl, který se stal filmovou hvězdou. Burt žil déle než 90 let
24. prosince 2024 20:30
RECENZE: Tři princezny jsou dalším nekonzistentním a paradoxně zpátečnickým pokusem o inovaci
24. prosince 2024 19:45
Vánoce za dob protektorátu. Jak Češi trávili svátky za nelehkých časů
Aktualizováno 24. prosince 2024 19:06
Velký požár v Bruntále: Hoří bývalé kasárny, dva hasiči se zranili
Moravskoslezští hasiči na Štědrý den od ranních hodin zasahují u velkého požáru v Bruntále. Hoří bývalé kasárny, vyhlášen byl třetí stupeň poplachu. Škoda jde do desítek milionů korun, dva hasiči utrpěli zranění. Událostí se zároveň zabývá policie.
Zdroj: Jan Hrabě