Temná politická éra? Putinova klatba přichází, zní z USA

NÁZOR - Zprávy společnosti Freedom House konstantně ukazují, že demokracie je v posledních letech celosvětově na ústupu, poukazuje editorial serveru Washington Post. Renomovaný deník dodává, že toto platí obzvláště pro jihovýchodní Asii a Euroasii, kde Čína a Rusko zřejmě přišly s funkčními modely diktatury pro 21. století.

Zoufale potřebné dobré zprávy

Masová povstání proti zkorumpovaným a autoritářským vládcům, ke kterým došlo v minulých týdnech v Arménii a Malajsii, by tedy podle washingtonského deníku měly být oslavovány jako "zoufale potřebné dobré zprávy".

Arménský parlament minulé úterý zvolil opozičního vůdce Nikolu Pašinjana premiérem, ačkoliv jeho stoupenci drží jen 9 ze 105 poslaneckých mandátů, uvádí prestižní server. Připomíná, že zákonodárce přinutily jednat statisíce lidí, kteří vyšli do ulic arménské metropole Jerevanu.

"Pašinjan neochvějně nazval své vítězství sametovou revolucí, termínem, který je anathémou ruského pro vládne Vladimira Putina," pokračuje editorial. Dodává, že Putin cítil povinnost Pašinjanovi pogratulovat, ačkoliv jeho režim Arménii dlouho držel v sevření.

O den později došlo k dalšímu šoku, když v ve volbách v Malajsii navzdory silným manipulacím ve prospěch vládnoucí strany zvítězila opoziční koalice vedená dvaadevadesátiletým bývalým premiérem a jeho vězněným koaličním partnerem, konstatuje Washington Post. Podotýká, že premiér Najib Razak, který si byl jistý, že si udrží moc navzdory obviněním z kolosální korupce, padl a země zažívá první změnu vládnoucí strany od získání nezávislosti v roce 1957.     

Uvedené události podle vlivného deníku připomínají demokratické převraty v 80. a 90. letech, kdy "lidem řízené" revoluce vyháněly diktátory z jejich paláců, zatímco jiní padali po podcenění nepředvídatelnosti voleb. Dění v Arménii a Malajsii tak zajisté znepokojí vládce v sousedních zemích od Ázerbájdžánu po Thajsko, kteří si myslí, že represe vůči nevládním skupinám a nezávislým médiím může takovým zvratům zabránit, očekává americký server.  

Putin má důvod k obavám

"Navzdory své zdrženlivé reakci má Putin důvod k obavám. Jakékoliv vítězství demokratické vlády v zemích bývalého Sovětského svazu nabízí příklad, jak by se mohlo změnit Rusko," píše Washington Post. Poukazuje, že dvaačtyřicetiletý Pašinjan, bývalý novinář a politický vězeň, vyvolal nepokoje, když objížděl zemi a protestoval proti pokusu bývalého prezidenta Serže Sarkisjana udržet si moc přechodem na pozici premiéra, přičemž průkopníkem tohoto postupu byl právě Putin.

Pašinjan tvrdí, že zachová vazby Arménie s Ruskem, ale jeho volání o boji s korupcí a uspořádání demokratických voleb se v jádru rozchází s putinismem, poukazuje renomovaný deník. Přiznává ovšem, že dění v Malajsii je mnohem dramatičtější.

Premiérem, který minulý čtvrtek složil přísahu, je Mahathir Mohamad, který zemi vládl v letech 1981-2003 a který zvítězil kvůli obviněním, že dosavadní předseda vlády Najiba jeho společníci rozkradli vládní investiční fond v hodnotě 4,5 miliardy dolarů (téměř 90 miliard korun), vysvětluje editorial. Přiznává, že Mahathir během své vlády nerespektoval demokratické normy, ale v uplynulých týdnech se spojil s opozičním hnutím vedeným Anwarem Ibrahimem, předním propagátorem liberální demokracie v muslimském světě.  

Anwar byl dvakrát uvězněn na základě zveličených obvinění z praktikování sodomie - jednou Najibem a jednou právě Mahathirem, který mu nyní slíbil udělit milost a po dvou letech i přepuštění do pozice premiéra, připomíná Washington Post. "Pokud spolu s Pašinjanem dokážou přežít a bude se jim dařit, poskytne to záblesk naděje v této temné politické éře," uzavírá americký deník.

Související

Volby, ilustrační fotografie.

Demokracie ve světě upadá. Napadané jsou samotné volební procesy, zní ze zprávy

Globální pokles volební účasti a narůstající zpochybňování volebních výsledků ohrožují důvěryhodnost demokracie. Podle nového reportu volební účast klesla za posledních 15 let o deset procent a téměř polovina světových demokracií čelí zhoršování klíčových ukazatelů. Nejvíce napadané jsou přitom samotné volební procesy, včetně sčítání hlasů. Dále rostou rizika, jako je polarizace či autoritářství, která zasahují demokracie na celém světě.
Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory. Komentář

Jak blízko jsme k válce? Stačí jen hodit vajgl na nesprávnou stranu barikády

Napětí mezi Ruskem a Západem by se dalo krájet; mnozí hovoří o nové studené válce, jiní o blížící se třetí světové válce. Jak málo ale může chybět k fatálnímu ozbrojenému konfliktu? Na to bychom už potřebovali věšteckou kouli. Rusko připravilo už tolik červených linií, že je nelze spočítat, a nikdo si nemůže být jistý tím, která bude tou poslední, co Moskvu k útoku skutečně vyprovokuje. 

Více souvisejících

demokracie arménie Malajsie Nikol Pašinjan Vladimír Putin

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy