Historická návštěva: Johnson uctil v Argentině památku padlých z války o Falklandy

Buenos Aires - Britský ministr zahraničí Boris Johnson v neděli v argentinské metropoli uctil památku vojáků, kteří padli ve válce o Falklandské ostrovy v roce 1982. Johnson se tak stal teprve druhým vysokým představitelem Británie, který navštívil památník věnovaný argentinským vojákům padlým v britsko-argentinském konfliktu. Informoval o tom dnes argentinský deník Clarín. Johnson je prvním britským ministrem zahraničí na návštěvě Argentiny od roku 1993.

"Je mi ctí spolu s (argentinským) ministrem zahraničí (Jorgem) Fauriem položit květiny k památníku padlých a připomenout všechny, kteří zemřeli v konfliktu o Falklandské ostrovy," řekl po návštěvě památníku šéf britské diplomacie. Památník je věnován pouze argentinským obětem, Johnson ale připomněl památku padlých z obou válečných táborů.

Podle deníku Clarín se u tohoto památníku v Buenos Aires připomínajícímu oběti konfliktu o souostroví v samém cípu jižního Atlantiku poklonil také britský princ Charles v roce 1999.

Boje o Falklandy (v hispanoamerickém světě nazývané Malvíny) vypukly v dubnu 1982 poté, co je obsadil argentinský diktátor Leopold Galtieri, a skončily v červnu téhož roku vítězstvím Británie. Zemřelo při nich 255 Britů a 649 Argentinců. Konflikt o nehostinné ostrovy, v jejichž blízkosti se nacházejí ložiska ropy, byl největším nasazením britského válečného námořnictva od druhé světové války.

Argentina a Británie vedou o souostroví o rozloze zhruba 12.000 kilometrů čtverečních spor už skoro 200 let. Po vzniku nezávislé Argentiny začátkem 19. století připadly ostrovy novému státu, ale už v roce 1833 je kolonizovali Britové, kteří je zřejmě koncem 16. století objevili. Argentina se však nevzdávala a hned na prvním zasedání OSN v roce 1946 vznesla požadavek na jejich vrácení z titulu "dědického práva" na španělské kolonie.

Johnson je v Argentině u příležitosti schůzky ministrů zahraničí skupiny velkých světových ekonomik G20, má mít ale i bilaterální jednání s argentinským prezidentem Mauriciem Macrim. S ním se zná ještě z doby, kdy byl Johnson starostou Londýna a Macri starostou Buenos Aires.

Podle deníku The Guardian přijel Johnson do Argentiny také podpořit vztahy s tímto regionem v souvislosti s odchodem Británie z Evropské unie. "Těším se na novou kapitolou v našich vztazích a boom obchodní spolupráce, až Británie opustí EU," řekl Johnson v neděli v Buenos Aires. O víkendu navštívil Johnson jako první britský ministr zahraničí po půlstoletí Peru. Z Argentiny odletí šéf britské diplomacie do Chile.

Související

Více souvisejících

Boris Johnson argentina Falklandy Velká Británie

Aktuálně se děje

před 59 minutami

včera

včera

včera

Hackeři, ilustrační foto

Hackeři nabourali web KGB, zveřejnili nabídky na spolupráci z Česka

Hackeři, sympatizující s opozicí vůči běloruskému prezidentu Alexandru Lukašenkovi, úspěšně pronikli na server tajné politické policie KGB a zveřejnili online 40 000 udání, včetně nabídek dobrovolné spolupráce, a to i od Bělorusů žijících v zahraničí, včetně Česka.

včera

Satelit, ilustrační foto

Estonsko obvinilo Rusko z rušení GPS signálů

Estonsko obvinilo Rusko z porušování mezinárodních pravidel ohledně vzdušného prostoru tím, že ruší signály navigačního systému GPS. Estonský ministr zahraničí Margus Tsahkna plánuje tuto záležitost projednat se svými partnery v NATO a Evropské unii. Informuje o tom agentura Reuters.

včera

včera

včera

Pálení čarodějnic

Pálení čarodějnic dříve a dnes. Jak se změnil tento zvyk napříč historií?

Poslední dubnovou noc nazývali naši předci nocí Filipojakubskou a spojovali ji s mnohými pověrami a zvyky, které převážně souvisely s lidovou vírou v existenci čarodějnic. Proto se také později začalo v souvislosti s 30. dubnem hovořit o pálení čarodějnic. Jak se podoba lidového svátku během historie proměnila? 

včera

Evropská Unie

Další odchod z EU? Šance jsou malé, neodejde Polsko ani Maďarsko

Odborníci z Polska vyjádřili názor, že pravděpodobnost tzv. polexitu, tedy vystoupení Polska z Evropské unie, je velmi nízká. Tento postoj zazněl v úterý, krátce před oslavami 20. výročí vstupu země do EU, informuje agentura PAP. Podobně nízká je i šance na vystoupení Maďarska.

včera

Donald Trump

Trump dostal u soudu tučnou pokutu za veřejné vyjadřování

Exprezident Spojených států Donald Trump dostal pokutu ve výši 9 000 dolarů (přibližně 211 000 Kč) za opakované porušování nařízení, které mu zakazovalo veřejně komentovat svědky, porotce a další osoby spojené s jeho soudním procesem týkajícím se údajných plateb pornoherečce za mlčenlivost.

včera

Charles Michel, Summit skupiny G7, Hirošima, Japonsko, 19.–21. května 2023

Před 20 lety se EU masivně rozšířila. Michel naznačil, kdy dojde k dalšímu přijímání států

Přijetí deseti států do EU v roce 2004 symbolizovalo odstranění železné opony a překonání historického dělení Evropy. Německý prezident Frank-Walter Steinmeier zdůraznil v úterý na konferenci "20 let Česka v EU" na Pražském hradě, že to byl zásadní průlom. Připomněl, že i tehdy existovaly obavy, zda EU bude schopna zvládnout výzvy spojené s takto rozsáhlým rozšířením.  

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie

Muž s mečem zaútočil na lidi v Londýně

Muž zaútočil s autem a mečem na lidi na severovýchodním předměstí Londýna. Uvedla to v úterý místní policie, která podezřelého zadržela. Se zraněními bylo hospitalizováno v Hainaultu pět osob, informuje BBC.

včera

včera

včera

včera

Statisíce lidí přijdou o práci, milion míst změní digitalizace, varuje Jurečka

V následujících sedmi až osmi letech v Česku přijde o práci 300 000 lidí a další milion pracovních míst se výrazně změní kvůli digitalizaci.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy