Každodenní příval dezinformací? Ruské trollí farmy nikdy nespí, ovlivňují mínění po celém světě

Sankt Petěrburg/Washington, D. C. - Když narazíte na články, na nově založeném mediálním serveru USAReally.com, může se vám zpočátku zdát, že jste dostali na typický podvodný web, který pouze vykrádá zprávy z jiných solidnějších zdrojů, a vydává je za své. Ti pozornější si ale všimnou ještě důležitější věci, a to absence jakýchkoli reklam a inzerátů, které by je podporovaly. O tom, kdo tyto pochybné servery, financuje, se pokusil informovat server Bellingcat.com

Ve skutečnosti je USA Really totiž nejnovější pobočkou nechvalně známé ruské trollí farmy ze Sankt Petěrburgu, skryté pod názvem Olgino (severozápadní distrikt Sankt Petěrburgu, kde se usídlila jedna z nejstarších firem tohoto typu), Savushkina (55 Savushkina, adresa kancelářské budovy, v níž taktéž sídlí jedna z továren trollů) a IRA - Agentura pro výzkum internetu.

A právě zde je zdroj, z něhož je USA Really, který by nemohl v amerických podmínkách přežít, financovaný. O kvalitě obsahu USA Really, který přebírá články z jiných webů, aby budil zdánlivý dojem solidnosti, a aby se zakryly buď lživé, případně poloopravdivé informace, jež šíří, netřeba diskutovat.

Ruský původ

Dlouhou dobu neexistoval žádný spolehlivý důkaz vazeb mezi USA Really a trollí farmou ze Sankt Petěrburgu, byť se o tom spekulovalo. Teprve až v dubnu se podařilo investigativnímu novináři Lawrenci Alexanderovi získat jasné a spolehlivé důkazy, které to potvrdily. 

Lawrence totiž provedl velmi rychlý průzkum evidence informačních serverů v registru WHOIS, v nichž našel bližší informace o ruském muži, žijícím v Sankt Petěrburgu, jehož firma FAN - Federální zpravodajská agentura, která je taktéž součástí tohoto vzájemně propleteného řetězce továren na trolly, nebo také trollích farem.

Tematická selekce

Server USA Really publikoval svůj první článek 21. května, v němž předvídal vývoj míry kriminality v USA. Podle těchto údajných prognóz měla od tohoto data, až do 7. června výrazně narůst. Cílem ruských trollů bylo vytvořit lživý obraz Spojených států, coby země s vysokou kriminalitou a neschopností tamní justice s ní bojovat.

Jednalo se o reakci na střelbu v americké škole. Pozornější čtenář si ale mohl jasně všimnout špatné gramatiky, včetně chybně použitých, případně vůbec nepoužitých apostrofů, určitých a neurčitých členů, už v nadpisu. Autor článku zřejmě nepovažoval vzhledem ke skupině odběratelů těchto dezinformací za důležité jej před publikací zkontrolovat. 

Když si to vztáhneme například i k českému prostředí, tak s něčím podobným se můžeme setkat i my. Dezinformační weby mívají taktéž často špatnou gramatiku, včetně hrubých pravopisných chyb. O dopise SPD Tomia Okamury britské premiérce, v němž byla předsedkyně vlády Jejího veličenstva například oslovená jako "paní premiérová" nemluvě.

Lži a polopravdy

Svým způsobem by se dalo nad USA Really mávnout rukou. Jedná se přeci jenom o jeden z několika dezinformačních webů působících na území USA, který ale nikdy nespí, neboť je schopen publikovat 16 článků denně. Ani jeden z nich však neposkytuje informace, které by nebyly lživé, nebo minimálně polopravdivé.

To, co by nás ale mělo znepokojovat, je fakt, že ovlivňuje mínění amerických občanů, a to například směrem k podpoře Donalda Trumpa proti Hillary Clintonové. Spousta těchto falešných zpráv měla velkou odezvu na sociálních sítích. O zneužití identity uživatelů Facebooku společností Cambridge Analytica pro podporu prezidentské kampaně Donalda Trumpa nemluvě.

Související

Více souvisejících

Rusko Boj proti dezinformacím a fake news trolling

Aktuálně se děje

před 7 minutami

před 10 minutami

před 20 minutami

před 38 minutami

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 3 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy