Rakovina z herbicidu? Firma Monsanto má školníkovi zaplatit 289 milionů dolarů

San Francisco - Biotechnologická společnost Monsanto musí zaplatit odškodné 289 milionů dolarů (6,5 miliardy korun). Amerického výrobce osiv, hnojiv a pesticidů žaloval školní správce Dewayne Johnson, protože mu prý populární herbicid Roundup přivodil rakovinu. Panují obavy, že přijde smršť dalších procesů.

Případ je první ze stovek žalob týkajících se výrobku Roundup a jeho údajné souvislosti s non-Hodgkinovými lymfomy, který se dostal před soudní porotu. Ta v pátek po třech dnech rokování dospěla k závěru, že herbicid "značně" přispěl k mužově rakovině a že výrobce měl o potenciálních rizicích informovat varovnou etiketou.

Porota vyhověla požadavku poškozeného na náhradu škody částkou 39 milionů dolarů a Monsanto vyměřila dalších 250 milionů dolarů jako trestné odškodné.

Johnson používal Roundup, jehož hlavní aktivní složkou je glyfosát, při práci jako školní správce někdy až 30krát do roka. Jeho právníci vylíčili, že přípravkem postřikoval rostliny z velké nádrže připevněné na vozidle. Při silných větrech se mu prý chemikálie dostávala do obličeje a jednou, když mu praskla hadička, pokryl herbicid celé Johnsonovo tělo.

Právník Brent Wisner uvedl, že Johnson si poté, co se mu na těle objevila vyrážka, přečetl etiketu na balení a dokonce kontaktoval Monsanto, ale nebyl varován před nebezpečím vzniku rakoviny. Non-Hodgkinův lymfom mu byl diagnostikován v roce 2014 ve věku 42 let. Rakovina je u něj nyní v konečném stadiu, napsala agentura AFP. 

"Chceme vyjádřit soucit s panem Johnsonem a jeho rodinou," uvedla v prohlášení firma Monsanto. "Dnešní rozhodnutí nic nemění na faktu, že 800 vědeckých studií a závěry americké Agentury pro ochranu životního prostředí (EPA) dokládají skutečnost, že glyfosát nezpůsobuje rakovinu," stojí dále v prohlášení. Firma se proti pátečnímu rozsudku odvolá.

Herbicid Roundup uvedl Monsanto na trh už v roce 1974. Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny (IARC), která je součástí WHO, v roce 2015 dospěla k závěru, že glyfosát je karcinogenní. Americká EPA naopak zastává stanovisko, že aktivní složka látky Roundup nepředstavuje pro člověka nebezpečí.

Německý konglomerát Bayer, který koupil Monsanto v červnu za 63 miliard dolarů (1,4 bilionu Kč), uvedl, že přípravek Roundup je bezpečný. "Na základě vědeckých důkazů, ověřování provedenému ve světovém měřítku a na základě desítek let praktických zkušeností s využíváním glyfosátů se Bayer domnívá, že je glyfosát bezpečný a není karcinogenní," sdělil mluvčí firmy. Výrok soudu podle něj "odporuje vědeckým závěrům, podle nichž mezi Johnsonovou nemocí a používáním glyfosátů neexistuje žádná spojitost". 

Související

Ilustrační foto

Vyvolává Roundup rakovinu? Firma Bayer chce jednou provždy vyřešit tisíce žalob

Německý chemický a farmaceutický koncern Bayer chce urovnat spory o škodlivé účinky herbicidu Roundup částkou deset miliard dolarů (přes 227 miliard Kč). S odvoláním na informované zdroje to dnes uvedla agentura Bloomberg. Bayer kauzu sdělil po převzetí firmy Monsanto, která je výrobcem tohoto herbicidu. Navrhovaná částka by měla jednou provždy vyřešit desítky tisíc žalob, kterým Bayer za účinky herbicidu v USA čelí.

Více souvisejících

Roundup (herbicid) rakovina odškodnění USA (Spojené státy americké) Monsanto

Aktuálně se děje

před 39 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

před 2 hodinami

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

před 3 hodinami

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

před 5 hodinami

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

před 5 hodinami

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

před 9 hodinami

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

včera

Max Verstappen deklasoval konkurenci v těžkých brazilských podmínkách

Náročné deštivé podmínky v São Paulu vytvořily dramatickou závodní podívanou. Max Verstappen zvítězil po fantastické jízdě z 17. pozice, když využil příležitostí, které mu počasí nabídlo. O další překvapení se postaral tým Alpine, který obsadil druhé a třetí místo.

Zdroj: Adam Skála

Další zprávy