Venezuelu zachvátila další vlna protestů. Maduro zemi ruinuje, hyperinflace milion procent

Caracas - Venezuelská opozice v sobotu zorganizovala několik demonstrací proti nejnovějším ekonomickým opatřením autoritářské vlády socialistického prezidenta Nicoláse Madura. Země je už několik let v hluboké krizi, za čtyři roky uteklo za hranice 2,3 milionu lidí.

"Vláda i nadále potírá soukromé podnikání, obchodníky a násilím reguluje ceny, když problém je někde jinde - v zemi se nic nevyrábí," řekl v centru Caracasu opoziční poslanec Juan Andrés Mejía. Také na řadě míst venezuelského státu Miranda na severu země se v sobotu konaly protesty proti přerušeným dodávkám energie a vody, které tam trvají i několik dní po sobě a už řadu měsíců.

Venezuelská vláda tento týden kvůli hyperinflaci, která podle odhadu Mezinárodního měnového fondu koncem roku dosáhne milion procent, zavedla nové bankovky, na nichž škrtla pět nul. Maduro oznámil zvýšení minimální mzdy o více než 3000 procent a zvýšení cen benzinu na mezinárodní úroveň. Kritici těchto plánů se ale domnívají, že situaci v zemi to jen zhorší.

Vláda také stanoví ceny základního zboží a potravin a obchodníky, kteří je nedodržují, trestně stíhá. Na dodržování nových opatření mají dohlížet tisíce úředníků i policistů v celé zemi. 

Exodus Venezuelanů způsobuje napětí v zemích regionu, zejména v sousední Brazílii a Kolumbii, ale také v Ekvádoru a Peru.

Peru od půlnoci z pátku na sobotu zpřísnilo požadavky na vstup do země, kde už je na 350.000 venezuelských migrantů. Nově pustí Venezuelany do země jen s pasem, dosud mohli vstoupit na jakýkoli doklad totožnosti. Podobné opatření zavedly už před týdnem ekvádorské imigrační úřady, které ho ale v pátek z rozhodnutí místního soudu musely na 45 dní zrušit.

Venezuelská opozice viní z ekonomické krize hospodářskou politiku socialistické vlády. Maduro tvrdí, že za krizi může opozice a kapitalistické síly z USA či Kolumbie, které se tak snaží jeho vládu svrhnout. Dnes obvinil místopředseda venezuelské vládní strany Diosdado Cabello opozici a sousední země i z toho, že nutí Venezuelce k emigraci, aby to pak mohly využít ve "své protivládní kampani".

Související

Venezuela, ilustrační foto

Ve Venezuele se šíří protesty. Lidé mají hlad, vyrabovali obchody i hotel

Nejméně jednu oběť a desítky zraněných si v minulých dnech vyžádaly ve Venezuele narůstající protivládní protesty kvůli stále se zhoršující ekonomické situaci obyvatel. Demonstrace, na nichž lidé nosí transparenty s nápisem "Máme hlad", provází někde také rabování obchodů, na ostrově Margarita místní o víkendu vyrabovali luxusní hotel, informoval v pondělí server BBC. Ve Venezuele je už několik let nedostatek léků, potravin i benzínu, lidé často nemají ani elektřinu a pitnou vodu.
Venezuela, ilustrační foto

Analytici odhalují tajemství protestů v Jižní Americe

Vlna protestů, která letos zasáhla řadu zemí Latinské Ameriky, je důsledkem dlouhodobé neochoty vlád naslouchat lidu i dřívějšího vytváření umělé reality dobrými makroekonomickými výsledky. Uvedla to tento týden v rozhovoru s kolumbijským deníkem El Espectador Marta Lagosová, šéfka organizace Latinobarómetro, která provádí průzkumy veřejného mínění. A ač rozbušky demonstrací byly různé, jejich společným faktorem je podle Lagosové sociální nerovnost, nedůvěra lidí v instituce a vysoká míra korupce.

Více souvisejících

Demonstrace ve Venezuele Venezuela Nicolas Maduro

Aktuálně se děje

před 56 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 4 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy