Monica Lewinská nezvládla rozhovor v televizi, utekla po první otázce +VIDEO

Jeruzalém - Bývalá stážistka v Bílém domě Monica Lewinská odešla po první otázce z rozhovoru, který si s ní sjednala izraelská televize. Zdůvodnila to tím, že jí byla položena nepřijatelná otázka týkající se někdejšího amerického prezidenta Billa Clintona, s nímž měla koncem 90. let poměr. Izraelská televize dnes oznámila, že dohodnuté podmínky interview otázkou neporušila.

Aféra s Lewinskou stála Clintona málem funkci. Dnes pětačtyřicetiletá Lewinská přijela do Jeruzaléma na konferenci zaměřenou na téma nebezpečí sociálních médií.

Rozhovor s televizí měla sjednaný na pondělí. Po první otázce, zda stále čeká na Clintonovu osobní omluvu, se zvedla a odešla z pódia. "Omlouvám se, nedokážu to," stačila říct.

Clinton v červnu v rozhovoru s americkou NBC dostal otázku, zda nemá pocit, že Lewinské dluží omluvu. "Ne, nikdy jsem s ní nemluvil, ale na veřejnosti jsem při několika příležitostech řekl, že toho lituji," odpověděl.

Lewinská se k přerušeném rozhovoru s televizí vrátila na twitteru. "Byly jasné hranice, o čem budeme a nebudeme mluvit. Tu otázku, kterou mi moderátorka položila, mi měla dát, když jsme se sešly den předtím. Řekla jsem, že to bylo mimo dohodnuté podmínky. Odešla jsem, protože pro ženy je nesmírně důležité hájit se a nedovolit jiným získat kontrolu nad jejich příběhem," napsala Lewinská.

Izraelská vysílací společnost, která rozhovor i moderátorku financovala, tvrdí, že byly dodrženy všechny dohodnuté podmínky podle přání Lewinské. "Myslíme si, že otázka, která padla, byla legitimní a zdvořilá a že nepřekročila dohodu," sdělila společnost v prohlášení. Poděkovala v něm také Lewinské za její vystoupení na konferenci a popřála jí vše nejlepší.

O vztahu s Clintonem se Lewinská poprvé veřejně vyjádřila v roce 2014. Napsala tehdy, že to byl vztah dvou dospělých lidí a že nešlo o zneužití. Dodala ale také, že ji její tehdejší šéf využil. O aféře se začalo mluvit v roce 1998, kdy už Lewinská v Bílém domě dva roky nebyla. Věc vyústila v ústavní žalobu vůči Clintonovi, který jako druhý prezident v dějinách USA čelil procesu případného odvolání z funkce hlavy státu. Ve funkci se nakonec udržel, potrestán byl symbolicky pětiletým zákazem právní praxe a pokutou 25.000 dolarů.

Související

Bill Clinton Rozhovor

Od Clintonova impeachmentu uplynulo 25 let. Aféra Lewinská vypukla spíše náhodou, naznačuje Pondělíček

Uplynulo čtvrtstoletí od začátku neúspěšného pokusu o odvolání amerického prezidenta Billa Clintona z úřadu. Impeachment zahájený 7. ledna 1999 vyvolalo odhalení Clintonova poměru s někdejší stážistkou v Bílém domě, Monikou Lewinskou. V jistém smyslu se jednalo spíše o náhodu, Clinton byl totiž původně vyšetřován kvůli údajným machinacím v aféře Whitewater, kterou opoziční Republikánská strana prezentovala jako druhý Watergate, vysvětluje Jiří Pondělíček. Historik a amerikanista z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze v rozhovoru pro EuroZprávy.cz připomíná, že i z tohoto důvodu se lhaní o mimomanželském vztahu rázem jevilo jako slabý důvod k sesazení hlavy státu, a tak celá situace namísto demokrata Clintona nakonec poškodila spíše republikány.

Více souvisejících

Monika Lewinská Izrael Bill Clinton

Aktuálně se děje

před 25 minutami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Mezinárodní trestní soud chce vydat zatykač na Netanjahua

Podle několika izraelských médií se Izrael a Spojené státy snaží diplomatickými prostředky zabránit Mezinárodnímu trestnímu soudu (ICC) ve vydání zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a několik dalších izraelských představitelů. Informoval o tom dnes zpravodajský web The Times of Israel.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 12 hodinami

před 13 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy