Monica Lewinská nezvládla rozhovor v televizi, utekla po první otázce +VIDEO

Jeruzalém - Bývalá stážistka v Bílém domě Monica Lewinská odešla po první otázce z rozhovoru, který si s ní sjednala izraelská televize. Zdůvodnila to tím, že jí byla položena nepřijatelná otázka týkající se někdejšího amerického prezidenta Billa Clintona, s nímž měla koncem 90. let poměr. Izraelská televize dnes oznámila, že dohodnuté podmínky interview otázkou neporušila.

Aféra s Lewinskou stála Clintona málem funkci. Dnes pětačtyřicetiletá Lewinská přijela do Jeruzaléma na konferenci zaměřenou na téma nebezpečí sociálních médií.

Rozhovor s televizí měla sjednaný na pondělí. Po první otázce, zda stále čeká na Clintonovu osobní omluvu, se zvedla a odešla z pódia. "Omlouvám se, nedokážu to," stačila říct.

Clinton v červnu v rozhovoru s americkou NBC dostal otázku, zda nemá pocit, že Lewinské dluží omluvu. "Ne, nikdy jsem s ní nemluvil, ale na veřejnosti jsem při několika příležitostech řekl, že toho lituji," odpověděl.

Lewinská se k přerušeném rozhovoru s televizí vrátila na twitteru. "Byly jasné hranice, o čem budeme a nebudeme mluvit. Tu otázku, kterou mi moderátorka položila, mi měla dát, když jsme se sešly den předtím. Řekla jsem, že to bylo mimo dohodnuté podmínky. Odešla jsem, protože pro ženy je nesmírně důležité hájit se a nedovolit jiným získat kontrolu nad jejich příběhem," napsala Lewinská.

Izraelská vysílací společnost, která rozhovor i moderátorku financovala, tvrdí, že byly dodrženy všechny dohodnuté podmínky podle přání Lewinské. "Myslíme si, že otázka, která padla, byla legitimní a zdvořilá a že nepřekročila dohodu," sdělila společnost v prohlášení. Poděkovala v něm také Lewinské za její vystoupení na konferenci a popřála jí vše nejlepší.

O vztahu s Clintonem se Lewinská poprvé veřejně vyjádřila v roce 2014. Napsala tehdy, že to byl vztah dvou dospělých lidí a že nešlo o zneužití. Dodala ale také, že ji její tehdejší šéf využil. O aféře se začalo mluvit v roce 1998, kdy už Lewinská v Bílém domě dva roky nebyla. Věc vyústila v ústavní žalobu vůči Clintonovi, který jako druhý prezident v dějinách USA čelil procesu případného odvolání z funkce hlavy státu. Ve funkci se nakonec udržel, potrestán byl symbolicky pětiletým zákazem právní praxe a pokutou 25.000 dolarů.

Související

Bill Clinton Rozhovor

Od Clintonova impeachmentu uplynulo 25 let. Aféra Lewinská vypukla spíše náhodou, naznačuje Pondělíček

Uplynulo čtvrtstoletí od začátku neúspěšného pokusu o odvolání amerického prezidenta Billa Clintona z úřadu. Impeachment zahájený 7. ledna 1999 vyvolalo odhalení Clintonova poměru s někdejší stážistkou v Bílém domě, Monikou Lewinskou. V jistém smyslu se jednalo spíše o náhodu, Clinton byl totiž původně vyšetřován kvůli údajným machinacím v aféře Whitewater, kterou opoziční Republikánská strana prezentovala jako druhý Watergate, vysvětluje Jiří Pondělíček. Historik a amerikanista z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze v rozhovoru pro EuroZprávy.cz připomíná, že i z tohoto důvodu se lhaní o mimomanželském vztahu rázem jevilo jako slabý důvod k sesazení hlavy státu, a tak celá situace namísto demokrata Clintona nakonec poškodila spíše republikány.

Více souvisejících

Monika Lewinská Izrael Bill Clinton

Aktuálně se děje

před 59 minutami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Finsko, ilustrační fotografie.

Finsko hlásí problém s kabelem do Estonska. Může jít o sabotáž

Elektrická síť mezi Finskem a Estonskem přes podmořské spojení Estlink 2 je v tuto chvíli přerušena. Informoval o tom server Yle. Zodpovědná společnost Fingrid v prohlášení uvedla, že příčina poruchy je předmětem vyšetřování. Nelze přitom vyloučit sabotáž. 

před 4 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

Letoun, který havaroval v Kazachstánu, jen krátce před pádem.

V Kazachstánu spadl letoun s desítkami lidí na palubě

V Kazachstánu havaroval dopravní letoun Embraer ázerbajdžánských aerolinek se zhruba sedmi desítkami lidí na palubě. Stroj začal po pádu hořet. Podle dostupných informací přežilo havárii nejméně 30 osob. Příčina nehody není v tuto chvíli známá. 

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 11 hodinami

Zimní počasí, ilustrační fotografie.

Povánoční počasí. Očekává se přechodné oteplení

Po vánočních svátcích se v Česku přechodně oteplí, když v pátek vyšplhají teploty až na osm stupňů. Na poslední víkend letošního roku se však znovu lehce ochladí, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

včera

včera

Tři princezny byly letošní premiérovou štědrovečerní pohádkou. Prohlédněte si galerii

RECENZE: Tři princezny jsou dalším nekonzistentním a paradoxně zpátečnickým pokusem o inovaci

Nové štědrovečerní pohádky České televize jsou každoročně pod ostrým drobnohledem a nejsledovanějším programem dne. Po několikaleté nadvládě režiséra Karla Janáka, i když s občasnými pauzami, se režie ujal svěží tvůrce stylizovaně autentických tragikomedií Tomáš Pavlíček. Jakkoli je jeho snaha dělat pohádku odlišně znatelná a sympatická, postupně se drolí do stereotypních cestiček.

včera

Vánoce, ilustrační fotografie.

Vánoce za dob protektorátu. Jak Češi trávili svátky za nelehkých časů

Přesně před 85 lety, v roce 1939, zažívali Češi první nesvobodné Vánoce za nacistické okupace. Tyto svátky si lidé v našich zemích ještě užívali bez výraznějších omezení, v letech následujících už byly Vánoce poznamenány nacistickou propagandou i řadou omezení. Jak Češi trávili Vánoce za nelehkých dob protektorátu a druhé světové války?

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Počasí se vrátí do obvyklých mezí, avizují meteorologové ve výhledu

Češi si momentálně užívají vánoční pohodu, ale nejpozději po Novém roce vyrazí spousta z nich na hory. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) v pondělí vydal dlouhodobý výhled počasí. Na velkou sněhovou nadílku to každopádně nevypadá. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy