Rasově rozmanitá společnost je nevyhnutelná, tvrdí historik

NÁZOR - Etnická různorodost ve Spojených státech podporuje inovace, kreativitu, pozitivní demografický vývoj i bezpečnost země. V komentáři pro server Washington Post s tímto názorem vystoupil Max Boot, vojenský historik a mezinárodněpolitický analytik z think tanku Council on Foreign Relations.

Konkurenční výhoda

Moderátor americké televize Fox, Tucker Carlson, podle Boota rozpoutal bouři, když napadl samotnou myšlenku různorodosti. "Jak přesně je různorodost naší silou? Když už jste z toho učinili naše nové národní motto, buďte, prosím, specifičtí, jak ho vysvětlujete. Myslíte si, například, o dalších institucích, nevím, manželství nebo vojenských jednotkách, že čím méně mají lidé v nich společného, tím jsou soudržnější? Budete vycházet lépe s vašimi sousedy, vašimi spolupracovníky, pokud si nebudete rozumět nebo nebude sdílet stejné hodnoty? Buďte, prosím, upřímní v odpovědi na tuto otázku," cituje Carslona.     

Je příznačné, že různorodosti se vysmívá právě moderátor televize, která se vyhýbá pluralitě názorů ve prospěch opakování pravicové republikánské linie, konstatuje analytik. Přiznává, že Carlsonovy otázky jsou rétorické, avšak není náhodné, že si vysloužil pochvalu od neonacistů za své zaměření na zločiny páchané přistěhovalci, pravidelné útoky na multikulturalismus a obhajobu bílých farmářů v Jihoafrické republice.

"Pojďme ale předstírat, že Carlson není zaujatý. Takže, proč je různorodost naší silou?" pokládá otázku historik. Jako příklad dává země postrádající různorodost, třeba KLDR, jejíž oficiální ideologie lpí na etnické čistotě korejské rasy a kde cenzoři blokují veškeré názory, které neopěvují Kim Čong-una podobně jako Carlson amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Zatímco KLDR je jednou z nejméně různorodých zemí světa a zároveň jednou z nejchudších zemí, sousední Jižní Korea a Japonsko jsou mnohem otevřenější souboji myšlenek - jsou ostatně liberálními demokraciemi -, ale zároveň jsou také etnicky homogenní, poukazuje Boot. Vysvětluje, že tato uniformita vede k silnému pocitu národní identity, ale ohrožuje dlouhodobé přežití obou zemí, protože tamní populace rychle stárne a klesá, tudíž Japonsko a Jižní Korea zoufale potřebují mladé přistěhovalce, ale kvůli tamní etnické uniformitě je těžké integrovat cizince.

"Jako země přistěhovalců mají Spojené státy velkou konkurenční výhodu," pokračuje historik. Poukazuje, že medián věku v USA je 37,2 roku, zatímco v Japonsku 45,8 a v Jižní Koreji 39,7 roku, což není způsobeno pouze vyšší porodností, ale právě nově příchozími imigranty, kteří zároveň pomáhají udržovat americkou vůdčí roli v převratných myšlenkách pohánějících tamní ekonomiku.

Různorodost je nevyhnutelná

Seznam amerických vynálezů, jejichž autory jsou přistěhovalci, zahrnuje telefon, eskalátor, basketbal, džíny či bankomat, připomíná analytik. Zmiňuje i své oblíbené korejské taco a odkazuje na studii, která vypočítala, že přistěhovalci získali 39% Nobelových cen za chemii, medicínu a fyziku, které byly uděleny Američanům od roku 2000.

Další studie ukázala, že 81% studentů elektrotechnických a petrochemických inženýrských studijních programů na amerických univerzitách tvoří cizinci, v případě IT vědy to je 79%, zmiňuje Boot. Konstatuje, že vědecký výzkum v USA by byl zdecimován, pokud by země postrádala současnou různorodost.

To samé podle analytika platí o americkém byznysu, jelikož seznam ikonických amerických firem, které založili cizinci, případně jejich přímí potomci zahrnuje Google, Kraft, eBay, Pfizer, Intel či AT&T, stejně jako celých 40% z žebříčku pětiset nejbohatších firem.

"Množství studií potvrdilo, že různorodost je velkým plusem pro korporace, jelikož pěstuje kreativnější myšlení," poukazuje Boot. Připomíná zprávu McKinsey z roku 2015 o 366 veřejných firmách, která zjistila, že ty, které obsadily první čtvrtinu míst v žebříčku etnické a rasové různorodosti svých manažerů, měly o 35% vyšší finanční návratnost, přičemž u těch společností, které obsadily první čtvrtinu v žebříčku genderové rozličnosti, byla finanční návratnost vyšší o 15%.

Různorodost je také důležitá pro bezpečnost země, soudí historik. Podotýká, že protiteroristická jednotka newyorské policie je jednou z nejlepších na světě právě kvůli svému pestrému složení - 22% jejích příslušníků přijatých v posledních 18 měsících tvoří v zahraničí narození Američané pocházející z celkem 77 zemí, takže pokud je potřeba arabsky, paštunsky, persky nebo urdsky hovořících policistů, jsou po ruce, což platí i o příslušnících americké armády a tajných služeb.  

"Je dobře, že různorodost představuje takovou americkou sílu, protože je neodvratná a nevyhnutelná," píše Boot. Tvrdí, že bez ohledu na Carlsonovy poznámky neexistuje možnost, že by se USA staly "bílou verzí" KLDR a běloši se v roce 2045 naopak ocitnou v pozici největší etnické menšiny.

Otázkou tedy zůstává, zda se Amerika s touto různorodostí vypořádá dobře, či špatně, míní analytik. Domnívá se, že by bylo mnohem lépe, pokud by cyničtí demagogové jako Trump a Carlson neživili strach a nelibost bílých pro vlastní prospěch - politický v případě Trumpa, finanční v případě Carlsona.

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) imigrace Přistěhovalectví

Aktuálně se děje

před 19 minutami

před 20 minutami

před 55 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 4 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval

Ruský prezident Vladimir Putin dnes ve svém projevu na státní televizi varoval, že konflikt na Ukrajině přerůstá v globální problém. Reagoval tak na nedávné ukrajinské útoky raketami dlouhého doletu dodanými Západem, které zasáhly území Ruska. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy