NÁZOR - Již mnoho let experti tvrdí, že svět zažívá ústup od demokracie, konstatuje známý politolog a komentátor Fareed Zakaria. V komentáři pro server Washington Post odkazuje na varování, že demokratizace některých zemí zpomaluje, případně se zastavila a v jiných dokonce dochází k oslabování demokracie, přičemž demokracie v rozvinuté, průmyslovém světě obecně umdlévá.
Skutečný strach levice
Uvažování o tomto problému nevyhnutelně a oprávněně vyvolává obavy z amerického prezidenta Donalda Trumpa a jeho útoků na soudce, svobodná média či ministerstvo spravedlnosti, uvádí politolog. Zároveň však varuje před znepokojivou erozí jádra demokratických norem, která probíhá na levici.
"Stalo se běžným poslouchat křik zleva, aby se kontroverzním postavám napravo odebrala platforma pro hlásání jejich názorů," píše Zakaria. Poukazuje, že univerzity ruší přednášky Condoleezzy Riceové a Charlese Murrayho, případně nemohou nechat konzervativce promluvit, jelikož by jejich vystoupení přehlušily protesty.
Podobná kontroverze se nyní týká bývalého Trumpova poradce Stephena Bannona, který v posledních měsících budí pozdvižení v éteru i tisku, přičemž mnozí tvrdí, že Bannon již opustil vysoký post, stal se nedůležitým a nerelevantním, a tak by neměl dostávat prostor, vysvětluje odborník. Konstatuje, že pokud by tomu tak skutečně bylo, média, která koneckonců sledují zisk, by nezájem veřejnosti o Bannona postřehla a přestala ho zvát.
Ve skutečnosti osoby řídící listy jako Economist a Financial Times, televizní pořad 60 Minutes, zpravodajský portál New Yorker a mnoho dalších médií, které se poslední době snažily o Bannonovo vystoupení, vědí, že jde o chytrého a vlivného ideologa a muže, který vybudoval největší mediální platformu pro novou pravici, řídil úspěšnou Trumpovu volební kampaň, pracoval v Bílém domě a nadále hlásá a posiluje populismus, který je v západním světě na vzestupu, míní expert. Připouští, že Bannon si nyní může užívat svých 15 minut slávy, která následně vyprchá, ale momentálně je silnou postavou.
"Skutečným strachem, který mají mnozí na levici, není to, že je Bannon tupý a nezajímavý, ale naopak, že se jeho myšlenky, z nichž některé jde racionálně popsat jako podněcování bílého nacionalismu, ukážou jako přitažlivé a přesvědčivé pro příliš velký počet lidí," vysvětluje politolog. Podotýká, že řešení dle Bannonových kritiků spočívá v tom, že mu bude odebrána platforma v naději, že jeho myšlenky odezní.
Dlouhodobá sázka
To se však podle politologa nestane a snaha liberálů potlačit Bannona a další postavy pravice ve skutečnosti povede k posílení atraktivity jejich názorů. "Fungovala snaha komunistických zemí umlčet kapitalistické myšlenky?" ptá se Zakaria. Dodává, že liberálové by si měli připomenou základy své ideologie.
V roce 1859, kdy vlády po celém světě měly stále represivní charakter a zakazovaly knihy, cenzurovaly komentáře a věznily lidi za jejich přesvědčení, vysvětlil liberální myslitel John Stuart Mill ve své klíčové práci O svobodě, že ochrana před vládou nestačí a je potřeba bránit se také tyranii převládajících názorů a nálad, tendenci společnosti vnucovat vlastní myšlenky a jednání těm, kteří s nimi nesouhlasí, připomíná komentátor. Odkazuje také na legendární obhajobu svobody slova právníkem Oliverem Wendellem Holmesem před americkým nejvyšším soudem, podle něhož právě levice začala ohrožovat svobodu myšlenek, které společnost nenávidí.
Situace není nová a již před půlstoletím američtí studenti umlčovali ty, kteří hlásali názory považované jimi za silně urážlivé, připomíná Zakaria. Poukazuje, že v roce 1974 pozvali studenti Yaleovy univerzity nositele Nobelovy ceny Williama Shockleyho, otce počítačové revoluce, aby obhájil svůj odporný názor, že černoši jsou geneticky podřadnou rasou a měli by se nechat dobrovolně sterilizovat. Měl diskutovat s Royem Innisem, lídrem Kongresu za rasovou rovnost, ale v kampusu vypukly takové nepokoje, že událost musela být zrušena, uvádí politolog. Dodává, že došlo i k narušení debaty v náhradním termínu.
"Rozdíl od současnosti spočívá v tom, že Yale si uvědomil, že selhal, když nezajistil, aby Shockley mohl promluvit. Vydal prohlášení o svobodě slova, které zůstává základní deklarací o povinnosti univerzit podporovat debatu a odlišnosti," píše odborník. Připomíná, že podle této deklarace nemůže univerzita dopustit, aby její primární hodnota - budování přátelství, solidarity, harmonie, civilizovanosti a vzájemného respektu - přebila její klíčový účel, tedy ochranu svobody slova, která představuje fórum pro nové, provokativní, znepokojivé a neortodoxní myšlenky.
Yaleova univerzita konstatovala, že podobně jako první dodatek americké ústavy se kloní k názoru, že svoboda slova je dlouhodobě obecným přínosem, ačkoliv se v konkrétní moment může jevit jako nepříjemnost, podotýká Zakaria. Vysvětluje, že jde o dlouhodobou sázku, sázku na svobodu myšlení, přesvědčení, vyjadřování a jednání, na níž spočívá liberální demokracie.
Související
Demokracie ve světě upadá. Napadané jsou samotné volební procesy, zní ze zprávy
Jak blízko jsme k válce? Stačí jen hodit vajgl na nesprávnou stranu barikády
demokracie , USA (Spojené státy americké) , Steve Bannon
Aktuálně se děje
před 44 minutami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 58 minutami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 1 hodinou
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
před 1 hodinou
Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson
před 1 hodinou
Hypersonická zbraň nové generace? Naše raketa dosahuje rychlosti Mach 10, prohlásil Putin
před 2 hodinami
Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně
před 3 hodinami
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
před 3 hodinami
Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry
před 4 hodinami
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
včera
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
včera
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
včera
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
V prvním specializovaném zdravotnickém zařízení v Dillí zaměřeném na onemocnění způsobená znečištěním ovzduší sedí 64letý Deepak Rajak a snaží se popadnout dech. Jeho astma se v posledních dnech výrazně zhoršilo a dcera jej přivedla na kliniku kvůli jeho rychle se zhoršujícímu zdravotnímu stavu.
Zdroj: Libor Novák