V Severní Karolíně se protrhla hráz u elektrárny, hrozí zamoření toxickým odpadem

New York - Záplavy vyvolané v USA tropickou bouří Florence dnes způsobily u severokarolínského Wilmingtonu protržení hráze jezera u bývalé uhelné elektrárny a vyvolaly nebezpečí zamoření nedaleké řeky odpadem. Voda z protržené hráze podle záchranářů zatopila velkou skládku zplodin ze spalování uhlí, které obsahují rtuť, olovo a arzén. Zamoření řeky Cape Fear podle agentury AP zatím nebylo potvrzeno.

V Severní Karolíně pořád prší a hladiny řek stoupají; kulminovat mají v sobotu nebo v neděli. Kompletní vyhodnocení situace a vyčíslení škod není kvůli pokračující kalamitě možné. Skutečný obrázek si záchranáři utvoří až poté, co voda opadne.

Přehradní hráz se protrhla i u severokarolínského městečka Kelly, kde musela při evakuaci pomoci Národní garda a pobřežní stráž. Pomocí vrtulníků a vojenských aut byly evakuovány stovky lidí a další se na vyklizení svých obydlí chystají. Do neděle se údajně situace nezlepší, většina města je pod vodou.

Do těžké situace se dnes dostalo také jihokarolínské město Conway, kde žije kolem 23.000 lidí. Mosty přes místní řeku Waccamaw jsou zatopené a přístupových silnic zbývá málo. Záchranáři a policie vyzývají obyvatele, aby nevyjížděli do ulic a neblokovali nejnutnější zásobování.

Obnovit dodávku proudu se v postižených oblastech zatím nedaří, napsala agentura AP. V Severní Karolíně je bez elektřiny stále zatím 56.000 domácností a provozů. Mezistátní dálnice jsou uzavřeny na 600 místech. Počet lidí, kteří našli útočiště v krytech, se nicméně snížil z původních 20.000 na nynějších 3700.

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) hurikán Florence (září 2018)

Aktuálně se děje

před 57 minutami

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy