Karavana migrantů zaútočila na mexickou hranici, desítky lidí bariéru překonaly +VIDEO

Několikadenní napětí kolem davu migrantů mířících přes Střední Ameriku do USA dnes vyvrcholilo hromadným útokem lidí na hraniční přechod mezi Guatemalou a Mexikem. Několika desítkám z nich se při tom podařilo do Mexika proniknout. Mexické úřady předtím kvůli možným problémům s několika tisíci těchto migrantů vyslaly na jižní hranici stovky policistů.

Mexiko se k tomu rozhodlo krátce poté, co prezident Spojených států Donald Trump pohrozil, že kvůli příchodu středoamerických běženců s pomocí vojska zcela uzavře hranici mezi USA a Mexikem. Dnes kvůli tomu Mexiko navštívil americký ministr zahraničí Mike Pompeo, aby jednal mimo jiné o tom, jak migranty zadržet.

Účastníci další hromadné cesty chudých z Hondurasu za lepším životem v USA, k nimž se přidali i migranti z jiných středoamerických států, se dnes ráno na přechodu v Tecún Umánu vrhlo na zátarasy střežené guatemalskými a z druhé strany i mexickými policisty. Asi padesátce lidí se podařilo překážky překonat a proniknout na mexické území. Dalším v tom zabránili policisté, kteří dav zahnali zpět pepřovými spreji.

Trump migrační téma oživil ve čtvrtek večer na předvolebním shromáždění v americkém státě Montana. Reagoval mimo jiné na zprávu, že se na sever vydala velká skupina asi 3000 běženců ze Salvadoru, Hondurasu a Guatemaly. Americký prezident již těmto třem středoamerickým státům dříve pohrozil, že jim Washington kvůli nelegální migraci pozastaví humanitární pomoc.

Cílem hromadné cesty lidí z chudých zemi Střední Ameriky je vyhnout se ve skupině nebezpečí, které hrozí při takové cestě jednotlivcům, a také hromadně upozornit na humanitární krizi ve Střední Americe. Nynější karavana vyrazila v sobotu z města San Pedro Sula na severu Hondurasu, jejího hlavního organizátora honduraského aktivistu Bartola Fuentese zatkla během cesty tento týden policie v Guatemale.

Trump uvedl, že karavanu migrantů podporují opoziční demokraté. Sama od sebe se údajně na cestu nevydala. Důkazy ale nepředložil. "Chci mexické vládě poděkovat, protože je, doufám, zadrží, než se vůbec dostanou do Mexika," řekl. Pokud by ale mexická vláda nebyla schopna migranty zadržet, "povolám americkou armádu, aby jižní hranici uzavřela," napsal Trump již dříve na twitteru.

Trumpovy komentáře k migraci podle BBC souvisejí se snahou zajistit si podporu před nadcházejícími parlamentními volbami. Ty se v USA uskuteční 6. listopadu a demokraté mají šanci Trumpovy republikány porazit.

Agentura AP napsala, že mnoho z migrantů cestuje s osobními dokumenty platnými pouze ve Střední Americe a Mexiku, ale nemá pas potřebný k cestě do USA. Podle mezinárodního práva, by ale Spojené státy musely posoudit žádosti žadatelů o azyl a nemohly je přímo deportovat, připomněl server BBC.

Takzvané karavany migrantů pořádají nevládní organizace ve Střední Americe už řadu let. Dosud se většinou obešly bez větší publicity až do letošního dubna, kdy podobnou karavanu označil Trump za bezpečnostní hrozbu pro Spojené státy a na hranici s Mexikem poslal národní gardu. K americko-mexickým hranicím tehdy z jihu dorazilo několik stovek migrantů, ač původně jich z jihu Mexika u hranic s Guatemalou vyrazilo asi 1500, většina z nich byli rovněž Hondurasané.

Související

Día de los Muertos.

Día de los Muertos: Jak vypadají mexické Dušičky?

Přelom října a listopadu je u nás spojen s Dušičkami, kdy se vzpomíná na zemřelé předky a zapalují se za ně svíčky na hrobech. V Americe, v Anglii nebo třeba v Austrálii tento čas patří Halloweenu, s nímž se pojí koledování nebo vydlabané dýně. V Mexiku se konec října a počátek listopadu nese ve znamení oslav zvaných Día de los Muertos, při nichž se lidé veselí, protože se mohou setkat se svými mrtvými blízkými. Součástí svátku jsou i všudypřítomné masky kostlivců. Od roku 2003 figuruje svátek na seznamu ústního a nehmotného dědictví UNESCO.
Vladimir Putin

Mexiko odmítlo požadavek Ukrajiny: Putina nezatkneme, není to naše věc

Mexické úřady nebudou schopny zatknout ruského prezidenta Vladimira Putina na základě zatykače Mezinárodního trestního soudu (ICC) během jeho plánované návštěvy v říjnu, kdy se bude konat inaugurace nové prezidentky Claudie Sheinbaumové. Uvedl to prezident Manuel López Obrador na tiskové konferenci.

Více souvisejících

Mexiko honduras guatemala Donald Trump uprchlíci

Aktuálně se děje

před 40 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 3 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy