Proč není muž, který rozesílal bomby, terorista? A co je vlastně terorismus?

Washington – Američtí policisté zadrželi údajného pachatele odpovědného za poslání 13 trubkových bomb významným Trumpových odpůrcům. Je jím 56letý Cesar Altieri Sayoc, který byl s bombovými útoky spojen už v minulosti. Nicméně, prokuratura jej neoznačila za teroristu. Proč tomu tak je, vysvětluje magazín The Atlantic.

Podle zjištění deníků New York Times a Washington Post je Sayoc Trumpovým příznivcem a  též náruživým čitatelem a šiřitelem konspiračních zpráv. Sayoc, kterému nyní hrozí až 48 let vězení, už byl v roce 2002 zadržen za hrozby bombovými útoky. Na Twitteru takto v nedávné době vyhrožoval odpůrcům Trumpa z řad Republikánů.

Celkově 13 trubkových bomb nakonec poslal osobám a institucím, které jsou spojovány s Demokratickou stranou a které nicméně představují významné oponenty Trumpa. Balíčky s bombou přišly bývalým prezidentům Baracku Obamovi i Bilu Clintonovi, bývalému viceprezidentovi Joe Bidenovi, stanici CNN, herci Robertu de Nirovi či konspiračními teoretiky nesnášenému finančníkovi George Sorosovi.

Americký ministr spravedlnosti Jeff Sessions prohlásil případ za příklad „politického násilí“. Ačkoliv tento termín bývá opisem známějšího pojmu terorismus, Sayoc není z terorismu obviněn. Jak upozorňuje server The Verge, posílání bomb poštou bylo typickým fenoménem amerického domácí terorismu z šedesátých a sedmdesátých let. Proč tedy není Sayoc považován za teroristu?

Podle The Atlantic to vyplývá z poměrně úzké současné definice terorismu nejčastěji používané americkými prokurátory. Americké ministerstvo spravedlnosti jako teroristy klasifikuje ty, kteří materiálně napomáhají či jsou přímo členy organizací považovaných dle jejího oficiálního listu za teroristické.

Podpora amerických extremistických skupin a vyjadřování extremistických názorů, které by teoreticky mohly být považovány za teroristické, není v USA nikterak postihována. Dáno je to 1. dodatkem k americké ústavě, který dává Američanům právo na shromažďování a vyjadřování svobodných názorů. Podle právničky Mary McCordové zahraniční extrémistické skupiny toto pravidla nespadají a proto se jím USA nemusí řídit.

Sayoc nebyl obviněn z federálního zločinu domácího terorismu, protože takový federální zločin neexistuje. Nicméně to neznamená, že by tyto případy „domácího terorismu“ nebyly trestány stejně přísně jako tresty související se „zahraničním terorismem“. Timothy McVeight, jehož bombový útok byl v Oklahomě byl až do 11. září nejhorším teroristickým útokem spáchaným v americké půdě, obdržel za svůj čin trest smrti.

Přesto v USA stále probíhá diskuze, zda-li americké úřady v tomto ohledu nevedou dvojí metr, kdy takřka každý muslim je ihned podezírán z terorismu, zatímco o těch napojených na domácí extrémistické skupiny se hovoří jako o pouhých „šílencích“ či „masových vrazích“. Tyto diskuze byly zvláště intenzivní nedávném masakru v Las Vegas či útok autem v Charlottesville.

Kritici v kontextu této diskuze zvláště ukazují na Donalda Trumpa, který v případě muslimského terorismu vykresluje až apokalyptické představy, zatímco v případě masových vražd a jiných případů domácího terorismu často mlčí a vyjadřuje se později. Podle odpůrců prezidenta jeho vzestup výrazně přispěl k zesílení násilí v USA.

Trump v souvislosti s bombovými zásilky naznačil, že je to naopak a že právě jimi často kritizovaná média vedou k růstu agrese v USA. Trump též obvinil média, že prostřednictvím tohoto případu si nahání body a využívají jej k tomu, aby nehovořily o „vítězících“ Republikánech. New York Times upozorňují, že mezi některými konzervativními skupinami se šíří konspirační teorie, že celá akce je krycí operací uskutečněnou liberální levicí, která má Demokratům v nadcházejících průběžných volbách do Kongresu získat sympatie.      

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Terorismus bomby Cesar Sayoc (muž který rozesílal zásilky s výbušninami)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Medvěd, ilustrační fotografie.

Fico chce ulehčit odstřel medvědů, kteří se přiblíží k lidem

Slovensko po odstřelu medvěda, který v březnu napadl několik lidí v Liptovském Mikuláši, plánuje další kroky ohledně této problematiky. Ficova vláda na středečním zasedání schválila návrh ústavního zákona, který má řešit zvýšený výskyt medvědů v blízkosti lidských obydlí. 

před 2 hodinami

Bohumil Hrabal. Foto: Hana Haplová

Legendární spisovatel Bohumil Hrabal se narodil před 110 lety

Kdo by neznal krásnou Maryšku a ukřičeného Pepina z Postřižin nebo díla jako Ostře sledované vlaky, Slavnosti sněženek či Obsluhoval jsem anglického krále. Filmovou podobu jim dal režisér Jiří Menzel, autorem knižních předloh je Bohumil Hrabal, od jehož narození uplynulo přesně 110 let. Ten pro psaní povídek a novel čerpal inspiraci ve svém vlastním životě.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

FK Dukla Praha

Rada se na lavičce Dukly může objevovat ještě minimálně tři týdny. Osmiměsíční trest je nepravomocný

Hojně diskutovaný rekordní trest za rasismus pro trenéra fotbalové pražské Dukly není definitivní, protože odvolací komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) si vyžádala od disciplinární komise písemné odůvodnění toho, proč právě k tomuto trestu přistoupila. Protože se o Radově případu bude jednat až za tři týdny, do té doby se bude moct Petr Rada nadále objevovat na lavičce během druholigových zápasů.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Vladimir Putin

Putin konečně řekl pravdu. Rusko by proti NATO nemělo velkou šanci

Souhlasit se slovy ruského prezidenta Vladimira Putina se dá jen zřídka. Platí to především v posledních letech, kdy jeho vnitřní politika dramaticky prohlubuje autoritářství a stále více spoléhá na represivní nástroje, zatímco politika zahraniční přerostla v otevřenou vojenskou agresi vůči sousednímu státu a ignorování mezinárodních smluv, kterých je Moskva signatářem. Ve světle tradičního chvástání nad silou Ruska a jeho armády pak včerejší Putinův výrok, že Rusko je ve srovnání se Západem víceméně vojenským trpaslíkem, a proto válka s NATO nedává z jeho pohledu smysl, působí jako výjimečný záblesk smyslu pro realitu.

před 5 hodinami

Hokej, ilustrační fotografie.

Hokejisty Karlových Varů budou trénovat zlatí hoši z přelomu tisíciletí Patera a Moravec

Krátce po nedávném vyřazení Karlových Varů z předkola letošního extraligového play-off, v němž nestačily na České Budějovice, se potvrdila jména nových trenérů. Dosavadního kouče Energetiků Václava Eismanna, jenž působil na tamní lavičce od února, nahradí olympijský vítěz z Nagana Pavel Patera. Jeho asistentem pak bude další olympijský vítěz z roku 1998 a taktéž mistr světa z roku 2001 David Moravec. Dvouletou smlouvu s karlovarským klubovým vedením podepsal kromě nich i nový trenér brankářů Lukáš Mensator.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Miloš Zeman chce na Slovensko, ale zůstává v Motole. Zdravotní stav se zlepšuje

Dva týdny už je exprezident Miloš Zeman hospitalizovaný v pražské Fakultní nemocnici Motol. Podle lékařů se jeho zdravotní stav nadále zlepšuje, na odhad termínu propuštění je však brzy. Zeman přitom údajně koketuje s myšlenkou, že by se vydal na Slovensko a před druhým kolem tamní prezidentské volby podpořil Petera Pellegriniho. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy