Washington – Američtí policisté zadrželi údajného pachatele odpovědného za poslání 13 trubkových bomb významným Trumpových odpůrcům. Je jím 56letý Cesar Altieri Sayoc, který byl s bombovými útoky spojen už v minulosti. Nicméně, prokuratura jej neoznačila za teroristu. Proč tomu tak je, vysvětluje magazín The Atlantic.
Podle zjištění deníků New York Times a Washington Post je Sayoc Trumpovým příznivcem a též náruživým čitatelem a šiřitelem konspiračních zpráv. Sayoc, kterému nyní hrozí až 48 let vězení, už byl v roce 2002 zadržen za hrozby bombovými útoky. Na Twitteru takto v nedávné době vyhrožoval odpůrcům Trumpa z řad Republikánů.
Celkově 13 trubkových bomb nakonec poslal osobám a institucím, které jsou spojovány s Demokratickou stranou a které nicméně představují významné oponenty Trumpa. Balíčky s bombou přišly bývalým prezidentům Baracku Obamovi i Bilu Clintonovi, bývalému viceprezidentovi Joe Bidenovi, stanici CNN, herci Robertu de Nirovi či konspiračními teoretiky nesnášenému finančníkovi George Sorosovi.
Americký ministr spravedlnosti Jeff Sessions prohlásil případ za příklad „politického násilí“. Ačkoliv tento termín bývá opisem známějšího pojmu terorismus, Sayoc není z terorismu obviněn. Jak upozorňuje server The Verge, posílání bomb poštou bylo typickým fenoménem amerického domácí terorismu z šedesátých a sedmdesátých let. Proč tedy není Sayoc považován za teroristu?
Podle The Atlantic to vyplývá z poměrně úzké současné definice terorismu nejčastěji používané americkými prokurátory. Americké ministerstvo spravedlnosti jako teroristy klasifikuje ty, kteří materiálně napomáhají či jsou přímo členy organizací považovaných dle jejího oficiálního listu za teroristické.
Podpora amerických extremistických skupin a vyjadřování extremistických názorů, které by teoreticky mohly být považovány za teroristické, není v USA nikterak postihována. Dáno je to 1. dodatkem k americké ústavě, který dává Američanům právo na shromažďování a vyjadřování svobodných názorů. Podle právničky Mary McCordové zahraniční extrémistické skupiny toto pravidla nespadají a proto se jím USA nemusí řídit.
Sayoc nebyl obviněn z federálního zločinu domácího terorismu, protože takový federální zločin neexistuje. Nicméně to neznamená, že by tyto případy „domácího terorismu“ nebyly trestány stejně přísně jako tresty související se „zahraničním terorismem“. Timothy McVeight, jehož bombový útok byl v Oklahomě byl až do 11. září nejhorším teroristickým útokem spáchaným v americké půdě, obdržel za svůj čin trest smrti.
Přesto v USA stále probíhá diskuze, zda-li americké úřady v tomto ohledu nevedou dvojí metr, kdy takřka každý muslim je ihned podezírán z terorismu, zatímco o těch napojených na domácí extrémistické skupiny se hovoří jako o pouhých „šílencích“ či „masových vrazích“. Tyto diskuze byly zvláště intenzivní nedávném masakru v Las Vegas či útok autem v Charlottesville.
Kritici v kontextu této diskuze zvláště ukazují na Donalda Trumpa, který v případě muslimského terorismu vykresluje až apokalyptické představy, zatímco v případě masových vražd a jiných případů domácího terorismu často mlčí a vyjadřuje se později. Podle odpůrců prezidenta jeho vzestup výrazně přispěl k zesílení násilí v USA.
Trump v souvislosti s bombovými zásilky naznačil, že je to naopak a že právě jimi často kritizovaná média vedou k růstu agrese v USA. Trump též obvinil média, že prostřednictvím tohoto případu si nahání body a využívají jej k tomu, aby nehovořily o „vítězících“ Republikánech. New York Times upozorňují, že mezi některými konzervativními skupinami se šíří konspirační teorie, že celá akce je krycí operací uskutečněnou liberální levicí, která má Demokratům v nadcházejících průběžných volbách do Kongresu získat sympatie.
Související

USA by Ukrajině poprvé mohly poskytnout rakety delšího doletu

Rusko podle Spojených států nedodržuje závazky plynoucí z jaderné dohody Nový START
USA (Spojené státy americké) , Terorismus , bomby , Cesar Sayoc (muž který rozesílal zásilky s výbušninami)
Aktuálně se děje
před 30 minutami

Slovenská policie bývalého slovenského ministra Kaliňáka z podplácení, tvrdí tisk
před 52 minutami

Pokles české ekonomiky očekává v tomto roce 82 procent českých generálních ředitelů
před 55 minutami

Medvěd v Kopřivnici. Město nabádá občany k opatrnosti
před 1 hodinou

Poskytněme Ukrajině jakoukoliv pomoc, která jim umožní vyhrát. Uvažujme o stíhačkách, říká Pavel
před 1 hodinou

ČEZ odvede letos státu více než 100 miliard korun
před 1 hodinou

Václav Klaus nechápe, že Pavel a Zeman spolu ještě nemluvili. Je to tragické, řekl
před 1 hodinou

Počasí opět působí problémy v dopravě. Na D1 uvízly kamiony
před 1 hodinou

Pohonné hmoty zdražují. Benzin stojí nejvíc za poslední dva měsíce
před 2 hodinami

Nepříjemné počasí na začátku února. Platí hned tři výstrahy zároveň
včera

Pavel ocenil polskou pomoc Ukrajině. Už hovořil s prezidentem Dudou
včera

Parlamentní schůze k inauguraci prezidenta Pavla proběhne 9. března od 14 hodin
včera

Černochová a Řehka navštívili vojáky v Litvě
Aktualizováno včera

Pavel se sešel s Fialou, Vystrčilem a Pekarovou. Plánují jednání každého čtvrt roku
včera

Pavel očekává, že setkání prezidentů bude iniciovat Zeman
včera

Wallace řekl, že dodání stíhaček Kyjevu teď nepovažuje za správné
včera

Putin nařídil ministerstvu obrany, aby zastavilo ukrajinské ostřelování ruských hraničících regionů
Aktualizováno včera

FBI prohledala Bidenův prázdninový dům v Delawaru kvůli utajovaným dokumentům
Aktualizováno včera

Evropská unie chce letos vycvičit dalších 15.000 ukrajinských vojáků
včera

MPSV chce do konce roku digitalizovat vyřizování všech dávek
včera
Lotyšsko a Ukrajina zváží bojkot olympiády, pokud na ni pojedou Rusové
Lotyšsko zváží stejně jako Ukrajina bojkot olympijských her 2024 v Paříži, pokud na ně budou připuštěni ruští a běloruští sportovci. Uvedl to předseda Lotyšského olympijského výboru Žoržs Tikmers.
Zdroj: ČTK