Antisemitismus je v USA na vzestupu. Může za to Trump?

Pittsburgh - Střelba v synagoze v Pittsburghu v americkém státě Pensylvánie, která zapříčinila smrt 11 osob, je jedním z vůbec nejhorších případů antisemitických zločinů z nenávisti v USA. Útočník Robert Bowers, spojený s online krajně pravicovým extremismem, měl při útoku křičet, že všichni Židé musí zemřít. Statistiky odhalují, že antisemitismus je v USA na vzestupu.

Útok v synagoze The Tree of Life (Strom života) je „pravděpodobně nejničivějším útokem na židovskou komunitu v historii Spojených států," podle Jonathana A. Greenblatta, generálního ředitele Anti-Defamation League (ADL), neziskové organizace založené pro boj proti projevům antisemitismu v roce 1913. Jak upozorňuje britský list the Guadrian, ADL varovala před „hrozivou vlnou antisemitského obtěžování“ jen několik hodin před masakrem.

Podle ADL s tím, jak se blíží průběžné volby do amerického Kongresu, se na sociálních sítích, zvláště na Twitteru, začaly objevovat nenávistivé příspěvky mířící na židovské politické kandidáty i novináře. Asi tak třetina těchto příspěvků byla od robotů, ale zbytek byl zvláště znepokojivý právě proto, že vycházel od skutečných osob, především vůdců neonacistické scény.

ADL zjistila, že v roce 2017 došlo k téměř 60 procentnímu nárůstu hlášených antisemitských incidentů, přičemž v předchozím roce se číslo zvýšilo o 35 procent. Nárůst mezi roky 2016 a 2017 byl nejvyšší nárůst výskytu incidentů antisemitistických zločinů z nenávisti od roku 1979, kdy ADL začala o nich vést záznam.

Podle údajů FBI o zločinech z nenávisti z roku 2016, posledního dostupného roku, se více než polovina těchto zločinů byla motivována antisemitismem. Jedná se o pětiprocentní nárůst od roku 2015 a 10% od roku 2014.

Skutečnost, že nárůst zločinů z nenávisti koresponduje s dobou, kdy Donald Trump se stal prezidentem, podle některých médií naznačuje přímou souvislost mezi oběma fenomény. Podle kritiků prezident svými tvrdými výroky na adresu svých odpůrců napomáhá vzestupu krajní pravice. Dokladem toho má být např. průvod přívrženců krajní pravice, z nichž někteří otevřeně vyjadřovali sympatie Trumpovi, ve městě Charlottesville poznamenaný útokem na protidemonstraci jejich odpůrců.  

Jiným případem měl být Trumpovo odsouzení demonstrantů nesouhlasících s jeho nominací jeho kandidáta, Bretta Kavanaugha, na post soudce Nejvyššího soudu kvůli obvinění Kavanaugha ze sexuálního násilí. Trump o nich řekl, že jsou placeni finančníkem Georgem Sorosem. V konspiračních kruzích vysoce neoblíbený Soros bývá často vykreslován jako člen skupiny bohatých Židů, neštítících svou touhu po ovládnutí světa naplňovat jakýmikoliv špinavými prostředky. Podle kritiků jsou tyto konspirační teorie ukázkovou aplikací nacistického vidění světa, které Trump svými výroky na adresu Sorose legitimizuje.

Pachatel včerejšího útoku, Robert Bower, se často vyjadřoval na webové stránce Gab.com, plné konspiračních teorií. Jak uvedl izraelský server The Times of Israel, Gab.com jako svou platformu používají bělošští nacionalisté. Bower na ní těsně před útokem napadal hebrejskou společnost zaměřenou na integraci cizinců HIAS, že do USA přivádí „vetřelce, kteří zabíjejí naše děti“.

Americké noviny New York Times poukazují na to, že útoky na náboženské instituce ze strany krajně pravicových jedinců jsou v USA dlouholetým, opakujícím se problémem. Např. v roce 2015 krajně pravicový extrémista zaútočil na historický kostel černošské církve ve městě Charleston v Jižní Karolíně, následkem jeho vraždění bylo devět mrtvých černošských farníků. V roce 2012 zase armádní veterán s vazbami na krajně pravicové extremistické skupiny střílel v sihkském chrámě Wisconsinu, sedm lidí následkem toto zemřelo.

Náboženské instituce bývají oblíbeným terčem teroristů všude na světě v důsledku toho, že bývají otevřené každému a jsou tedy prakticky nehlídané. Chrámy, synagogy, kostely či mešity jsou považované za místa bezpečí a klidu a útok v nich tedy je o to víc šokující. Útočník též útokem na specifický svatostánek může vyslat jasnou zprávu. Např. útoky IS v kostelech v Egyptě jsou zprávou křesťanské komunitě, zatímco útoky v synagoze jsou zprávou židovské komunitě.

Související

Více souvisejících

Robert Bowers (útočník z Pittsburghu) Antisemitismus projevy nenávisti Pittsburgh, USA Donald Trump

Aktuálně se děje

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

včera

včera

včera

včera

včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

21. prosince 2024 21:56

21. prosince 2024 20:30

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

21. prosince 2024 19:33

21. prosince 2024 18:50

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy