Antisemitismus je v USA na vzestupu. Může za to Trump?

Pittsburgh - Střelba v synagoze v Pittsburghu v americkém státě Pensylvánie, která zapříčinila smrt 11 osob, je jedním z vůbec nejhorších případů antisemitických zločinů z nenávisti v USA. Útočník Robert Bowers, spojený s online krajně pravicovým extremismem, měl při útoku křičet, že všichni Židé musí zemřít. Statistiky odhalují, že antisemitismus je v USA na vzestupu.

Útok v synagoze The Tree of Life (Strom života) je „pravděpodobně nejničivějším útokem na židovskou komunitu v historii Spojených států," podle Jonathana A. Greenblatta, generálního ředitele Anti-Defamation League (ADL), neziskové organizace založené pro boj proti projevům antisemitismu v roce 1913. Jak upozorňuje britský list the Guadrian, ADL varovala před „hrozivou vlnou antisemitského obtěžování“ jen několik hodin před masakrem.

Podle ADL s tím, jak se blíží průběžné volby do amerického Kongresu, se na sociálních sítích, zvláště na Twitteru, začaly objevovat nenávistivé příspěvky mířící na židovské politické kandidáty i novináře. Asi tak třetina těchto příspěvků byla od robotů, ale zbytek byl zvláště znepokojivý právě proto, že vycházel od skutečných osob, především vůdců neonacistické scény.

ADL zjistila, že v roce 2017 došlo k téměř 60 procentnímu nárůstu hlášených antisemitských incidentů, přičemž v předchozím roce se číslo zvýšilo o 35 procent. Nárůst mezi roky 2016 a 2017 byl nejvyšší nárůst výskytu incidentů antisemitistických zločinů z nenávisti od roku 1979, kdy ADL začala o nich vést záznam.

Podle údajů FBI o zločinech z nenávisti z roku 2016, posledního dostupného roku, se více než polovina těchto zločinů byla motivována antisemitismem. Jedná se o pětiprocentní nárůst od roku 2015 a 10% od roku 2014.

Skutečnost, že nárůst zločinů z nenávisti koresponduje s dobou, kdy Donald Trump se stal prezidentem, podle některých médií naznačuje přímou souvislost mezi oběma fenomény. Podle kritiků prezident svými tvrdými výroky na adresu svých odpůrců napomáhá vzestupu krajní pravice. Dokladem toho má být např. průvod přívrženců krajní pravice, z nichž někteří otevřeně vyjadřovali sympatie Trumpovi, ve městě Charlottesville poznamenaný útokem na protidemonstraci jejich odpůrců.  

Jiným případem měl být Trumpovo odsouzení demonstrantů nesouhlasících s jeho nominací jeho kandidáta, Bretta Kavanaugha, na post soudce Nejvyššího soudu kvůli obvinění Kavanaugha ze sexuálního násilí. Trump o nich řekl, že jsou placeni finančníkem Georgem Sorosem. V konspiračních kruzích vysoce neoblíbený Soros bývá často vykreslován jako člen skupiny bohatých Židů, neštítících svou touhu po ovládnutí světa naplňovat jakýmikoliv špinavými prostředky. Podle kritiků jsou tyto konspirační teorie ukázkovou aplikací nacistického vidění světa, které Trump svými výroky na adresu Sorose legitimizuje.

Pachatel včerejšího útoku, Robert Bower, se často vyjadřoval na webové stránce Gab.com, plné konspiračních teorií. Jak uvedl izraelský server The Times of Israel, Gab.com jako svou platformu používají bělošští nacionalisté. Bower na ní těsně před útokem napadal hebrejskou společnost zaměřenou na integraci cizinců HIAS, že do USA přivádí „vetřelce, kteří zabíjejí naše děti“.

Americké noviny New York Times poukazují na to, že útoky na náboženské instituce ze strany krajně pravicových jedinců jsou v USA dlouholetým, opakujícím se problémem. Např. v roce 2015 krajně pravicový extrémista zaútočil na historický kostel černošské církve ve městě Charleston v Jižní Karolíně, následkem jeho vraždění bylo devět mrtvých černošských farníků. V roce 2012 zase armádní veterán s vazbami na krajně pravicové extremistické skupiny střílel v sihkském chrámě Wisconsinu, sedm lidí následkem toto zemřelo.

Náboženské instituce bývají oblíbeným terčem teroristů všude na světě v důsledku toho, že bývají otevřené každému a jsou tedy prakticky nehlídané. Chrámy, synagogy, kostely či mešity jsou považované za místa bezpečí a klidu a útok v nich tedy je o to víc šokující. Útočník též útokem na specifický svatostánek může vyslat jasnou zprávu. Např. útoky IS v kostelech v Egyptě jsou zprávou křesťanské komunitě, zatímco útoky v synagoze jsou zprávou židovské komunitě.

Související

Více souvisejících

Robert Bowers (útočník z Pittsburghu) Antisemitismus projevy nenávisti Pittsburgh, USA Donald Trump

Aktuálně se děje

před 26 minutami

před 55 minutami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 3 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy