Děti migrantů nebudou automaticky občany USA? Trump jde do extrému, čeká se bitva o ústavu

Americký prezident Donald Trump zvažuje zablokování právní zásady, kdy se americkými občany automaticky stávají i děti cizinců narozené na území Spojených států. V rozhovoru v pořadu portálu Axios pro televizi HBO Trump řekl, že uplatňování výše zmíněného práva, které zaručuje 14. dodatek americké ústavy, může zastavit exekutivním nařízením, tedy dekretem, takže se obejde bez souhlasu Kongresu USA. Republikánský šéf Sněmovny reprezentantů Paul Ryan v nezvykle odmítavé reakci ale řekl, že Trump tuto možnost nemá.

Pokud se Trump rozhodne zásadu známou jako ius soli ukončit, bude to podle Axios nejdramatičtější prezidentův krok v rámci jeho tažení proti nelegální migraci. Portál rovněž poznamenal, že v takovém případě lze s jistotou očekávat, že se o ústavnost dekretu před americkými soudy svede právní bitva.

Pokud v USA cizinci včetně migrantů, kteří do země vstoupili nelegálně, přivedou na svět dítě, stává se jejich potomek občanem Spojených států. Této praxe migranti často zneužívají, ačkoli rodiče nemají automaticky nárok na americké občanství. Migranti bez dokladů, kteří v USA přivedou na svět dítě, ale následně často úspěšně dosáhnou na možnost v zemi zůstat, aby se o svého nezletilého potomka, občana USA, mohli starat. O takovýchto dětech migrantů se pak v USA hovoří jako o kotvách.

"Jsme jedinou zemí na světě, kam nějaký člověk přijde, má dítě a to dítě je se všemi výhodami občanem Spojených států," řekl Trump v pořadu, který HBO bude vysílat v neděli. "Je to směšné. Je to směšné. Tohle musí skončit," dodal s odkazem na 14. dodatek. V něm se praví, že všechny osoby narozené nebo naturalizované ve Spojených státech a podřízené jejich jurisdikci jsou občany Spojených států.

Média nicméně upozorňují, že obdobnou zásadu ius soli uplatňují přes tři desítky zemí, především v Latinské Americe. Další desítky zemí ji pak uznávají v omezené míře, vyžadují například legální pobyt rodičů v zemi či to, aby se jeden z rodičů v daném státě rovněž narodil. V České republice ze zákona získá české občanství narozením i dítě, jehož oba rodiče jsou sami bez občanství a pokud jeden z rodičů má v zemi v době porodu povolen pobyt na více než 90 dní. České občanství získají i děti mladší tří let nalezené na území republiky, u nichž se totožnost nepodaří zjistit.

"Říkají, že to mohu udělat jen exekutivním nařízením," řekl Trump o radách právníků a poradců Bílého domu. K úvahám o blokaci dodal, že vše je ve stavu vývoje, ale že se tak stane.

Republikánský předseda Sněmovny reprezentantů Paul Ryan Trumpův názor nesdílí. "To zjevně není možné. Nemůžete ukončit získávání občanství po narození v USA prezidentským výnosem," řekl Ryan, který se proti prezidentovi zřídkakdy staví podobně jednoznačně.

Podle viceprezidenta Mika Pence je Trumpův plánovaný krok součástí snahy o širší revizi zákonů, které Bílý dům vnímá jako příliš vstřícné k migrantům. Pence v rozhovoru pro list Politico podotkl, že klíčový je v případě 14. dodatku názor nejvyššího soudu, který v této věci dosud nikdy nerozhodoval.

Axios uvedl, že jen málo odborníků na přistěhovalectví a ústavu se domnívá, že je v prezidentově pravomoci změnit zásadu udělování amerického občanství narozením.

Zostřenou protiimigrační rétorikou před listopadovými kongresovými volbami chce Trump podle AP vyburcovat příznivce, aby dali hlas republikánům, a tak pomohli udržet republikánskou kontrolu v Kongresu.

Expert na ústavní právo John Eastman poznamenal, že 14. dodatek na děti migrantů bez dokladů nebyl vůbec uplatňován až do 60. let 20. století. Zmíněný dodatek z roku 1868 se nevěnuje jen otázce občanství, ale v dalších oddílech také výsadám a právům občanů USA, rozdělení mandátů ve Sněmovně reprezentantů či závaznosti amerického státního dluhu.

Podle amerického institutu Pew Research Center se nejvíce dětí imigrantům bez dokladů narodilo v USA v letech 2006 a 2007. Šlo o 370.000 dětí, což bylo devět procent všech porodů v USA. Od té doby jejich počet klesá, v roce 2014 jich bylo 275.000, což bylo sedm procent v rámci dětí narozených v USA.

Související

Více souvisejících

Donald Trump USA (Spojené státy americké) Přistěhovalectví Prezident USA Paul Ryan (Kongres USA)

Aktuálně se děje

před 15 minutami

před 16 minutami

před 51 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval

Ruský prezident Vladimir Putin dnes ve svém projevu na státní televizi varoval, že konflikt na Ukrajině přerůstá v globální problém. Reagoval tak na nedávné ukrajinské útoky raketami dlouhého doletu dodanými Západem, které zasáhly území Ruska. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy