Washongton - Američané dnes volí v tzv. průběžných volbách (midterm elections) do obou komor Kongresu. Ač se jim většinou věnuje menší mediální pozornost než srozumitelnějším a čtenářsky vděčnějším prezidentským volbám a chodí k nim i méně Američanů. Dnešní volby jsou však pro americké voliče neobyčejně atraktivním, především proto, že jsou v mnoha oblastech zcela jiné než ty předchozí.
Midterms (jedná se o poměrně obtížně přeložitelné slovo – kromě průběžných se o nich někdy hovoří též jako o doplňujících volbách) se odehrávají každé dva roky v polovině funkčního období hlavy státu. Lze je tedy do značné míry zjednodušeně považovat za „referendum o prezidentovi“ neboť většinou voliči během nich vystavují prezidentovi a jeho straně účet za jejich působení. A jen málokdy to je pro prezidenta potěšující zpráva. Od roku 1945 vždy prezidentova strana utrpěla porážku. Podle výzkumné agentury Gallup v průměru ztrácí prezidentská strana 25 křesel
Zažil to na vlastní kůži i předchůdce Donalda Trumpa v úřadě, Barack Obama, za jehož vlády Republikáni získali většinu v Sněmovně Reprezentantů i v Senátu a tím mu významně zkomplikovaly jeho vládu. Nyní se očekává, že Trumpa bude čekat podobná situace s Demokraty. Podle prognóz mohou získat většinu ve Sněmovně reprezentantů. Potřebují k tomu jen 23 křesel.
Jiná situace vládne v Senátu. Republikáni v něm drží jen 51 křesel ze 100. Nicméně, ve volbách se hraje jen o 36 z nich. Z toho 23 drží Demokraté. Aby získali převahu nad Republikány, museli by je všechny udržet a ještě dvě křesla vybojovat od Republikánů. Mnozí demokratičtí senátoři navíc usilují o znovuzvolení ve státech, kde během prezidentských voleb poměrně s přehledem vyhrál Trump.
V 39 státech se volí i noví guvernéři. Jedná se o neméně důležité volby, které mohou výrazně zasáhnout do prezidentských voleb v roce 2020. Guvernéři totiž mají velké slovo v přepisování volebních okrsků tak, aby to mohlo napomoci jejich straně. Tato taktika tzv. gerrymanderingu pomohla Republikánům od roku 2010 ovládat Kongres a Demokraté by to rádi změnili.
Americký deník USA Today upozorňuje, že sice Republikáni mívají v průběžných volbách větší procenta zúčastněných voličů, podle webu FiveThirtyEight zaměřujícího se na průzkum veřejného mínění, jejich výhoda se však poněkud ztrácí, pokud jsou v Bílém domě. Jak však upozorňuje server Vox, mají na své straně velkou výhodu v podobě bílých konzervativních evangelíků, kteří vykazují velkou voličskou disciplínu.
Modrá vlna
Demokraté díky značné nespokojenosti s osobou prezidenta Trumpa v těchto volbách dokázali zmobilizovat různé skupiny, které sice nevolí přímo Republikány, nemívají ale příliš velký zájem o průběžné volby. Zatímco Republikáni se spoléhají na jmenované disciplinované starší bílé mužské voliče, Demokraté doufají, že jim hlasy hodí davy mladých, Latinoameričanů a Afroameričanů a žen.
Mileniálové a generace X nyní už počtem převyšují starší generace. Většina z nich by podle průzkumů dala hlas Demokratům. Nicméně, jedná se o skupinu, která má poměrně nízkou volební účast. V průběžných volbách z roku 2014 mladí představovali 53% oprávněných voličů, nakonec dali ale o 21 miliónů hlasů méně než starší voliči.
Demokraté taktéž velmi sázejí na Afromaeričany a Latinoameričany, kteří pomohli k vítězství Baracku Obamovi a jejichž absence většího entuzianismu pro Hilary Clintonovou pomohla k vítězství Trumpovi. Totéž platí pro ženy, které by mohly představovat hlavní sílu měnící výsledek voleb. Komentátoři si všímají neobvykle vysokého počtu ženských kandidátek do Kongresu – 237 do Sněmovny reprezentantů (z toho 183 za Demokraty) a 23 do Senátu (z toho 15 za Demokraty). Důvodem je nepochybně Trump, považovaný mnohými Američankami za nechutného sexistu.
Demokratická mobilizace těchto skupin se jim může ale i v určitém výhledu vymstít. Některé ze současných hvězd Demokratické strany jako např. 28letá kandidátka do Kongresu portorikánského původu, Alexandria Ocasio-Cortezová, vykazují na stranické poměry – a na politické poměry v USA obecně – silné levicové tendence, které mohou odstrašit některé umírněnější tradiční voliče Demokratů a naopak ještě posílit podezřívavost Republikánských voličů a přinutit jej k větší aktivitě.
Ačkoliv se v souvislosti s dnešními volbami v kontextu větší volební účasti mladých, příslušníků minorit a žen hovoří o tzv. „modré vlně“, i Republikáni jsou schopní aktivovat svou „rudou vlnu“. Podle komentátorů velkou roli na tomto vzestupu Republikánských voličů má kauza Trumpova kandidáta na místo soudce Nejvyššího soudu, Bretta Kavanaugha, obviněného z sexuálního násilí. Jak upozorňuje Vox, zvláště bílí evangelíci jej chápou pro jeho konzervativní názory např. v otázce potratů jako „svého člověka“ a jsou ochotni jeho podržení ze strany Republikánů „splatit“ v dnešních volbách.
Republikáni též mohou získávat hlasy na skutečnosti, že americká ekonomika je po dlouhé době v příznivé kondici a že Trump se poměrně radikálně vymezil proti karavaně migrantů mířících do USA ze zemí Střední Ameriky. Výsledky voleb tak mohou být navzdory všem prognózám – které po Brexitu a právě vítězství Trumpa utrpěly velkou ránu ohledně své věrohodnosti – velmi jiné, než se očekává. Co je však jisté, že tyto volby jako ty prezidentské nepřispějí k sjednocení USA, ale naopak jen prohlubují stále větší příkop mezi oběma stranami amerického politického života.
Související
USA žijí kauzou vraždy ředitele zdravotní pojišťovny. Pachateli hrozí nejvyšší trest
Clinton je v nemocnici. Zdroj z okolí exprezidenta přiblížil jeho stav
USA (Spojené státy americké) , Volby 2018 , Kongres USA , Senát USA , Sněmovna reprezentantů kongresu USA
Aktuálně se děje
včera
RECENZE: Čarovné jablko v souboji nových vánočních pohádek obstálo
včera
Sněhová předpověď počasí. Meteorologové poskytli výhled do konce roku
včera
Britské královské rodině začaly Vánoce v kostele. Králi zazpívali hymnu
Aktualizováno včera
V Kazachstánu spadl letoun s desítkami lidí na palubě
včera
Karel III. ve vánočním projevu mluvil o svém boji s rakovinou
včera
Slováci mohou znovu vidět tajné nahrávky s Ficem z lesní chaty
včera
Může být Putin ještě více nelidský, ptá se Zelenskyj po dalším ruském útoku
včera
Současný charakter počasí v Česku setrvá, ukazuje předpověď
včera
Finsko hlásí problém s kabelem do Estonska. Může jít o sabotáž
včera
USA žijí kauzou vraždy ředitele zdravotní pojišťovny. Pachateli hrozí nejvyšší trest
včera
Hasiči stále zasahují u požáru v Bruntále, pomáhá jim těžká technika
včera
Tři princezny viděly více než dva miliony lidí. ČT zaujala nejvíce diváků
včera
Tragický vánoční požár ve Zlíně nepřežil jeden člověk
včera
V Praze vybuchla zábavní pyrotechnika v bytě. Čtyři lidé se zranili
včera
Válka na Ukrajině: Rusové masivně zaútočili na Charkov
včera
Povánoční počasí. Očekává se přechodné oteplení
24. prosince 2024 21:57
Zemřel krokodýl, který se stal filmovou hvězdou. Burt žil déle než 90 let
24. prosince 2024 20:30
RECENZE: Tři princezny jsou dalším nekonzistentním a paradoxně zpátečnickým pokusem o inovaci
24. prosince 2024 19:45
Vánoce za dob protektorátu. Jak Češi trávili svátky za nelehkých časů
Aktualizováno 24. prosince 2024 19:06
Velký požár v Bruntále: Hoří bývalé kasárny, dva hasiči se zranili
Moravskoslezští hasiči na Štědrý den od ranních hodin zasahují u velkého požáru v Bruntále. Hoří bývalé kasárny, vyhlášen byl třetí stupeň poplachu. Škoda jde do desítek milionů korun, dva hasiči utrpěli zranění. Událostí se zároveň zabývá policie.
Zdroj: Jan Hrabě